برف و باران هم به داد درياچه اروميه نرسيد

۱۳۹۲/۱۱/۲۱ - ۱۰:۵۴ - کد خبر: 105459
برف و باران هم به داد درياچه اروميه نرسيد

سلامت نیوز : نبض درياچه اروميه،كند شده است.ضربان آخرش را مي‌زند.انگار به زخم درياچه نمك مي‌پاشند.درياچه اروميه دارد كم‌كم تبديل به عكسي مي‌شود كه در خاطره‌ها از شكوه و جلالش تصويري باقي‌مانده است.درياچه چنان مهم است كه تنها كارشناسان محيط‌زيست به خاطر مرگش اندوهناك نيستند.رسول يونان شاعر و نويسنده كه كنار روستايي نزديك درياچه اروميه بدنيا آمده و بزرگ شده است، مي‌گويد:«نگذاريد درياچه اروميه بميرد! اینجا بخشی از این سرزمین است، من می‌گویم اینجا قسمتی از جهان است.اندوه آن مال تمام انسانهاست.اینطور نیست که تنها آنها که کنار دریاچه‌اند بیشتر آنجا را دوست دارند یا حتما باید بیشتر دلسوزی کنند.اینجا بخشی از جهان است. شورترین دریاچه دنیاست.خیلی بد می‌شود اگر خشک شود، چون زخم‌های ما را تازه می‌کند.»عده‌اي از كارشناسان مي‌گفتند كه اگر برف و باران به قدر كفايت ببارد، حال درياچه خوب خواهد شد اما گفته‌هاي فرهنگ قصرياني،مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط‌زیست اين خوشبيني را از بين برد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: تراز آب دریاچه ارومیه 80درصد زیر سطح استاندارد است. فرهنگ قصرياني، با اشاره به بارش برف شدید در منطقه،در گفت‌وگو با ايسنا اعلام كرده بود:«ضایعه‌ای که برای دریاچه ارومیه پیش آمده در عرض یک سال به وجود نیامده که با این بارش‌ها حل شود.‌علاوه بر خشکسالی‌های اخیر که یکی از دلایل خشکیدگی پارک ملی ارومیه محسوب می‌شود، عملکرد مدیریتی دستگاه‌های مختلف اعم از وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، سازمان جنگل‌ها،مراتع و آبخیزداری کشور، سازمان حفاظت محیط‌زیست و همچنین اقدامات بخش خصوصی نیز در به وجود آمدن این ضایعه نقش بسیاری داشته است؛ به‌گونه‌ای که با وجود 15 سال کمبود بارندگی در حوزه آبخیز دریاچه، فشار دام، بهره‌برداری کشاورزی،حفر چاه‌های غیرمجاز و احداث جاده میان‌گذر شهید کلانتری که جریان طبیعی دریاچه را به هم زده است، شرایط را به مرز بحران رسانده است. مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه با این بارش‌ها،وضع دریاچه تنها به صورت موقت بهبود پیدا می‌کند، افزود:بعید می‌دانم با وجود بارش‌های فعلی، بتوانیم تالاب پایداری را در حوزه آبخیز ارومیه داشته باشیم.

درياچه اروميه در كوتاه مدت علاج نمي شود

مهرداد بائوج لاهوتي، عضو فراكسيون محيط‌زيست مجلس نهم، درباره حال بد درياچه به تهران امروز، مي‌گويد:«درياچه اروميه اتفاقي نبوده است كه طي يك اقدام يك ماهه يا دو ماهه به اين شكل افتاده باشد و اكنون سازمان محيط‌زيست و مسئولان متولي اين كار بخواهند با يك اقدام سه‌چهار روزه شرايط را به قبل بازگردانند.خشكي درياچه يك پروسه طولاني مدت بوده است. مهم اين است كه عزم و اراده براي بازگشت اين درياچه به شرايط قبل وجود دارد.احياي درياچه يك اقدام طولاني مدت است و نمي‌توان با تصميمات شتابزده اوضاع را بدتر كرد.» اين نماينده مجلس از دلايل خشكي درياچه اروميه مي‌گويد:«اين درياچه يكسري منابع ورودي داشته است،كه اكنون صرف امورات ديگر مانند كشاورزي و باغداري مي‌شود. از سويي ديگر، عزم و اراده براي برگرداندن درياچه به روال طبيعي‌اش وجود دارد ولي من نمي‌توانم قولي بدهم كه به زودي درياچه اروميه احيا شود.»

مديريت چندگانه روش احياي درياچه

قصرياني، مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه برای حل مشکل دریاچه ارومیه باید به سمت مدیریت چندگانه پیش برویم، افزود:باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که همه سازمان‌ها در قبال احیای دریاچه ارومیه احساس مسئولیت کنند و هر بخشی وظایف خود را به خوبی انجام دهد. وی تعیین دکتر کلانتری به عنوان رئیس کمیته احیای دریاچه ارومیه را مهم‌ترین اقدام انجام شده در حال حاضر دانست و افزود:با صدور این حکم، مدیریت جامعی برای حل معضل دریاچه ارومیه خواهیم داشت. مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط‌زیست در خصوص ورود کارشناسان ژاپنی، آلمانی و هلندی به کشور برای حل بحران دریاچه ارومیه گفته که کارشناسان داخلی نمی‌توانند به تنهایی برای حل دریاچه ارومیه اقدام کنند.

وي افزود: در کشور دانش کافی برای احیای این تالاب‌ وجود دارد اما اقدامات اجرایی باید به‌گونه‌ای انجام شود که با یکدیگر همسو بوده و به بهبود وضعیت این تالاب بینجامد. وی ادامه داد: خوشبختانه در استان‌های همجوار دریاچه ارومیه کمیته‌های جامعی زیر نظر استانداری‌ها، مسئولیت‌ها را قبول کرده و کمیته‌هایی برای آغاز عملیات اجرایی تشکیل شده است که امیدواریم هر چه زودتر به نتیجه برسد. قصریانی با بیان اینکه برنامه احیای دریاچه ارومیه حداقل یک برنامه پنج ساله است، افزود: امیدواریم بتوانیم با راهکارهایی که در اختیار کمیته احیای دریاچه ارومیه قرار گرفته، هر چه سریع‌تر این تالاب را به وضع قبلی‌اش بازگردانیم.

مخالف انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه

روش‌هاي مختلفي را براي احياي درياچه اروميه در نظر گرفته‌اند.كارگروه تشكيل داده‌اند و سازمان‌ها و نهاد ها بسيج شده‌اند، اما حال درياچه رو به وخامت مي‌رود و بسياري از راهكارهاي ارائه شده به ضرر نقاط ديگر به شمار مي‌رود. از روش‌هاي ارائه شده انتقال از نقاط ديگر به اين درياچه است.گزينه‌هاي پيش‌رو انتقال آب از ارس و درياي خزر است. بسياري از كارشناسان مي‌گويند كه ارس، رودخانه آب شيرين منطقه خودش كم آب است و آبي براي ارائه به درياچه اروميه ندارد. در همين زمينه معصومه ابتكار، رئيس سازمان محيط‌زيست گفته است:« سازمان محیط زیست با طرح انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه مخالف است. معصومه ابتکار، در جلسه کارگروه نجات دریاچه ارومیه با بیان اینکه سازمان محیط‌زیست با طرح انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه مخالف است، اظهار کرد: به دلیل نبود ارزیابی‌های لازم و کافی، این سازمان با انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه مخالف است و به همین علت تاکنون این سازمان با این طرح موافقت نکرده است.

وی انتقال آب مجازی به حوضه دریاچه ارومیه را مناسب ندانست و بیان کرد: این طرح علاوه بر اینکه دستاوردهای اقتصادی ندارد به بخش کشاورزی منطقه نیز زیان‌رسان خواهد بود.رئیس سازمان محیط‌زیست کشور با بیان اینکه نتایج مطالعات کارشناسان طرح ملی احیای دریاچه ارومیه تا خرداد اعلام می‌شود، افزود: ما نباید وضع جاری طرح‌های موجود را معطل آن بکنیم، بنابراین لازم است حق‌آبه دریاچه از محل ذخیره سدهای موجود در حوزه دریاچه در اسرع وقت تامین شود، چرا که زمان فعلی بهترین شرایط برای رهاسازی این آب‌هاست و تبخیری به علت افزایش دما وجود ندارد و برداشت برای کشاورزی نیز صورت نمی‌گیرد.ابتکار با تاکید بر اینکه روش‌های قبلی برای نجات دریاچه ارومیه باید تغییر کند، خاطرنشان کرد: برای حوضه آبریز این دریاچه باید ارزیابی‌های راهبردی جدید و جامع تعریف و تدوین شود چرا که بدون بازنگری و بررسی‌های عمیق کارشناسی در زمینه مداخلات حوضه آبریز هر طرحی با شکست مواجه می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح ارزیابی راهبردی زیست‌محیطی دریاچه ارومیه در سازمان محیط‌زیست کشور در حال تدوین است، ادامه داد: بر اساس این طرح مـطالعه همه عوامل ایجاد بحران در دریاچه ارومیه اعم از سـدها، بخش کشاورزی، تغییرات اقلیم به صورت تجمعی انجام می‌شود، چرا که ممکن است تک تک عوامل تاثیر چندانی در ارزیابی‌ها نداشته باشد ولی وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند،مشکلات جدی ایجاد می‌کنند.رئیس سازمان محیط‌زیست کشور نجات و احیای دریاچه ارومیه را یکی از اولویت‌های مهم و اصلی دولت تدبیر و امید و سازمان محیط‌زیست عنوان کرد و گفت: در این رابطه تا حدود زیادی هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی و مهمتر از آنها مشارکت دادن مردم برای نجات دریاچه در حال انجام است که نقش کلیدی در این راه ایفا خواهند کرد.

میانگذر یکی از متهمان خشک شدن دریاچه

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: «شاخص‌های علمی نشان‌دهنده وضعیت نگران‌کننده در همه حوزه‌های زیست‌محیطی است. متاسفانه طی 10 سال گذشته در رده‎بندی دنیا در حفظ و نگهداری محیط‌زیست، کشور ما 61 پله سقوط داشته است و شاخص‎ها نشان مي‌دهد که کشور در این عرصه در شرایط خوبی نيست.» ابتکار، احیای شورای عالی محیط زیست بعد از هفت سال تعطیلی را نوید بخش آغاز حرکت‌های جدید در عرصه زیست محیطی دانست و افزود: در این شورا باید تهدیدات به درستی احصا شده و برای آنها راهکارهای کارشناسی ارائه شود. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، روند خشک شدن پارک ملی دریاچه ارومیه را تلنگری برای دیگر حوزه‌های زیست‌محیطی دانست و گفت: «میانگذر دریاچه ارومیه یکی از متهمان اصلی وضعیت فعلی آن است و سرنوشت این دریاچه مثال عینی برای دیگر تالاب های کشور است.» بارها اعلام شده است 24هزار حلقه چاه غير مجاز اطراف حوضچه درياچه اروميه حفر شده است.كشاورزي و باغداري جان درياچه را خشكانده و حالا نه تنها شهرها و روستاهاي اطراف درياچه اروميه ممكن است در معرض سونامي نمك قرار بگيرند بلكه با يك باد اين ريزگرد نمكي به پايتخت هم خواهد رسيد.درياچه خشك شده و گونه‌هاي نادر جانوري و پرندگان آنجا را ترك كرده‌اند.هر روز حال درياچه اروميه رو به وخامت مي‌رود و هنوز در بخش كارگروه ها و قانون ها هيچ دارويي به حالش افاقه نمي كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.53148s, 19q