کم حواسي و پرتحرکي باعث اختلال خواب در کودکان مي‌شود

۱۳۸۷/۰۲/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10561
کم حواسي و پرتحرکي باعث اختلال خواب در کودکان مي‌شود

 بررسي‌هاي دکتر«واسري سانگ» و همکارانش در بيمارستان نشان مي‌دهد که به طور کلي مشکل خواب بدون استفاده از دارو، قابل درمان است و تدابيري که براي مديريت موثر خواب به کار مي‌رود به صورت بالقوه مي‌تواند تاثيراتي که در نتيجه ADHD ايجاد مي‌شود را کاهش دهد.

در اين تحقيق 239 خانواده داراي فرزند مدرسه‌اي بين 5 تا 18 سال با کامل کردن پرسش نامه مورد بررسي قرار گرفتند كه مشخص شد: مشکل خواب روي 175 نفر در اثر ADHD ايجاد شده بود؛ به طوري که در 107 نفر به صورت متوسط تا وخيم و در 68نفر به صورت ملايم اين مشکل ديده مي‌شود.

مشکل معمول اين افراد عبارت بود از دشواري در به خواب رفتن، مقاومت در برابر به رختخواب رفتن و خستگي به هنگام بيداري.

مشکلات خواب متوسط تا شديد با ميزان ضعف رواني در خانواده و اعمال روزمره با دوران کودکي مرتبط است. در مقايسه با کودکان بدون مشکل خواب، اين افراد بيشتر در مدرسه غيبت يا تاخير داشتند.

دکتر سانگ و همکارانش مي‌گويند: مراقبت‌هاي اوليه از کودکان مبتلا به ADHD که مشکل متوسط تا شديد خواب دارند به طور معمول سلامت رواني کمتري نسبت به مراقبت‌هاي کودکان بدون مشکل خواب دارند. همچنين اين افراد و همسرانشان معمولا با تاخير سر کار مي روند.

مشکل خواب به صورت متوسط تا شديد با عملکرد ضعيف خانوادگي نيز مرتبط است.

دکتر سانگ طي يک مصاحبه در يک نشريه اظهار داشت: اجراي يک برنامه مداخله در خواب کودکان مبتلا به ADHD ، مي‌تواند نتايجي فراتر از درمان ADHD به تنهايي داشته باشد. همچنين اين برنامه مي‌تواند از ميزان مصرف دارو در اين کودکان بکاهد.

وي در اين حال از پزشکاني که کودکان مبتلا به ADHD را درمان مي‌کنند، مي‌خواهد درباره خوابشان از کودکان تحقيق کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.86651s, 18q