‌نرخ باروری کلی باید به بیش از 2.1 افزایش یابد

۱۳۹۲/۱۱/۲۰ - ۱۴:۰۸ - کد خبر: 105401

سلامت نیوز : معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ‌نرخ باروری کلی در کشور باید به بیش از 2.1 افزایش یابد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر علی اکبر سیاری در اولین نشستی که با هیات مدیره انجمن جمعیت شناسی ایران داشت، گفت: مسئله جمعیت در کشور موضوعی ملی، فرابخشی، علمی و چند تخصصی است و ارتباط تنگاتنگی با مسئله توسعه کشور و اقتدار ملی دارد.

وی در ادامه افزود: بر طبق فرمایش مقام معظم رهبری ضرورت دارد بحث‌های اقناعی در ارتباط با مسئله جمعیت انجام شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: از آنجا که شاخص باروری کلی طی چند سال گذشته به کمتر از حد جایگزین 2.1 رسیده است لذا ضروری است ضمن حفظ و ارتقای سلامت باروری، این شاخص را با سیاست‌های تشویقی مناسب و عملی در حد بالاتر از جایگزینی و به رقم مناسب‌تری که امکان‌پذیر باشد، برسانیم.

سیاری، اصلاح خدمات سلامت باروری و تنظیم خانواده وزارت بهداشت را در راستای ارتقای نرخ باروری کلی حفظ و ارتقای سلامت مادران و کودکان و جلوگیری از افزایش انتقال بیماری‌های قابل انتقال از طریق جنسی را ضروری دانست و بر همکاری و تعامل بین وزارت بهداشت و انجمن جمعیت شناسی ایران تاکید کرد.

وی گفت: از طریق برگزاری نشست‌های مشترک، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، سمینارها و همایش‌های علمی و تحقیقات کاربردی از قبیل گرفتن پایان‌نامه‌ها می‌توان به اهداف خود در خصوص زمینه‌سازی در فرایند افزایش نرخ رشد جمعیت در کشور دست یابیم.

دکتر محمد میرزایی - رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران نیز با بیان این که در حاضر دوران شکوفایی جمعیتی در کشور است، گفت: فرزندخواهی و فرزندآوری از مهم ترین تصمیمات خانواده ها است.

وی افزود: در سطح خرد، این خانواده‌ها هستند که برای افزایش یا کاهش تعداد فرزندان خود تصمیم می گیرند و ضروری است دستگاههای مرتبط در امر جمعیت از جمله وزارت بهداشت به گونه‌ای عمل کنند که خانواده‌ها قادر به اجرا کردن خواسته‌های خود و سیاستهای جدید باشند.

وی تنظیم خانواده را ابزاری برشمرد که می تواند در عین حفظ و ارتقای امر مهم سلامت مادران و کودکان سبب کاهش، تثبیت و یا افزایش نرخ باروری شود و در همین راستا است که اغلب کشورهایی که نرخ باروری کلی آنها کمتر از حد جایگزینی و یا میزان رشد جمعیت منفی دارند، خدمات تنظیم خانواده را حفظ کرده‌اند.

رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران افزود: در ایران هم باید برنامه تنظیم خانواده محفوظ بماند و جنبه‌های بازدارنده آن باید اصلاح شود.

میرزایی، بیشترین مشکل فعلی جمعیت را در سطح خرد دانست و گفت: در دهه 60 نرخ باروری کلی بالا بود و پس از آن با سرعت بیشتری رو به کاهش داشته است.

وی با بیان این که در ده سال گذشته این تغییرات جمعیتی تقریبا حالت تثبیتی به خود گرفته است، گفت: این امر نشان دهنده این است که نرخ باروری در حالت تعدیل قرار دارد.

رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران تغییر نگاه خانواده‌ها به فرزندان را از دید اقتصادی به دید عاطفی از عوامل کاهش نرخ باروری کلی برشمرد و تاکید کرد: بهبود امید جامعه به آینده، ارتقای امنیت اقتصادی و کاهش فشارهای اقتصادی می‌توانند سهم قابل قبولی در ارتقای نرخ باروری کلی دارد.

میرزایی گفت: براساس برآوردهای انجام شده پیش‌بینی می‌شود که در سال 1430، 20 درصد جمعیت ایران در گروه سنی زیر 10 سال، 15درصد جمعیت در گروه سنی بالای 65 سال و بیش از 60 درصد جمعیت در گروه سنی بین 15 تا 64 سال قرار گیرد.

برنامه‌های سلامت باروری از مرگ مادران و بارداری‌های ناخواسته جلوگیری می‌کند

رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران با اشاره به این که برنامه‌های سلامت باروری و تنظیم خانواده از مرگ مادر، بارداری‌های ناخواسته و برنامه‌ریزی نشده، سقط جنین و پدیده ناهنجار کودک سرراهی جلوگیری می‌کند، گفت: خدمات تنظیم خانواده باید ادامه یابد ولی شیوه ارایه خدمات متناسب‌سازی شود و آموزش‌های جدیدی برای این امر داده شود.

میرزایی با بیان این که با توجه به برخی پیش‌بینی‌ها که درصد سالمندی را بیش از 25 تا 30 درصد اعلام کرده‌اند، گفت: این درصد غیرواقعی است زیرا همانگونه که سطح باروری در طی دهه گذشته به حد نسبتا ثابتی رسیده است، این امر برای شاخص میزان سالمندی نیز رخ خواهد داد.

وی افزود: با توجه به رهنمود مقام معظم رهبری درخصوص رشد نرخ جمعیت در کشور، لازم است با همکاری‌های مشترک و بین بخشی دستگاه‌های مرتبط و دسترسی به تحقیقات انجام شده و بانک‌های اطلاعاتی موجود حاصل از بررسی‌های میدانی، به تصمیم‌گیری متکی بر شواهد کمک شود.

گفتنی است، در این جلسه دکتر فاطمه ترابی و دکتر حسین محمودیان و دکتر رسول صادقی اعضای هیات مدیره انجمن، دکتر ناصر کلانتری قائم مقام معاون بهداشت، دکتر محمد اسماعیل مطلق مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس، دکتر عینی زیناب جمعیت شناس و مشاور دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس و دکتر محمد اسلامی مشاور این دفتر نیز حضور داشتند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.07357s, 19q