مردي که انگشتش دوباره رشد کرد!

۱۳۸۷/۰۲/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10564
مردي که انگشتش دوباره رشد کرد!

 چندي پيش گفته شد مردي توانسته با ماليدن مرهمي ساخته شده از عصاره مثانه خوک، نوک انگشت قطع شده خود را ترميم کند و در واقع نوک انگشت او دوباره رشد کرده است.

دانشمندان نيز موفق بوده اند در شرايط آزمايشگاهي پاي قطع شده سمندر را ترميم کنند.

اکنون محققان آمريکايي سرگرم آزمايش پودري هستند که از بدن خوک تهيه شده و احتمالا مي تواند به سربازان مجروح شده در ميدان جنگ کمک کند بار ديگر صاحب عضوي از بدنشان شوند که قطع شده است.

«گرد جادويي» انگشت قطع شده را بر مي گرداند

همزمان دولت آمريکا طرحي تحقيقي را راه اندازي کرده است که هدفش کشف راز رشد دوباره عضو قطع شده بدن در برخي از حيوانات است.

يکي از افرادي که از اين کشف بهره برده است "لي اسپايوک"، شصت و نه ساله از سينسيناتي اوهايو است. انگشت او در سال 2005، در حالي که با يک هواپيماي مدل کار مي کرده تا استخوان قطع شده بود.

بند انگشت يک سانتي متري او هرگز پيدا نشد و به نظر مي رسيد که انگشت آقاي اسپايوک براي هميشه ناقص شده است.

اما ناجي انگشت اين شهروند آمريکايي برادرش دکتر آلن اسپايوک، جراح سابق و فارغ التحصيل دانشگاه هاروارد بود که موسس شرکت "اي سل" (ACell) است. اين شرکت در حوزه بازسازي بدن و رشد دوباره نسوج فعاليت مي کند.

دکتر اسپايوک به برادرش توصيه مي کند که به جاي پيوند عضو، پودر خوک را امتحان کند و مقداري از آن را براي او مي‌فرستد.

لي به مدت 10 روز کمي از اين پودر را روي باقي مانده انگشتش قرار داد.

او مي گويد: "بار دومي که از اين پودر استفاده کردم متوجه کمي رشد در انگشتم شدم. هر روز کمي به قد انگشتم اضافه مي شد و بالاخره بعد از چهار هفته انگشتم به اندازه طبيعي برگشت و محکم و استوار شد."

او مي گويد که بعد از چهار ماه انگشتش به شکل اوليه خود بازگشته است با اين که کمي پوست آن سفت است و زخم کوچکي تر نوک آن ديده مي شود، حس کامل دارد و کاملا هم حرکت مي کند.

ناخن اين انگشت نه تنها رشد کامل داشته بلکه با سرعت دو برابر ناخن انگشت هاي ديگر رشد مي کند و پوست اين انگشت کمتر از بقيه در سرما ترک مي خورد.

اين گرد جادوئي در دانشگاه پيتزبورگ آمريکا تهيه مي شود و دکتر استيون بديلک، مسئول آزمايشگاه از آن به عنوان "مولد بافت سلولي اضافي" ياد مي کند.

مثانه خوک

به گزارش بي بي سي، فرايند تهيه اين پودر چند سالي است که کشف شده است؛ براي تهيه پودر معجزه گر، لايه اي سلولي از جدار مثانه خوک جدا مي شود. بافت باقيمانده پس از گذاشته شدن در اسيد، از همه سلول هاي ديگر جدار مثانه خوک "پاکسازي" و بعد خشک مي شود.

ماده به دست آمده يا به شکل ورقه اي است يا پودر.

شايد اين فرايند ساده به نظر برسد اما علمي که براي تهيه آن به کار برده شده بسيار پيچيده است.

دکتر بديلاک مي گويد: "در بدن انسان همه جور پيام صادر مي شود. پيام هايي به بدن مي گويد که زخم ايجاد کن و پيامي هم وجود دارد که به بدن مي گويد بازسازي کند. به زبان ساده ما پيام هايي را که به بدن مي گويد بافت را تخريب کند از دور خارج مي کنيم و تنها پيام هايي باقي مي ماند که دستور بازسازي مي دهد."

دانشمندان بر اين باورند که که اگر پودر"مولد بافت سلولي اضافي" را روي زخمي بگذارند رشد دوباره بافت را باعث خواهد شد.

اگر اين تکنيک را به مرحله عالي آن برسانند، ممکن است يک روز بتوانند نه فقط يک انگشت قطع شده را بلکه پوست هايي که به شدت سوخته است يا حتي اعضاي به شدت آسيب ديده بدن انسان را به طور کامل ترميم کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مهربان
سلام خسته نباشید ایا این درمان در ایران انجام میشه یا میشه پودرشو تهیه کرد؟ممنون میشم اگه جواب بدین خیلی برام مهمه
حسین
سلام لطفا سند این مطلب علمی را برایم بفرست
4.27869s, 21q