ميگرن اغلب با اختلالات رواني ارتباط دارد

۱۳۸۷/۰۲/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10567
ميگرن اغلب با اختلالات رواني ارتباط دارد
دكتر ناتالي جت از دانشگاه كالگاري در آلبرتا واقع در كانادا به رويترز هلث گفت، علاوه بر اين داشتن سردردهاي ميگرني شرايط ناخوشايند ديگري مانند از كار افتادگي، پايي آمدن كيفيت زندگي و محدود شدن فعاليتها به دنبال دارد.
جت و همكارانش در صدد برآمدند تا ببينند كه وضعيت‌هاي رواني مختلف مرتبط با ميگرن تا چه حد شايع است و الگوي ارتباط اين ناخوشي‌هاي توام را توضيح دهند.
آنها در مجله سردرد نوشتند، شيوع مادام العمر و  ۱۲ ماهه اختلال عمده افسردگي، اختلال دو قطبي، اختلال ترس و هراس اجتماعي در بيماران ميگرني كه در اين مطالعه مورد بررسي قرار گرفتند نسبت به افرادي كه ميگرن نداشتند، بيشتر بود.
در اين مطالعه ديده شد كه ارتباط ميان ميگرن و اختلالات رواني با جنسيت، سن ، محل اقامت و يا سطح تحصيلات ارتباط چشمگيري نداشت.
جت گفت، ارزيابي افراد ميگرني در زمينه كشف وضعيت‌هاي رواني در آنها، براي مديريت مناسب جمعيت اين بيماران و هدايت سياست‌هاي بهداشت عمومي در رابطه با استفاده از سرويس‌هاي بهداشت عمومي و هزينه ي مراقبت‌هاي بهداشتي بسيار حائز اهميت است.
جت افزود، آنها به شدت معتقدند كه بهترين روش براي درمان بيماران ميگرني كه به يك وضعيت رواني مانند اضطراب و يا افسردگي نيز مبتلا هستند استفاده از يك برنامه چندشاخه است و در اكثر موارد صرفا مصرف دارو نمي‌تواند مشكلاتي را كه همراه با اين بيماري است رفع كند.
وي در نتيجه‌گيري اعلام كرد، درمان ميگرن پيچيده است و به زمان زياد و تلاش از جانب بيمار و روانشناس نياز دارد.
دكتر جت افزود، براي درمان افرد مبتلا به ميگرن صعب العلاج يا دشوار از جمله ميگرني‌هايي كه به يك اختلال رواني نيز مبتلا هستند به برنامه‌هاي تخصصي تري نياز است.
اين مطالعه در شماره آوريل مجله سردرد منتشر شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.67594s, 18q