اجراي سراسري پروتكل خارج بيمارستاني ويژه مادران تا پايان 87

۱۳۸۷/۰۲/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10560
اجراي سراسري پروتكل خارج بيمارستاني ويژه مادران تا پايان 87

دكتر نسرين چنگيزي در مراسم تقدير از كادر مامايي دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اين كه بر اساس اهداف توسعه هزاره سوم متعهد به كاهش 75 درصدي مرگ مادران در فاصله سالهاي 1990 تا 2015 هستيم، اظهار كرد: ميزان مرگ مادران در سال 83 در 300 تا 280 نفر متغير بوده است. اين در حاليست كه ميزان مرگ مادري گزارش شده در سال 84، 6/24 در يكصد هزار بوده است كه اين شاخص بايد تا سال 2015 به 22 تا 18 برسد.

وي افزود: اگرچه سازمان جهاني بهداشت متقاضي كاهش ساليانه 5/5 درصد مرگ مادريست اما دنيا كاهش كمتر از يك درصد در سال را تجربه كرده است.

رييس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت ادامه داد: از اين رو به اعتقاد سازمان جهاني بهداشت، احتمال عدم دستيابي به اهداف توسعه هزاره سوم وجود دارد.


دكتر چنگيزي با تاكيد بر اين كه براي كاهش مرگ مادري نيازمند رفع تبعيض جنسيتي، رفع فقر و گرسنگي هستيم، در ادامه بر ضرورت همكاري همه جانبه تاكيد كرد و افزود: اداره سلامت مادران وزارت بهداشت به تنهايي قادر به دستيابي به هدف پنجم براي كاهش مرگ مادري نيست.

وي توضيح داد: براساس طبقه بندي صورت گرفته، كشورهاي عربستان، كويت و امارات در رده نخست و دستيابي به كاهش 75 درصدي مرگ مادران قرار دارند. ايران و مصر جزو گروه‌هاي با كاهش 50 درصدي و افغانستان در گروه كشورهاي با كاهش كمتر از 25 درصدي هستند.

رييس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، اجراي موفق برنامه‌هاي كشوري را منوط به همكاري ماماها عنوان كرد و يادآو رشد: از وظايف اصلي ماما زايمان و خدمات تنظيم خانواده، مشاوره قبل و بعد از ازدواج از ساير خدمات مامايي است.

دكتر چنگيزي با بيان اين كه براي كاهش موارد سزارين توجه به اموري چون زايمان پس از زايمان الزامي است، افزود: اين مقوله در پيشرفته ترين كشورها هم با شكست مواجه شده است.

وي با بيان اينكه چرخش نمايش بريچ در هفته 26 بارداري از ديگر موارد براي كاهش ميزان سزارين است، يادآور شد: هم اكنون كارشناسان به اين نتيجه رسيده‌اند كه همراهي زن باردار توسط ماماي بخش خصوصي در اتاق زايمان از راهكارهاي كاهش سزارين در كشور است كه آيين نامه آن تدوين و در مرحله تاييد نهايي و ابلاغ كشوري هستيم.

رييس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، تعرفه گذاري براي خدمات مامايي در زايشگاه را ايجاد حق براي زايمان طبيعي برشمرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.97746s, 18q