شهرداری‌اعلام‌کرد؛مردم‌ونردبان‌مقصران‌حادثه‌جمهوری

۱۳۹۲/۱۱/۲۳ - ۱۶:۴۶ - کد خبر: 105583

سلامت نیوز : بیشتر از سه هفته از حادثه آتش سوزی خیابان جمهوری می گذرد. حادثه ای که منجر به کشته شدن دو زن شد. باز نشدن نردبان و تشک نجات آتش نشانی، از همان روز اول به عنوان مقصر اصلی حادثه اعلام شد هرچند که آتش نشانی از عملکرد خود دفاع کرد و شهرداری تهران اعلام کرد پس از بررسی، نتیجه و دلیل اصلی این حادثه را اعلام می کند. امروز نتایج بررسی‌ها و یافته‌های تیم‌های بازرسی سازمان بازرسی شهرداری تهران اعلام شد تا این پرونده وارد مرحله تازه ای شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ آتش سوزی در ساختمانی در خیابان جمهوری، به خودی خود قربانی نداشت اما ترس دو زنی که در کارگاه پوشاک طبقه پنجم این ساختمان حضور داشتند، باعث شد تا از پنجره های ساختمان بیرون بیایند و در فاصله آمدن ماشین آتش نشانی، باز نشدن نردبان ماشین اول و رسیدن ماشین دوم، از ساختمان پرت شوند و مرگ تلخی را رقم بزنند.

محمدباقر قالیباف فردای حادثه از برخوردها و اظهارنظرهای شتاب زده و احساسی نسبت به آتش نشانی و شهرداری تهران درباره این حادثه، انتقاد و اعلام کرد که با بررسی پرونده نتیجه را تا 15 روز دیگر اعلام می کند اما 25 روز طول کشید تا تیم‌های بازرسی سازمان بازرسی شهرداری تهران نظرشان را درباره این حادثه در بیانیه ای صادر کنند.

براساس گزارش مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران دو مسئله عدم عملیاتی شدن نردبام اول و شلوغی و ازدحام صحنه حادثه که عامل باز دارنده در استقرار نردبام دوم بوده است، تاثیر منفی گذاشته اند و در عین حال نا ایمن بودن ساختمان موصوف به گواه اسناد موجود در شهرداری و بی توجهی مالک به اخطار های ارائه شده به وی و همچنین وجود مقادیر متنابعی از وسایل و اشیاء قابل حریق(نخ،البسه و پشم شیشه)در مسیر پله ها از دیگر عوامل اصلی این حادثه بوده است.

در این اطلاعیه آمده است:
«با تبریک ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی و سالگرد سی و پنجمین سال انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به رهبر معظم انقلاب و ملت شریف ایران به ویژه شهروندان تهرانی؛ به دنبال حادثه تاسف بار حریق در ساختمان 117 خیابان جمهوری اسلامی و مصاحبه شهردار محترم تهران مبنی بر رسیدگی دقیق و فنی به موضوع و اعلام نتایج آن بدینوسیله اولین نتایج بررسی ها و یافته های تیم های بازرسی را به شرح زیر به استحضار مردم شریف تهران می رساند:

1- مجدداً ضایعه درگذشت دو نفر از شهروندان( مرحومه حق نظری و فروتن)را در این حادثه تسلیت عرض کرده و مراتب همدردی خود را با خانواده این عزیزان و مردم عزیز تهران اعلام می کنیم.
2- به منظور رسیدگی و بررسی همه جوانب موضوع،کمیته ای مرکب از همه مسئولین و مدیران مربوطه(معاونت خدمات شهری،رئیس سازمان آتش نشانی،معاونین فنی و رؤسای ایستگاههای مربوطه)به مسئولیت سازمان بازرسی شهرداری تشکیل و ضمن اخذ گزارشها و استماع توضیحات عوامل حاضر در صحنه موضوع را رصد و بررسی کرده است.این بررسی‌ها از لحظه دریافت گزارشهای مردمی مبنی بر وقوع حریق در ساختمان تا پایان عملیات بوده است.
3- بررسی‌های انجام شده حاکی ازآن است فرماندهی عملیات امداد و نجات در صحنه با جسارت و مهارت کامل انجام گرفته که نتیجه آن نجات 5 نفر از محبوسین به وسیله نردبام دوم و 15 نفر از پله های طبقات بوده است.
4- آنچه تا کنون به عنوان جمع بندی های اولیه بدست آمده حاکی از تأثیر گذاری منفی دو مسئله‌ای عدم عملیاتی شدن نردبام اول و شلوغی و ازدحام صحنه حادثه که عامل باز دارنده در استقرار نردبام دوم بوده است است.
5- نا ایمن بودن ساختمان موصوف به گواه اسناد موجود در شهرداری و بی توجهی مالک به اخطار های ارائه شده به وی و همچنین وجود مقادیر متنابعی از وسایل و اشیاء قابل حریق(نخ،البسه و پشم شیشه)در مسیر پله ها از دیگر عوامل اصلی این حادثه بوده است.
6- بررسی عملکرد عملیات های امداد ونجات سالهای گذشته توسط آتش نشانی حاکی از کاهش آمار تلفات و صدمات انسانی می باشد.(سال 90 سی و شش نفر فوت شده و سال 92 دوازده نفر)این آمار نشانگر افزایش مهارت و استفاده بهینه از ابزار و امکانات موجود در سازمان است.
7- مشکلات و نواقص احتمالی مطرح شده در بند 4 و 5 توسط سازمان بازرسی شهرداری تهران و سایر دستگاه های نظارتی در حال پیگیری است و هنوز به دلیل آنکه بخشی از پرونده قضایی می باشد به نتیجه نهایی نرسیده است.

در خاتمه متذکر می‌شویم شهرداری تهران بویژه همکاران ما در سازمان آتش نشانی با حفظ روحیه ایثار و فداکاری همچنان خود را آماده خدمت رسانی به مردم در حوادث احتمالی پیش رو دانسته و آمادگی کامل برای همکاری با دستگاه های نظارتی(شورای اسلامی شهر تهران،دستگاه قضایی و سازمان بازرسی کل کشور)دارد.شهرداری تهران با جمع بندی آخرین بررسی ها و یافته ها و نتایج ابلاغ شده از سوی دستگاه‌های نظارتی گزارش نهایی خود را اعلام خواهد کرد.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.95372s, 18q