۴۳ درصد زايمانها در خراسان رضوي به روش سزارين صورت مي‌گيرد

۱۳۸۷/۰۲/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10575
۴۳ درصد زايمانها در خراسان رضوي به روش سزارين صورت مي‌گيرد
دكتر غلامعلي معموري روز يكشنبه در همايش روز جهاني ماما در مشهد افزود: طبق بررسي انجام سزارين در بيمارستهاي دولتي  ۳۴ درصد و در بيمارستانهاي خصوصي استان  ۵۶ درصد گزارش شده است.
وي گفت: اين در حالي است كه استاندارد جهاني سزارين زير  ۱۵ درصد است.
او با اشاره به اقداماتي كه در راستاي ترويج زايمان طبيعي در حال انجام است افزود: طي سال گذشته از سه هزار ميليارد ريال اعتباري كه براي اين امر اختصاص يافته بود  ۶۰ تخت زايمان بدون درد خريداري و در بين بيمارستانها توزيع شده است.
وي گفت: همچنين از سال گذشته در برخي از بيمارستانها همانند بيمارستان ام‌البنين مشهد، روش زايمان در آب به عنوان يكي از روشهاي زايمان بدون درد در دستور كار قرار گرفت.
او با بيان اينكه ماماها ركن اصلي در مراقبتهاي بارداري را بر عهده دارند افزود: ترويج زايمان طبيعي و كاهش سزارين يكي از مسووليتهاي ماماها است كه مي‌تواند با هماهنگي و همكاري متخصصين زنان حاصل شود.
وي ابراز اميدواري كرد با اقدامات در حال انجام طي سالهاي آتي ميزان سزارين در استان خراسان رضوي به زير  ۲۵ درصد كاهش يابد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي مشهد گفت: در اين راستا بايد از طريق آگاهي دادن به مادران باردار نگراني آنها را نسبت به درد زايمان طبيعي كه يكي از علل گرايش به سزارين است برطرف كرد.
وي با اشاره به نقش ماماها در كاهش مرگ و مير مادران باردار گفت: طي سالهاي گذشته شاخص فوت مادران باردار كاهش چشمگيري يافته و در استان خراسان رضوي به رقم ۲۵ در يك صد هزار زايمان رسيده است.
او تعداد زايمانهاي صورت گرفته طي سال گذشته را در استان خراسان رضوي  ۱۰۶ هزار مورد ذكر كرد.
وي گفت: با برنامه‌ريزي انجام شده قصد داريم شاخص مرگ و مير مادران باردار را در سال  ۸۸ به رقم  ۲۴ درصد كاهش دهيم.
رييس دانشگاه علوم پزشكي مشهد نيز در اين مراسم گفت: كاهش آمار سزارين به حداقل ميزان و حدود استانداردهاي جهاني يكي از برنامه‌هاي مهم اين دانشگاه است.
دكتر مسعود ملكي افزود: در اين راستا ترويج روشهاي زايمان بدون درد با فراهم كردن تجهيزات و راهكارهاي مربوطه، ارتقا نگرش و آگاهي مادران باردار از طريق آموزش و برطرف كردن مسايل حاشيه‌اي در خصوص متخصصين زنان و زايمان دنبال مي‌شود.ك/ ۲ 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.39127s, 19q