تفاوت سردرد ناشی از هوای سرد و سینوزیت

۱۳۹۲/۱۱/۲۷ - ۱۱:۱۸ - کد خبر: 105789
تفاوت سردرد ناشی از هوای سرد و سینوزیت

سلامت نیوز : متخصص گوش و حلق و بینی گفت: سردرد ناشی از هوای سرد سینوزیت نیست چرا که سینوزیت علاوه بر درد گرفتگی بینی، ترشحات پشت حلقی را نیز به دنبال دارد که باید این علائم با تصویربرداری از سینوس‌ها تطبیق داده شود.

مهتاب ربانی اناری در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به پرسش شهروندان در صدای مشاوره سلامت در مورد بیماری سینوزیت اظهار داشت: سینوزیت یا به عبارت بهتر رینوسینوزیت به هر گونه التهاب در ناحیه بینی و سینوس‌های اطراف آن گفته می‌شود که می‌تواند حاد یا مزمن باشد.

متخصص گوش و حلق و بینی گفت: رینوسینوزیت حاد در جریان عفونت‌های ویروسی قسمت فوقانی دستگاه تنفسی دیده می‌شود. رینوسینوزیت ویروسی شایع‌تر از رینوسینوزیت باکتریایی است.

وی مهمترین علائم رینوسینوزیت را احساس گرفتگی بینی، احتقان بینی، وجود ترشحات چرکی از بینی یا ترشحات پشت‌ حلقی عنوان کرد و افزود: احساس فشار یا درد در ناحیه صورت یا دندان‌ها و همچنین تب نشانه‌ای از رینوسینوزیت است.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: نوع حاد رینوسینوزیت به دنبال سرماخوردگی‌های معمولی روی می‌دهد؛ به این صورت که در مدت 5 تا 7 روز بعد از شروع سرماخوردگی، بیمار احساس گرفتگی بینی و ترشحات پشت حلقی دارد که ترشحات غلیظ‌تر شده و بعضاً تغییر رنگ می‌دهند.

ربانی اناری ادامه داد: تغییر رنگ ترشحات بینی به تنهایی نشان‌دهنده سینوزیت باکتریایی که نیازمند آنتی‌بیوتیک است نمی‌باشد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران به باور عموم در مورد سینوزیت‌ اشاره کرد و گفت: عموم مردم سردردهایی که در مواجهه با هوای سرد رخ می‌دهد را سینوزیت می‌دانند؛ در حالی که این تصور اشتباه است و صرف وجود درد خصوصاً در ناحیه پیشانی در برابر هوای سرد نشان‌دهنده سینوزیت نیست.

وی افزود: در تشخیص رینوسیوزیت مزمن علاوه بر درد، وجود گرفتگی بینی یا ترشحات پشت حلقی و سپس تطبیق این علائم با تصویربرداری از سینوس‌ها لازم است.

این متخصص گوش و حلق و بینی خاطرنشان کرد: این نوع سردردهای منفرد در واقع نوعی از سردردهای میگرنی یا تنشی هستند که ارتباطی با عفونت سینوس‌ها ندارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37681s, 19q