راهبردهايي براي پرورش کودکاني شاد و پرانرژي

۱۳۹۲/۱۱/۲۰ - ۱۲:۱۲ - کد خبر: 105383
راهبردهايي براي پرورش کودکاني شاد و پرانرژي

سلامت نیوز : براي آن که والدين ويژگي هاي يک انسان شاد، پرنشاط و سرشار از انرژي را در فرزند خود پرورش دهند بايد به عوامل گوناگوني توجه کنند. همچنين دستيابي به اين هدف مستلزم تلاش هاي مستمري است زيرا داشتن شخصيتي پرنشاط، مبتني بر شکل گيري ديدگاهي مثبت نسبت به زندگي و احساس کلي رضايت خاطر از داشته ها و نداشته هاست؛ در واقع شادي حقيقي احساسي عميق و دروني است که فرد با داشتن آن هرچند ممکن است گاهي از مشکلات رنجيده شود اما به طور کلي باور دارد که زندگي زيباست و خود نيز فردي است که مي تواند به اهدافش دست پيدا کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ کارشناسان اين حوزه ويژگي کودکان شاد را عزت نفس، اعتماد به نفس، خوش بيني، خلاقيت و در عين حال خويشتن داري عنوان کرده اند. در ادامه به راهبردهايي اشاره مي شود که مي تواند در پرورش اين ويژگي ها موثر واقع شود.

منظم باشيد و غافلگير کننده

* نظم در زندگي اهميت ويژه اي دارد. کودکاني که بتوانند در برنامه هاي روزمره زندگي خانوادگي خود احساس ثبات را تجربه کنند، اين تصور را نسبت به دنيا پيدا مي کنند که اغلب امور قابل پيش بيني است پس مي توان براي پيشبرد اهداف و يا حتي لذت بردن از تفريحات برنامه ريزي کرد. ارائه پاداش ها و جريمه ها نيز بايد بر اساس قوانيني منصفانه و باثبات انجام گيرد. البته تفريحات مفرح و تشويق هايي که گه گاه سازمان نيافته و اتفاقي پيش بيايد در نشاط کودک تأثير شگرفي دارد و به اين منجر مي شود که بتواند در هر زماني از زندگي، منتظر رويدادهاي شيرين و هيجان انگيز باشد همچنين بداند که پيامدهاي مثبت وقايع در جريان است و خود به خود، بر طبق يک روال در زندگي وجود خواهد داشت.

کمي آزادشان بگذاريد

* کودکان امروز به علت افزايش علاقه مندي والدين به پيشرفت تحصيلي معمولا هر روز در برنامه هاي متعدد آموزشي مانند کلاس هاي زبان يا تقويت رياضي شرکت مي کنند. در تمامي اين برنامه هاي فوق العاده مطالب فشرده اي به ذهن کودک تزريق مي شود. بنابراين تلاش کنيد گه گاه وقفه اي براي آنان در روز ايجاد کنيد و بگذاريد تخيلاتشان آن ها را هدايت کند مثلا آزادانه بازي کنند، در طبيعت حضور داشته باشند و برايشان سوالاتي ايجاد شود و نهايتا خود نيز به کشف پاسخ ها نايل شوند. در واقع با اين شيوه به فرزندتان اجازه دهيد تا دنيا را با قدم هاي آهسته خويش کشف و تجربه کند.

بياموزيد که همدلي از هم زباني خوش تر است

* به او بياموزيد که با افرادي که دچار مشکلاتي هستند همدلي کند و براي ايجاد رفاه براي آنان گام بردارد. اين رفتار به او مي آموزد که دنيا محيطي خصمانه نيست زيرا همان گونه که خودش به ديگران کمک مي کند، اگر براي او هم مشکلي پيش بيايد، افرادي خواهند بود که به ياري اش بشتابند.

مثل يک دوست رفتار کنيد

* لازم است کودک جايگاه والدين را در مقامي بالاتر از جايگاه خود در ذهن داشته باشد اما ايجاد فضايي که در آن بتوان با پدر و مادر خنديد، لطيفه تعريف کرد و با حفظ احترام گاه شوخي کرد حس مثبتي را در فرزندان ايجاد مي کند.

ارزشمند و مهم هستي

* احساس اين که افرادي هستند که تو براي آنان اهميت ويژه اي داري يکي از نشاط برانگيزترين حالت ها و نيازهاي هر انساني است. براي انتقال اين احساس به فرزندان خود بايد دقت ويژه اي داشته باشيد؛ به عنوان مثال در فواصل زماني به صورت کلامي و غيرکلامي، با يک لمس ساده يا در آغوش گرفتن و گاهي تهيه يک هديه هرچند کوچک اين احساس را در او ايجاد کنيد. تحسين کردن فعاليت هاي او با توجه به جزئيات تلاشي که انجام داده، نيز اهميت خاصي در تحقق اين امر دارد؛ به عنوان مثال فقط نگوييد «آفرين که داري ورزش مي کني» بلکه بگوييد «چقدر حرکات بدني را خوب انجام مي دهي»، «چقدر خوب است که اين قدر منظم کار مي کني»، «در مقايسه با ديروز در کارت واقعا پيشرفت داشته اي»، «اين حرکت را دوباره انجام بده تا با دقت بيشتري ببينم واقعا توانايي ات فوق العاده است» و ... البته مهم اين است که تشويق هاي ارائه شده واقعي باشند و افراطي در آن ها انجام نگيرد زيرا در آن حالت ارزش خود را از دست مي دهند.

شنونده فعال باشيد

* يک راهکار ديگر براي انتقال اين احساس که مورد توجه شماست و دوستش داريد، گوش کردن واقعي به اوست. يعني برايش وقت بگذاريد فقط به کلماتش توجه نکنيد، بلکه احساسي را که در وراي آن ها نيز قرار دارد مدنظر بگيريد و سريعا راه حل يا نصيحت ارائه نکنيد بلکه زماني که فرزندتان کمي از لحاظ رواني تخليه شد آن گاه به اين مباحث بپردازيد. البته فراموش نکنيد که درباره وقايع روزانه اي که براي خودتان پيش آمده است نيز صحبت کنيد و يک گفت وگوي دوسويه با او برقرار سازيد. در اين گفت وگوها شما سبک زندگي خود را به صورت غيرمستقيم به او منتقل مي سازيد و يک هماهنگي و درک متقابل ميان شما برقرار مي شود.

هديه اي به نام استقلال

* به کودک خود در حل مشکلاتش کمک کنيد اما همواره مسئوليت يک کار را به طور کامل بر عهده نگيريد تا او احساس وابستگي کامل به شما نداشته باشد. در عين حال چالش هاي قابل حلي را برايش ايجاد کنيد که بتواند در حل آن ها موفق شود و به توانمندي هايش اعتماد پيدا کند. البته کودکان در برخي شرايط احتياج دارند که شما در تمامي مراحل يک مسئله همراه آنان باشيد اما بعضي اوقات نيز لازم است که زمينه استقلال در کاري حتي جزئي را دارا باشند.

اجتماعي باش فرزندم

* ارتباطات گسترده و در عين حال عميق خانوادگي يکي از مسائلي است که رضايت خاطر و در نتيجه احساس شادي نسبتا پايداري را در افراد ايجاد مي کند. اين روابط مهارت هاي تعاملي و اجتماعي کودک را گسترش مي دهد، همچنين بر تعامل با افراد گوناگون در شکل گيري ديدگاه مثبت نسبت به جهان تأثيرگذار است و او را براي مقابله با مشکلات احتمالي در روابط آينده مجرب مي سازد. همچنين تلاش کنيد تا کودکتان به ويژه با همسالان و يا بزرگسالاني که تجربيات ارزنده خود از زندگي را به او منتقل مي کنند، رابطه برقرار کند.

حامي باشيد

* خاطرات دوران کودکي آن ها را در قالب مرور عکس ها بيان کنيد. از احساسات خود بگوييد و تأکيد کنيد از اين که اين قدر توانمند و بزرگ شده است خوشحال هستيد. آن ها را متوجه سازيد که همواره مورد علاقه شما و اطرافيان شان بوده اند و از اين طريق احساس امنيت و تکيه گاه داشتن را در آنان ايجاد کنيد.

به روز باشيد

* از جريانات زمانه مطلع شويد تا بتوانيد همزمان با کودک خود پويايي شخصي تان را حفظ کنيد و زمينه هاي پيشرفت بيشتري را براي او فراهم آوريد همچنين راهنمايي هاي عالمانه و آگاهانه اي را در اختيارش قرار دهيد. مسلما زماني که از شرايط اجتماع اطلاع بيشتري داريد بهتر مي توانيد امکاناتي را که براي تجربيات خلاقانه و معقولانه لازم است فراهم آوريد.

به ديدگاه و نگرش او احترام بگذاريد

* تفاوت هايي که به علل ژنتيکي و يا شخصيتي ميان کودک تان با شما يا خواهر و برادرش وجود دارد را بپذيريد.

در راه اصلاح نکات منفي او کوشش کنيد اما نخواهيد که او از خلاقيت و سبک زندگي خود به کلي دست بکشد و تنها از شيوه دلخواه شما پيروي کند. بدين منظور در هر مورد کوچکي دخالت نکنيد و آزادي عمل لازم را براي اکتشاف دنيا و تجربه کردن شگفتي ها در اختيار او بگذاريد.
در بازي هاي ساده همراه او باشيد

نياز نيست که براي ايجاد شادي و نشاط در کودک، او را حتما به مراکز تفريحي گران قيمت ببريد و يا مسافرت هاي پرهزينه برايش تدارک ببينيد.

همين که در هفته، زمان هايي را براي فعاليت و بازي خارج از خانه برايش در نظر بگيريد در کاهش استرس هاي کودک بسيار موثر خواهد بود. همچنين ورزشي که قدرت بدني او را افزايش دهد و احساس توانمندي را در او ايجاد کند تأثير عميقي بر نشاط ذهني کودکان دارد. نکته مهم اين است که حمايت و همراهي فعال شما در اين برنامه ها نتايج مثبت آن را مضاعف مي سازد.

البته قرار نيست کودک در هر لحظه اي در حال خنديدن باشد و با واقعيت ها رو به رو نشود ولي خنداندن او در فواصل برنامه هاي روزمره زندگي الزامي است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
علی
سلام خسته نباشد کودک من کلاس دوم ابتدایی است وخیلی پر انرژی ویه کم فراموشکار یا بی توجه نسبت به کارهای واگذار شده است اما هوش وزکاوتش بد نیست .وسال گذشته نزد متخصص روانپزشک بردم وفقط داروی ریتالین 10 میلی تجویز کرد که روزی یک چهارم ان را بخورد ودر طول یکسال فقط همین دارو را تجویز میکرد که الان حدود یکسال هست که دیگر استفاده نمیکند ولی نزد پزشک خانواده که مراجعه نمودم گفت که نیازی نیست که دارو بهش بدین ومن دیگر دارو بهش ندادیم.مشکلی از انجام تکالیف ندارد.فقط مقداری بی توجه وپر انرژی هست البته در محیط مدرسه .بنظر شما چه کار باید بکنم .متشکرم
0.79024s, 20q