۸۰درصد بيماران دچار سکته قلبي با سلول هاي بنيادي بهبود مي يابند

۱۳۹۲/۱۱/۲۳ - ۱۱:۲۸ - کد خبر: 105532
۸۰درصد بيماران دچار سکته قلبي با سلول هاي بنيادي بهبود مي يابند

سلامت نیوز : ۷۰ تا ۸۰درصد بيماران دچار سکته قلبي که به عارضه نارسايي قلبي مبتلا شده اند با استفاده از سلول هاي بنيادي بهبود پيدا مي کنند و تاکنون ۳۵بيمار در بيمارستان رضوي مشهد با همکاري پژوهشگاه رويان با موفقيت با اين روش تحت درمان قرار گرفته اند. دکترشيما مينايي مجري پروژه رفع نارسايي هاي قلبي با سلول درماني در مشهد با بيان اين مطلب در گفت وگو با خراسان افزود: روش استفاده از سلول هاي بنيادي در درمان سکته قلبي در ۲ مقطع و براي ۲گروه از بيماران قابل انجام است. از اين روش مي توان در زمان بروز سکته حاد قلبي استفاده کرد يعني زماني که بيمار به تازگي دچار سکته قلبي شده و يک هفته بيشتر از زمان سکته وي نگذشته است.

گروه دوم بيماراني که مي توانند تحت درمان با سلول هاي بنيادي قرار گيرند، بيماراني هستند که با گذشت مدت زماني از وقوع سکته، دچار نارسايي قلبي شده اند. اين متخصص قلب خاطرنشان کرد: در حال حاضر در مشهد، از روش سلول درماني براي بيماراني استفاده مي شود که مدتي از سکته قلبي شان گذشته است و دچار نارسايي قلبي شده اند. اين گروه از بيماران به دليل تنگي و گرفتگي عروق قلب و يا به دليل عفونت قلب دچار نارسايي قلبي مي شوند. حدود ۷۰ تا ۸۰درصد اين بيماران با استفاده از شيوه جديد بهبود مي يابند و کيفيت زندگي شان افزايش پيدا مي کند. وي با بيان اين که تصور برخي از بيماران اين است که با سلول درماني بايد حالت نرمالي پيدا کنند، تصريح کرد: اين بيماران هيچ وقت حالت نرمال پيدا نمي کنند بلکه وضعيت جسماني و کيفيت زندگي شان بهبود مي يابد.

سلول درماني يک درمان کمکي است و هيچ عارضه اي ندارد

دکترمينايي همچنين تأکيد کرد: سلول درماني يک درمان کمکي است و هميشه نياز است که درمان هاي دارويي نيز در کنار آن براي بيماران انجام شود. به گفته وي، روش سلول درماني براي ۲۰درصد بيماران جواب نمي دهد اما اين بدين معنا نيست که وضعيت آن ها وخيم تر شود. خوشبختانه تاکنون هيچ عارضه اي از سلول درماني مشاهده نشده و حال هيچ بيماري به دليل استفاده از اين شيوه، بدتر نشده است اما در هر حال سلول درماني در ۲۰درصد بيماران تأثيرگذار نيست اما وضعيت ۸۰درصد بيماران به طور قطع بهتر مي شود.

وي گفت: اين روش در مشهد در بيمارستان رضوي و بيمارستان امام رضا(ع) انجام مي شود. در حال حاضر در مشهد روش سلول درماني تنها براي بيماراني انجام مي شود که در اثر سکته دچار نارسايي قلبي شده اند و اغلب اگر بيماران در مرحله حاد سکته قلبي باشند و به تازگي سکته کرده باشند، ابتدا با روش هاي آنژيوپلاستي، بالون و استنت رگ مسدود آن ها باز مي شود و پس از باز شدن رگ، مدت زماني براي بيمار در نظر گرفته مي شود تا مشکل نارسايي قلبي وي رفع شود و ترجيح داده مي شود که بيمار مدت ۳ماه تحت درمان با دارو باشد و اگر پس از گذشت ۳ماه همچنان مشکل نارسايي قلبي وي باقي ماند، تحت درمان با سلول هاي بنيادي قرار مي گيرد.

جزئيات روش سلول درماني بيماران سکته قلبي

اين فوق تخصص نارسايي قلب درباره جزئيات روش سلول درماني براي درمان بيماران سکته قلبي اظهار داشت: روش هايي که تا به حال در اين زمينه در دنيا به کار گرفته شده، متفاوت است. سلول هاي بنيادي نيز انواع مختلفي دارد و مي توان آن ها را از بافت هاي مختلف بدن تهيه کرد. به عنوان نمونه مي توان سلول هاي بنيادي را از بافت چربي، بافت خود قلب و مغز استخوان استخراج کرد. روشي که ما با همکاري پژوهشگاه رويان در درمان بيماران سکته قلبي استفاده مي کنيم، استفاده از سلول هاي بنيادي استخراج شده از سلول هاي مغز استخوان خود بيمار است.

بدين منظور با بي حسي از مغز استخوان بيمار نمونه گيري و نمونه ها براي خالص سازي به پژوهشگاه رويان تهران ارسال مي شود و آن ها طي فرآيندهايي، سلول هاي موردنظر را استخراج و سپس به مشهد ارسال مي کنند. تزريق سلول هاي بنيادي نيز به روش هاي مختلفي انجام مي شود، اين سلول ها را مي توان با روشي مانند آنژيوگرافي و يا از طريق پوستي داخل بافت قلب تزريق کرد. روشي که ما براي تزريق اين سلول ها استفاده مي کنيم، شبيه روش آنژيوگرافي است. از آن جا که کشاله ران، محلي براي دسترسي به بافت قلب است در اين روش، از طريق کشاله ران وارد بافت قلب مي شويم و به طور مستقيم با استفاده از وسيله اي به نام «کاتتر» وارد رگ هاي قلب مي شويم و سلول هاي بنيادي خالص سازي شده را به قلب تزريق مي کنيم.

مکانيسم تأثيرگذاري سلول هاي بنيادي بر بافت آسيب ديده قلب

وي تصريح کرد: بافت قلبي مبتلايان به نارسايي قلبي به دليل ضعف خون رساني عملکرد خوبي ندارد. حال هنگامي که سلول هاي بنيادي به بافت قلب وارد مي شود، اغلب پس از گذشت يک ماه، اثرگذاري آن ها مشخص مي شود و پس از آن در مدت يک سال نيز فرآيند تأثيرگذاري سلول هاي بنيادي، روند رو به رشدي را طي مي کند و اين امر به عملکرد بهتر قلب و بهبود علايم باليني بيمار کمک مي کند. مراحل تحقيقاتي استفاده از اين شيوه با همکاري پژوهشگاه رويان با موفقيت انجام شده و هم اکنون با اثبات اثربخشي سلول هاي بنيادي، اين روش به مرحله ارائه خدمات عمومي رسيده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.58988s, 19q