مراقب چشم نوزادتان باشيد

۱۳۹۲/۱۱/۲۴ - ۱۰:۴۲ - کد خبر: 105598
مراقب چشم نوزادتان باشيد

سلامت نیوز : حفظ سلامت نوزاد از دغدغه هاي اصلي والدين محسوب مي شود. در اين زمينه مراقبت از چشم نوزاد نيز از اهميت زيادي برخوردار است. خوشبختانه مراقبت از چشم به امکانات زيادي نياز ندارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ در اين مطلب به مواردي در اين زمينه اشاره شده است.

نوزاد را از مواد شيميايي مضر و آلاينده هاي محيطي دور نگه داريد:نوزادان قدرت بينايي محدودي دارند که به مرور زمان بهتر مي شود. هر نوع آسيب ديدگي در روزهاي اول مي تواند در روند تکامل بينايي اختلال ايجاد کند و باعث مشکلات متعدد چشمي شود بنابراين نوزاد را در معرض گرد و خاک بيش از حد، هواي آلوده، بخارهاي شيميايي، دود و ... قرار ندهيد.

چشم نوزاد را تميز نگه داريد:در ماه هاي اوليه، شاهد ترشح زردرنگ از گوشه چشم نوزاد خواهيد بود که امري عادي است چشم کودک را با پنبه تميز و کمي خيس شده در آب ولرم ازقبل جوشيده تميز کنيد. چشم کودک را با دستمال کاغذي يا پارچه نمدار پاک نکنيد.

وسايل خطرناک در دسترس کودک يا نوزاد قرار ندهيد:وسايل تيز مانند مداد، خودکار، چاقو و ... را از دسترس آن ها دور نگه داريد.

از سلامت چشم کودک تان مطمئن شويد:کمي چپ بيني يا ناميزان بودن چشمان نوزاد در چند ماه اول تولد امري عادي است اما اگر اين حالت چشم ها تا ۳ يا ۴ماهگي ادامه پيدا کرد يا اگر چشم کودک لرزش دارد بهتر است به چشم پزشک مراجعه کنيد.

علايم مشکل ساز را جدي بگيريد:سفيدي چشم، بيش از حد بزرگ بودن چشم ها، آب ريزش زياد از چشم، قرمزي و ترشح زردرنگ جاي نگراني دارد و بايد هرچه سريع تر به پزشک مراجعه کرد.

موارد پيشرفت نوزاد را بنويسيد:تأخير در رشد و تکامل بينايي مي تواند نشانه مشکلي نهفته در چشم باشد. تأخير در کسب توانايي هاي حرکتي از جمله حفظ تعادل گردن، صاف نشستن يا چهاردست و پا رفتن، مي تواند به دليل مشکلات بينايي باشد. در اين شرايط کودک نياز به معاينه چشم دارد.

ديد نوزاد را تقويت کنيد:هنگامي که کودک شروع به راه رفتن به صورت چهار دست و پا کرد، توجه او را به اسباب بازي هاي رنگي جلب کنيد. اين امر علاوه بر تقويت بينايي باعث ايجاد هماهنگي بين حرکت دست و چشم خواهد شد.

برنامه غذايي سالم:برنامه غذايي کودک بايد سرشار از ويتامين و موادمعدني لازم باشد. همانند پوست يا ارگان هاي ديگر بدن، کمبود ويتامين ها به چشم آسيب مي رساند. در صورت وجود مشکل بينايي در نوزاد هرچه سريع تر براي درمان اقدام کنيد. مشکلات چشمي در نوزادان زودرس بيشتر است، بنابراين حتما نوزاد را براي معاينه به پيش چشم پزشک ببريد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14898s, 19q