ترس از دندانپزشکی در زنان بیشتر است

۱۳۹۲/۱۱/۲۴ - ۱۰:۲۷ - کد خبر: 105596
ترس از دندانپزشکی در زنان بیشتر است

سلامت نیوز : یک دندانپزشک گفت: ترس در هر دو جنس زنان و مردان وجود دارد اما میزان بروز آن در زنان بیشتر است و معمولاً مردان ترس‌شان را ابراز نمی‌کنند که عدم ابراز ترس به غش کردن منجر می‌شود.

پریسا مهر اشتیاق در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به پرسش شهروندان در مشاوره سلامت در مورد ترس از دندانپزشکی اظهار داشت: احساس ترس خفیف و نگرانی از درمانی که قرار است در دندانپزشکی انجام شود کاملاً منطقی و طبیعی است.

جراح و دندانپزشک کودکان گفت: ترس شدیدی که مانع از مراجعه به دندانپزشک یا انجام درمان شود حالت بیمار‌گونه دارد و باید کنترل شود.

وی افزود: ترس در هر دو جنس زنان و مردان وجود دارد اما میزان بروز آن در زنان بیشتر است و معمولاً مردان ترس‌شان را ابراز نمی‌کنند و عدم ابراز ترس به غش کردن منجر می‌شود.

مهر اشتیاق به راهکارهایی جهت غلبه بر ترس از دندانپزشکی اشاره داشت و گفت: اگر فرد خاطرات تلخی از درمان‌های قبلی دندانپزشکی دارد باید بداند که این علم روزانه در حال پیشرفت و ترقی است و امروزه انجام بسیاری از درمان‌ها راحت‌تر شده است؛ پس بهتر است خاطرات تلخ گذشته را دور بریزند.

دندانپزشک کودکان تصریح کرد: اگر افراد به طور منظم و هر 6 ماه یکبار به منظور چکاب به دندانپزشک مراجعه کنند پوسیدگی یا بیماری ایجاد شده در مراحل ابتدایی قرار دارد که درمان ساده‌ای را می‌طلبد اما اگر این رویه پیش گرفته نشود مسلماً مشکل حادتر می‌شود و درمان سخت و پیچیده‌تری را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به این مطلب که بهتر است دندانپزشک از ترس بیمار آگاه باشد، گفت: راهکارهایی جهت کاهش استرس از ترس دندانپزشکی وجود دارد.

مهر اشتیاق ادامه داد: دندانپزشک به محض اطلاع از ترس بیمار در جلسات ابتدایی، درمان‌های سبکتری را اتخاذ نموده و راجع به نحوه درمان و مراحل کاری با فرد صحبت خواهد کرد و قبل از استفاده از وسیله خاص یا مرحله جدیدی از درمان، بیمار را مطلع خواهد کرد تا به تدریج بیمار با محیط کار و لوازم دندانپزشکی آشنا شود و به مرور تحملش برای پذیرش درمان افزایش یابد.

جراح و دندانپزشک کودکان به افراد توصیه کرد: قبل از مراجعه به مطب دندانپزشکی استراحت کامل داشته باشند و غذای سبک و پرکالری مصرف نمایند و هیچگاه با معده خالی به درمان اقدام نکنند چون احتمال افت قند و ضعف وجود دارد.

وی گفت: بیمار باید از خوردن مواد غذایی کافئین‌دار مثل قهوه بپرهیزند چراکه باعث تحریک‌پذیری و عصبانیت فرد می‌شود و حتماً با خود آب میوه شیرین مثل آب پرتقال همراه داشته باشند.

مهر اشتیاق ادامه داد: بیمار باید از منشی بخواهد که در ساعات خلوت مطب برای او وقت معاینه در نظر بگیرد تا پزشک وقت کافی برای کمک به بیمار داشته باشد.

مهر اشتیاق تصریح کرد: بیماران نباید بر کاری که بر روی دندان انجام می‌شود تمرکز کنند بلکه باید در حین درمان به مسائل خوشایند یا خاطرات خوب توجه کنند یا موسیقی ملایم گوش کنند.

وی افزود: این دسته از بیماران حتماً یکی از نزدیکان یا دوستان مورد علاقه خود را با خود همراه کنند تا موجب آرامش روانی و افزایش میزان تحمل فرد شود.

جراح و دندانپزشک کودکان ادامه داد: اگر با رعایت تمام نکات فوق باز میزان ترس در بیمار بالا بود می‌توان با مشورت پزشک قبل از درمان از داروی آرامش‌بخش استفاده کرد.

وی ادامه داد: در افرادی که ترس آنها بسیار زیاد و غیر قابل کنترل است و به هیچ عنوان نمی‌توانند بر آن غلبه کنند درمان تحت بیهوشی گزینه‌ای است که می‌توان بر روی آن تمرکز کرد.

این دندانپزشک افزود: معمولاً وجود خاطرات درمان در کودکی زمینه‌ساز بروز ترس در بزرگسالی است پس سعی کنیم با مراجعه به موقع کودکان به دندانپزشک در کودکی ، وی را با محیط درمان آشنا کنیم و کمک کنیم که خاطره خوبی از دندانپزشکی در ضمیر ناخودآگاه کودک نقش بندد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.34808s, 19q