تعرفه‌هاي قرارداد مامايي در حال بررسي است

۱۳۸۷/۰۲/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10573
تعرفه‌هاي قرارداد مامايي در حال بررسي است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، سيد شهاب‌الدين صدر در همايش گراميداشت «روز جهاني ماما» گفت: طي چند ماه گذشته در رابطه با موضوع تعرفه‌ها ابهاماتي ايجاد شد كه نگراني مردم و جامعه پزشكي را به دنبال داشت. در اين رابطه و با حضور نمايندگان وزارت بهداشت قرار بر آن شد تعرفه‌هاي بالاتر از تورم اصلاح شود؛ بنابراين موضوعات كارشناسي بايد در حوزه‌هاي كارشناسي بررسي و از رسانه‌اي شدن آنها جلوگيري شود.

وي در اين رابطه ادامه داد: سازمان‌هاي بيمه‌گر بايد وظايف قانوني خود را انجام دهند. همچنين سهم پرداختي بيمه‌ها از اين هزينه‌ها بايد مشخص شود؛ در غير اين صورت بار هزينه‌ها به دوش مردم خواهد بود. همچنين تعرفه‌هاي قرارداد مامايي در كارگروهي مشترك در حال بررسي است و نمايندگان ماماها فعال بوده و جامعه مامايي نبايد در اين رابطه دغدغه‌اي داشته باشد. بر اساس نظر نظام پزشكي، دفتر مامايي در سازمان نظام پزشكي به منظور پيگيري كارهاي جامعه مامايي ايجاد مي‌شود.

دكتر صدر با بيان اينكه مشكلات جامعه مامايي معمولا در سالهاي مختلف توسط نمايندگان ماماهاي كشور مطرح مي‌شود، گفت: در حوزه‌هاي مختلف پزشكي ممكن است نقايصي وجود داشته باشد كه برخي از انتقادهاي موجود حالت عمومي داشته و مختص به يك رشته نيست.

وي ادامه داد: مشكلاتي مانند پوشش بيمه‌يي خدمات در مورد پزشكان ديگر نيز مطرح است و اين موضوع يكي از مسائل مهمي است كه در كشور ما نيازمند اقدام جدي دولت و مجلس است. بيمه‌ها در كشور ما از توانايي لازم برخوردار نبوده بنابراين بخش‌هاي سلامت به منظور ارائه خدمات بهتر بايد از حمايت بيشتري برخوردار باشند. اساسا مقوله سلامت بايد جايگاه خود را پيدا كند. اين موضوع كه سلامت بايد در جاي خود قرار گيرد نيازمند يك حركت جدي است. برخي كمبودها در حوزه‌هاي مختلف پزشكي به اين دليل است كه به حرفه پزشكي به عنوان خدمت نگاه مي‌شود.

وي با بيان اينكه مسيرهاي خوبي در جهت رفع برخي از مشكلات و نگراني‌ها باز شده است، گفت: در حال حاضر بيش از دو سوم ماماها بيكار هستند. در صورتي كه ساختار شبكه‌ها بازنگري شود ممكن است قرار گرفتن بسته‌هاي مختلف در جايگاه حرفه‌اي خود منجر به حل برخي مشكلات شود. بر اساس اين شاخص كه در دنيا به ازاي هر 1000 نوزاد متولد شده 30 تا 50 ماما بايد وجود داشته باشد، حاكي از آن است كه در كشور ما نبايد ماما و پزشكي بيكار باشد.

رييس سازمان نظام پزشكي در مقايسه درصد مرگ و مير در زايمان سزارين نسبت به زايمان طبيعي گفت: افزايش سزارين نگراني‌هايي را از نظر عوارض به دنبال دارد، توجه به انجام زايمان طبيعي بايد در رديف برنامه‌هاي اصلي قرار گيرد.

وي با بيان اينكه حفظ سلامت جامعه يكي از محورهاي مهم نظام جمهوري اسلامي است، گفت: بايد تلاش شود كه اين واحد بنيادي اجتماع در وضعيت مناسب قرار گيرد. سلامت خانواده، كليدي براي اصلاح اجتماع و آينده روشن است.

صدر با بيان اينكه كار پزشكي يك كار تيمي است و هر كدام از اجزاء اين خانواده بايد نقش خود را به بهترين شكل ايفا كنند، گفت: تنها در راستاي كار تيمي مي‌توان به دستاورد مناسب دست يافت. جامعه مامايي يكي از قشرهاي زحمتكش جامعه هستند كه قبل و بعد از بارداري خدمات گسترده‌اي را ارائه مي‌دهند. كليه پزشكان در چارچوب آموزش‌ها به وظايف خود مي‌پردازند و سازمان نظام پزشكي بر حفظ اين چارچوب‌ها تاكيد دارد.

رييس سازمان نظام پزشكي با اشاره به اينكه در حال حاضر بيش از 200 هزار نفر خانواده پزشكي سازمان نظام پزشكي را تشكيل مي‌دهند، گفت: حدود 110 هزار نفر از اين خانواده را افراد پزشك تشكيل دادند كه از اين تعداد 80 هزار نفر را پزشك عمومي و 30 هزار نفر را متخصصان تشكيل مي‌دهند.

وي كارنامه خدمات پزشكي را يكي از درخشان‌ترين كارنامه‌هاي بعد از انقلاب خواند و گفت: امروزه كليه اقدامات تخصصي با روش‌هاي جديد تشخيصي درماني و همچنين وسايل روز دنيا در كشور انجام مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32636s, 19q