ايران، بهشت پزشکان متخصص!

۱۳۹۲/۱۱/۲۳ - ۱۰:۵۳ - کد خبر: 105525
ايران، بهشت پزشکان متخصص!

سلامت نیوز : وزير بهداشت مي‌گويد:«تعرفه‌هاي پزشکي واقعي نيستند».رئيس سازمان صنفي نظام پزشکي هم به تازگي گلايه كرده كه« درآمد بالاي پزشکي، سرابي بيش نيست و درآمد پزشکان در بخش دولتي کافي نيست.» رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس هم گفته است كه قبول دارد تعرفه متخصصان پايين است.رئيس انجمن جراحان عروق ايران هم در روزهاي اخير عنوان كرد كه« تعرفه‌هاي پزشکي از دستمزد سلماني‌ها هم کم‌تر است!» نماينده وزير بهداشت در شوراي عالي سازمان نظام پزشکي هم مي‌گويد:« وقتي تعرفه‌هاي غيرعادلانه به پزشکان تحميل مي‌شود طبيعي است که زيرميزي به وجود بيايد؛ زيرميزي ‌حاصل اين بي انضباطي هاست.»

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ابتکار ؛ مدت مديدي است که صداي واحدي از سوي جامعه پزشکي به جامعه تلقين مي‌شود، مبني بر اينکه تعرفه‌ها و سرانه درمان در کشور غير واقعي است. با توجه به اينکه پزشکان به عنوان يکي از گروههاي مرجع در ايران شناخته مي‌شوند معمولا در مورد ادعاهاي اين گروه نيز کمتر تحقيق و تفحص انجام شده بنابراين انگيزه و نيت اصلي اين صداها تاکنون در يک چارچوب علمي و فارغ از دعواهاي سياسي و صنفي بررسي نشده است.به منظور روشن شدن اين موضوع که آيا درآمد پزشکان ايراني، کافي است يا بايد افزايش يابد، مقايسه اجمالي درآمد پزشکان در ايران و برخي کشورهاي توسعه يافته انجام گرفته است. اين مقايسه به خوبي مويد اين مطلب است که دستمزد پزشکان متخصص شاغل در نظام سلامت کشور، به مراتب بالاتر از پزشکان مشابه اروپا است.براي انجام اين مقايسه از داده‌هاي نشريه اشپيگل براي درآمد پزشکان در چند کشور منتخب جهان در سال 2006(1385) استفاده شده و ميانگين درآمد پزشکان يکي از بيمارستان‌هاي عمومي غير دولتي درجه 1 و سطح سوم شهر تهران در سال 1388 به عنوان معياري براي سطح درآمد پزشکان متخصص کشورمان مورد استفاده قرار گرفته است.

به علت تفاوت هزينه‌هاي زندگي در کشورهاي مختلف، تبديل مستقيم درآمد پزشکان اين کشورها به دلار آمريکا از طريق نرخ ارز رسمي نمي‌تواند معيار صحيحي براي مقايسه درآمد آنان باشد، ازينرو درآمد ساليانه پزشکان متخصص با استفاده از ضريب تبديل برابري قدرت خريد که هرساله توسط بانک جهاني اعلام مي‌شود به معادل دلاري آن تبديل شده است. به عنوان مثال در سال 1388 ميانگين درآمد پزشکان متخصص بيمارستان‌هاي دولتي کشور ماهانه 15 ميلون تومان و سالانه 180 ميليون تومان در نظر گرفته شده (اين درآمد با بررسي يک بيمارستان بزرگ متعلق به سازمان تامين اجتماعي بدست آمده است و طبق آمار بانک جهاني PPP conversion factor براي ريال ايران در همان سال 4300 است. بدين معني که قدرت خريد 1 دلار در آمريکا معادل قدرت خريد 430 تومان در ايران است. مثلاً اگر يک ايراني با 1000 تومان (1 دلار سال 88) بتواند در ايران 10 تخم مرغ بخرد يک آمريکايي با 1دلار ميتواند 4 تخم مرغ در آمريکا بخرد؛ بعبارت ديگر براساس شاخص قدرت خريد 1000 تومان برابر است با تقريباً 2,3 دلار (يعني قيمت 10 تخم مرغ در آمريکا). نسبت درآمد پزشکان متخصص ايراني با PPP conversion factor مي‌شود 418529 دلار. اين يعني 180 ميليون تومان در ايران در سال 88 قدرت خريدي معادل 418529 دلار در ايالات متحده دارد. لازم به ذکر است که حتي اگر قدرت خريد يک ايراني دو برابر يک آمريکايي باشد ممکن است درآمد وي براساس نرخ رسمي ارز (يعني هر 1000 تومان يک دلار) از درآمد فرد آمريکايي کمتر هم باشد؛ مثلاً 180 ميليون بر اساس ارز رسمي سال 88 مي‌شود 180 هزار دلار و از درآمد پزشک آمريکايي که 267 هزار دلار است کمتر است اما بر اساس برابري قدرت خريد درآمد پزشک ايراني بيشتر است.)

ممکن است اين ابهام در ذهن مخاطبان شکل بگيرد که در حال حاضر که نرخ رسمي ارز و تورم در جامعه افزايش شديدي پيدا کرده است و اين مقايسه درآمد سال 88 پزشکان متخصص ايراني با ساير کشورها در حال حاضر کمي دور از واقعيت باشد. اما بايد ذکر کرد که با توجه به رشد بيش از 2 برابري تعرفه‌هاي پزشکي از سال 88 تا کنون درآمد پزشکان نيز همين مقدار افزايش پيدا کرده است. در ضمن طبق آمار بانک جهاني شاخص برابري قدرت خريد در سال گدشته (1391) حدود 700 تومان براي هر يک دلار آمريکا بوده است.بر اساس اطلاعات به دست آمده درآمد يک پزشک متخصص در کشورهاي منتخب 2 تا 6 برابر درآمد سرانه آن کشور است، اين رقم براي ايران و با فرض درآمد سرانه حدود 5 ميليون توماني (در سال 1388)، 37 برابر بدست آمده است. البته با اين نمودار نمي‌توان ادعا کرد که سطح رفاه پزشکان در ايران چند برابر پزشکان ساير کشورهاست، چرا که اين نمودار وضعيت درآمد پزشکان هر کشور را با درآمد سرانه همان کشور مقايسه مي‌کند. براي مقايسه سطح رفاه پزشکان متخصص کشورهاي مختلف بهتر است درآمد آنان را که با قدرت خريد هر کشور تطبيق يافته مقايسه مي‌کنيم. قدرت خريد پزشک متخصص ايراني در ايران تقريباً 5/1 برابر قدرت خريد پزشک متخصص آمريکايي در آمريکاست! همچنين بيش از 2 برابر پزشکان متخصص ساير کشورهاست!

حال سوال اساسي اينجاست که با چه توجيهي بسياري از افراد صحبت از پايين بودن تعرفه‌هاي پزشکي مي‌کنند؟ چطور تعرفه‌هاي پزشکي از دستمزد سلماني‌ها هم کم‌تر است؟! چگونه است که با اين سطح از درآمد باز هم پرداخت‌هاي غير رسمي يا زير ميزي در نظام درماني بسيار شايع است و بعضي علت آنرا تحميل تعرفه‌هاي غير واقعي به پزشکان عنوان مي‌کنند؟!!به اين نکته هم دقت کنيد که اين درآمد متعلق به پزشکان متخصص يک بيمارستان عمومي مي‌باشد و با توجه به اينکه تعرفه‌هاي بخش خصوصي از اين بيمارستان بسيار بيشتر است بنابراين درآمد رسمي پزشک متخصص در بخش خصوصي از اين مقدار نيز بيشتر خواهد بود! اين در حالي است که در نظام سلامت ايالات متحده و ساير کشورهاي توسعه يافته درآمد بين پزشکان بخش دولتي و خصوصي تفاوت چنداني ندارد.در پايان لازم به ذکر است که اين درآمد پزشکان در ايران بدون احتساب پرداخت‌هاي غير متعارف و به اصطلاح زيرميزي عده اي از پزشکان محاسبه شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.36002s, 19q