کروموزم Y مردان را شکننده‌تر از زنان می‌کند

۱۳۹۲/۱۱/۲۶ - ۱۶:۴۵ - کد خبر: 105746

سلامت نیوز : یک روانشناس تفاوت‌های زیستی و روانی زنان و مردان، خاصیت شکننده بودن کروموزوم Y و انتظارات اجتماعی از مردان را عامل ابتلای آنها به بیماری‌های قلبی و عروقی عنوان کرد و گفت: تصادفات روانی مخربتر از تصادفات رانندگی است.

حجت‌الله فراهانی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: سلامت روان تا حدودی در زن و مرد شبیه یکدیگر است اما مرد بودن یکسری مزایای زیستی و روانی دارد و یکسری معایب. جنس مذکر در طول تاریخ استوانه خانواده بوده است در فرهنگ اجتماعی به پسرها یاد می‌دهد که محکم باشند و این انتظار اجتماعی موجب می‌شود تا به سمت حل مسائل پیش روند.

وی افزود: مردان در مقایسه با زنان برون‌ریزی عاطفی کمتری دارند و این عامل موجب خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و روان‌تنی مانند معده درد و زخم اثنی‌عشر می‌شود.

این متخصص بهداشت روان ادامه داد: هر چند حضور زنان در اجتماع و مشارکت آنها در حل مسائل اقتصادی به کاهش استرس منجر می‌شود اما به دلیل نقش‌های اجتماعی که برای مردان تعریف شده است این جنس همواره در معرض خطرات مختلف روانی قرار دارد.

وی افزود: از منظر زیستی هورمون‌های نگهدارنده استروژن و پروژسترون در زنان موجب سلامت روانی بیشتری می‌شود بنابراین ثابت شده که زنان در دوران بارداری هرگز به ام‌اس دچار نمی‌شوند.

فراهانی گفت: این هورمون‌ها در مردان هم وجود دارد اما میزان ترشح آن نسبت به زنان کمتر است. زنان به لحاظ اجتماعی برون‌ریزی بیشتری دارند اما مردان بیشتر مشکلات و استرس‌ها را در خود می‌ریزند.

وی افزود: به لحاظ زیستی کروموزم y آسیب‌پذیر و شکننده است و از نظر روانی نیز انتظاراتی که جامعه از مردان دارد موجب تنش‌های روانی در مردان می‌شود.

وی تصریح کرد: زنان واکنش‌های هیجانی از خود نشان می‌دهند و شاید این جمله درست باشد که مردان بیشتر می‌میرند و زنان بیشتر بیمار می‌شوند زیرا درون‌ریزی در مردان بیشتر است همچنین بهداشت روانی در مردان حساس‌تر است.

وی ادامه داد: تحقیقات نشان می‌دهد که زن‌ها معنوی‌تر هستند و این ویژگی به سلامت روانی آنها کمک بیشتری می‌کند همچنین از بُعد فرهنگی خرده ‌فرهنگ‌هایی در ایران وجود دارد که بر اساس آن مردسالاری در برخی اقوام رایج است.

وی افزود: مردسالاری تبعاتی منفی برای آقایان دارد زیرا انتظاری که از آنها می‌رود اجازه نمی‌دهد تا لب به شکایت باز کرده یا گریه کنند همین موضوع منجر به درون‌ریزی و بروز مشکلات قلبی و عروقی در مردان می‌شود.

این متخصص بهداشت روان گفت: همچنین با نگاهی به اجتماع می‌بینیم که مردها به دلیل استرس‌های خردی که در زندگی‌شان وجود دارد، فشار روانی بیشتری را تحمل می‌کنند.

وی افزود: دنیای روانی زن‌ها موجب می‌شود که مسائل ریز را در خود حل کنند با اینکه زن‌ها در لحظه ناراحتی زیادی را از بابت استرس‌ها تحمل می‌کنند اما قدرت حل آنها در درازمدت بیشتر است و از این منظر سلامت روانی بیشتری نسبت به مردان دارند.

وی افزود: مردها ابعاد روانی مختلفی دارند که شغل، زندگی فردی، تحصیلات و ... از آن جمله‌ است و اینها موجب مدیریت‌های مختلف می‌شود اما زندگی زنان در دایره‌ ای عاطفی قرار دارد و بقیه بخش‌ها درون این دایره وجود دارد.

این روانشناس اظهار داشت: زنی که همسرش را دوست دارد راحت‌تر سختی های شغلش را تحمل می‌کند و چنانچه در رابطه با حرفه‌اش با استرس‌هایی مواجه باشد آنها را تحمل می‌کند در صورتی که ممکن است مردی همسرش را خیلی دوست داشته باشد اما از شغل خود ناراضی باشد در واقع عاطفه‌ زن‌ها کاتالیزور حل مشکلات است.

وی ادامه داد: مردان در ساختمانی زندگی می‌کنند که چندین اتاق دارد و ممکن است یک اتاق بسیار خوشایند و اتاق دیگر بسیار دردناک باشد اما زنان تنها یک اتاق دارند.

وی افزود: زنان نقش مهمی در کاهش استرس همسران خود دارند اگر زندگی را به شمع روشنی در مسیر باد تشبیه کنیم گاهی مرد باید دستش را دور شعله شمع قرار دهد و گاهی نیز زن باید این وظیفه را انجام دهد.

این روانشناس گفت: اگر زنی شنوا و پذیرا بوده و درک متقابل داشته باشد می‌تواند از استرس‌های همسرش بکاهد، محبت زن می‌تواند بهترین روان‌درمانی برای زخم‌های ناشی از استرس‌های مرد باشد در واقع بهترین پانسمان برای زخم‌های مردان محبت زنان است.

وی افزود: زن می‌تواند با رفتار خود با همسرش او را تحقیر کند که این استرس به استرس بیرونی اضافه می‌شود و به مراتب تأثیر مخرب‌تری در مردان دارد.

وی خاطرنشان کرد: تصادفات روانی از تصادفات رانندگی بیشتر و مخرب‌تر است و باید گفت زنان روان‌درمان‌گران بالقوه‌ای هستند و با روش عاطفه درمانی می‌توانند موجب کاهش استرس‌های همسران خود شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.2633s, 19q