ارجاع دانش‌آموزان معتاد جایگزین اخراج می‌شود

۱۳۹۲/۱۱/۲۶ - ۱۶:۵۱ - کد خبر: 105753

سلامت نیوز : معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه دانش آموز معتاد نباید اخراج شود بلکه باید ارجاع شود گفت: یکی از عوامل بازدارنده ما در آموزش پیشگیری از ایدز بحث قبح‌زدایی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم ؛ مهرزاد حمیدی امروز در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم که پرسید هم اکنون ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرده که طی مذاکره با آموزش و پرورش قرار شد تا هیچ دانش آموز معتادی از مدارس اخراج نشود بلکه روند درمان آن‌ها اجرا شود اما مدیران مدارس، دانش آموزان معتاد را اخراج می‌کنند چرا که معتقدند اگر این دانش‌آموزان اخراج نشوند باعث معتادشدن سایر افراد می‌شوند. رویکرد شما در بحث دانش آموزان معتاد چیست؟ اظهار داشت: لفظ دانش‌آموز معتاد را به کار نبرید بلکه ما نوجوان معتاد داریم. محلات پرخطر نوجوانان را به سمت خود کشانده و باعث آسیب و اعتیاد آن‌ها می‌شوند.

** هیچ فردی در مدرسه معتاد نمی شود

وی افزود: هیچ کسی در مدرسه معتاد نمی‌شود؛ با ستاد مبارزه با مواد مخدر در رابطه با دانش آموزان معتاد صحبت کرده‌ایم و در حال تنظیم پروتکل مشترکی هستیم که این پروتکل در حال نهایی شدن است که تمام دستگاه‌ها کمک کنند تا نوجوانان در معرض خطر و آسیب دیده تحت آموزش قرار بگیرند، رویکرد ما این است که دانش آموز معتاد نباید اخراج شود بلکه باید ارجاع شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در ادامه عنوان کرد: ما معتقدیم صدای پیشگیری از آسیب‌ها بیاد از کف حیاط مدرسه به گوش برسد و پررنگ‌تر شود بنابراین بر روی توانمند شدن دانش آموزان در مواجهه با آسیب‌های اجتماعی کار می‌کنیم.

حمیدی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص کمبود مربی بهداشت گفت: پنج هزار و 700 نفر مراقب بهداشت در مدارس داریم و در حال مذاکره با دانشگاه فرهنگیان هستیم تا در رشته بهداشت مدارس دانشجو جذب کند. همچنین از معلمان مازاد برای بخش مربی بهداشت استفاده می‌کنیم و در تلاش هستیم تا مجوزهای لازم را از دولت برای استخدام مربیان بهداشت اخذ کنیم.

** شیوع شناسی از دانش‌آموزان معتاد به خوبی انجام نشده بنابراین آمار دقیقی از دانش آموزان معتاد نداردیم

حمیدی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اینکه چه تعداد دانش آموز معتاد داریم و آموزش و پرورش در بحث اعتیاد برای آگاه شدن دانش آموزان چه اقداماتی انجام می‌دهد؟ عنوان کرد: در رابطه با تعداد دانش‌آموزان معتاد باید بگویم که در دوره گذشته بحث شیوع‌شناسی را انجام ندادند تا امروز بتوانیم آمار دقیق آن‌ها را اعلام کنیم. باید شیوع‌شناسی در سطح جامعه و نوجوانان انجام شود. البته این نکته نیز مطرح است که سوالات شیوع‌شناسی خود تشویق کننده و ترغیب کننده به اعتیاد است.

** قبح زدایی یکی از عوامل بازدارنده در بحث آموزش ایدز است

وی بیان کرد: جلساتی را با معاونان و اعضای پژوهشگاه تعلیم و تربیت برگزار کرده‌ایم تا ابزارهای لازم برای شیوع‌شناسی اعتیاد در میان دانش آموزان را در اختیار ما بگذارند. در بحث ایدز نیز باید بگویم که وزارت بهداشت اعلام کرده آمار‌ها در حال رشد است و ما در کتب درسی به پیشگیری از ایدز اشاره کرده‌ایم و برای معلمان نیز دوره اموزشی 8 ساعته برگزار می‌کنیم.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: یکی از عوامل بازدارنده ما در آموزش ایدز بحث قبح زدایی است هم اکنون سه نفر از مدیران اجرایی وزارت بهداشت در اتاق فکر و سلامت عضو هستند که در رابطه با بحث ایدز بحث‌هایی را کرده‌ایم و همکاری تنگاتنگی با وزارت بهداشت داریم اما برخی ملاحظات بازدارنده است بنابراین تمرکزمان بیشتر بر آموزش معلمان و مربیان بهداشت است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.55579s, 19q