كاهش30 درصدي مالاريا درسال87

۱۳۸۷/۰۲/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10572
كاهش30 درصدي مالاريا درسال87

دكتر محمد مهدي گويا در گفت وگو با ایسنا، آخرين آمار شيوع مالاريا را در كشور پس از طوفان گونو، 18 هزار نفر برشمرد و اظهار اميدواري كرد: تعداد مبتلايان امسال به 12 هزار نفر كاهش پيدا كند.

وي البته با اشاره به مداخله ساير عوامل محيطي تاثيرگذار يادآور شد: اما اين كه اين پيش‌بيني تا چه حد واقعي باشد مشخص نيست و نيازمند سپري شدن زمان است.

 تا 15 سال ديگر، از هر 10 هزار نفر، يك نفر به مالاريا مبتلا مي‌شود

 دو سال ديگر حمله بزرگي به مالاريا مي‌كنيم

 لاروكشي، آموزش چهره به چهره و تشخيص بيماري ظرف 48 ساعت در مناطق داراي مالاريا آغاز شد

رييس مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت، مدت زمان اجراي برنامه كشوري كنترل مالاريا را 10 سال عنوان و اظهار كرد: در نظر داريم پس از زمان مقرر به ازاي هر 10 هزار نفر جمعيت، شاهد بروز يك مورد مالاريا باشيم. اين در حالي است كه بر اساس آخرين آمار تقريبا از هر 4 هزار نفر، يك نفر به مالاريا مبتلا شده است.

گويا افزود: اين برنامه به دو سال زير ساخت سازي نياز دارد و پس از آن حمله بزرگي به مالاريا خواهيم كرد.

وي با بيان اينكه برنامه كشوري مبارزه با مالاريا در حال اجرا است، آن را شامل تامين نيروي انساني، لارو كشي در مناطق محل شيوع مالاريا، آموزش خانه به خانه ساكنان اين مناطق و تشخيص بيماري ظرف 48 ساعت برشمرد و اعلام كرد: در حال حاضر با كمك آموزش و پرورش، ساكنان روستاهاي در معرض خطر آموزش‌هاي لازم را به طور چهره به چهره و عمومي دريافت مي‌كنند.

كاهش 50 درصدي مالارياي كشنده در سال 86 نسبت به 85

ريشه‌كني جهاني مالاريا در آينده‌اي نزديك امكان ندارد

رييس مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت با تاكيد بر اينكه مالاريا در ايران بيماري بومي محسوب مي‌شود، ابراز كرد: اما در حال حاضر اين بيماري تنها در سه استان كرمان، سيستان و بلوچستان و هرمزگان شايع است و البته در استان فارس نيز به ندرت مواردي مشاهده مي‌شود.

گويا همچنين بيماري مالاريا را در 4 نوع برشمرد و با بيان اينكه 3 نوع مالاريا در ايران وجود دارد، اعلام كرد: نوع كشنده‌تر مالاريا سال 86 نسبت به سال 85 به نصف كاهش يافت.

وي به ايسنا گفت: مالارياي فاسي فاروم تا سال 85، 10 درصد كل موارد را شامل مي‌شد كه در سال گذشته شيوع آن به 5 درصد كل كاهش يافت.

رييس مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت اضافه كرد: بنابراين با ادامه اين روند در سال جاري مي‌توانيم اميدوار باشيم تا حد زيادي به اهدافمان نزديك شويم.

گويا همچنين با اشاره به پيش بيني‌هاي قبلي كه تعداد موارد مالاريا در سال 86، به نصف سال 85 كاهش مي‌يابد، يادآور شد: اما با بروز طوفان گونو توانستيم با واكنشي مناسب تعداد مبتلايان را در حد سال 85 يعني 18 هزار نفر كنترل كنيم.

وي از سوي ديگر اظهار اميدواري كرد: امسال نيز كاهش چشمگيري در ميزان بروز مالاريا نسبت به سال گذشته داشته باشيم.

وي همچنين در مورد برنامه سازمان ملل متحد براي ريشه كني مالاريا در جهان ابراز عقيده كرد: اين امر در آينده‌اي نزديك امكان ندارد؛ چرا كه ريشه كني به معناي از بين بردن انگل مالاريا نه تنها در انسان بلكه در پشه‌ها نيز است و عملي كردن آن بعيد به نظر مي‌رسد.

چندي پيش سازمان ملل متحد از آغاز طرح جهاني براي ريشه كني مالاريا در آفريقا تا پايان 2010 خبر داده بود.

بر اساس آمار جهاني، مالاريا سالانه جان بيش از يك ميليون نفر را در جهان مي‌گيرد كه اغلب قربانيان را كودكان تشكيل مي‌دهند و 90 درصد اين افراد در صحراي آفريقا زندگي مي‌كنند. همچنين اين بيماري سالانه نيم ميليارد نفر را در جهان آلوده كرده و هزينه‌هاي اقتصادي زيادي را به كشورها تحميل مي‌كند.

بر اثر اين بيماري كه به گفته متخصصان، قابل پيشگيري و درمان است، در هر 30 ثانيه يك نفر جان خود را از دست مي‌دهد.

مالاريا از طريق نيش پيشه آنوفل، باعث ايجاد تب شديد، ضعيف كننده و سردرد و استفراغ مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.7468s, 18q