پيشنهاد افزايش ۴۳درصدي تعرفه هتلينگ بيمارستان‌ها در سال ۹۳

۱۳۹۲/۱۱/۲۷ - ۱۱:۱۹ - کد خبر: 105790
پيشنهاد افزايش ۴۳درصدي تعرفه هتلينگ بيمارستان‌ها در سال ۹۳

سلامت نیوز : رئيس سازمان بيمه سلامت از پيشنهاد و توافق بر سر افزايش ۴۳درصدي تعرفه هاي پزشکي در بخش هتلينگ بيمارستان (بستري) براي تعرفه هاي درماني سال ۹۳ خبر داد. دکترانوشيروان محسني بندپي با بيان اين مطلب در گفت وگو با خراسان افزود: تعيين تعرفه هاي پزشکي سال ۹۳ مراحل نهايي را طي مي کند. در اين زمينه تفاهم ميان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي و وزارت بهداشت ايجاد شده است و اين هفته تکليف آن در شوراي عالي بيمه مشخص مي شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ رئيس سازمان بيمه سلامت در پاسخ به اين که تعرفه هاي درماني سال ۹۳ با چند درصد افزايش تعيين شده است، گفت: امسال تعرفه هاي پزشکي را در ۲بخش ويزيت و هتلينگ بيمارستان ها بررسي کرديم و به نتايج خوبي دست يافتيم؛ به اين صورت که در بخش ويزيت به اين نتيجه رسيديم که تعرفه ترجيحي باشد به اين معنا که ويزيت بر مبناي وقتي که پزشک براي معاينه بيمار صرف مي کند، منطقه اي که پزشک خدمت مي کند و ... و برخي ديگر از عوامل تعيين شده است. وي افزود: در بخش خصوصي علاوه بر عوامل مذکور سود استهلاک، هزينه هاي جاري مطب و ... نيز در نظر گرفته شده است.

محسني در توضيح بيشتر درباره تعرفه ترجيحي گفت: در تعرفه ترجيحي نگاه واقع بينانه اي به هزينه هاي بخش سلامت و تعرفه ها داشته ايم و تلاش شده که به قيمت واقعي برسيم و هدف اين بوده است که باعث ماندگاري پزشکان در مناطق محروم و کمتر برخوردار شويم و به نوعي کمبود پزشک در اين مناطق را برطرف کنيم. به عنوان مثال پزشکي که در زابل خدمت مي کند با تعرفه ترجيحي، ماندگاري اش مقرون به صرفه خواهد بود و انگيزه اش براي خدمت افزايش مي يابد. رئيس سازمان بيمه سلامت درباره ميزان رشد تعرفه هتلينگ در بيمارستان هاي دولتي نيز گفت: تعرفه هتلينگ بيمارستان هاي دولتي هميشه کمتر از قيمت تمام شده بوده است به اين معنا که در بيمارستان هاي دولتي تعرفه هتلينگ ۴۸هزارتومان است، در حالي که قيمت تمام شده آن ۱۰۸هزارتومان است و به اين ترتيب بيمارستان هاي دولتي همواره هزينه هايشان ۳۰ تا ۴۰درصد بيش از درآمدشان است.

وي افزود: به اين دليل بيمارستان هاي دولتي در اداره و مديريت اعتبارات و هزينه ها با مشکلات عديده اي رو به رو هستند بنابراين تعرفه هتلينگ در تعرفه هاي پزشکي ۹۳، ۴۳درصد نسبت به امسال افزايش مي يابد تا اين مشکل برطرف شود.بنا به گفته اين مسئول، تعرفه هاي پيشنهادي در شوراي عالي بيمه نهايي مي شود. محسني در پاسخ به اين که آيا با اين افزايش راهکاري ديده شده است که سهم مردم از هزينه هاي بستري افزايش نيابد و آيا بيمه در اين ميان سهم بيشتري از اين هزينه ها را تقبل مي کند، گفت: اگر منابع و اعتبارات به بيمه ها اختصاص يابد اين امر محقق مي شود که اميدواريم اين امر در تعيين سهم سلامت از هدفمندي يارانه ها ديده شود.

بررسي 4 محور در کارگروه تحول نظام سلامت

اين مسئول با بيان اين که در کارگروه تحول نظام سلامت به رياست وزير بهداشت ۴محور کاهش سهم مردم از هزينه هاي درمان، پوشش بيمه اي تمام مردم، ارتقاي بسته خدمت بيمه سلامت، غربالگري و آموزش در حال بررسي است، گفت: با ابلاغ دولت کارگروه تحول نظام سلامت با همکاري نظام سلامت و بيمه ها به رياست وزير بهداشت تشکيل شده است که در ۴محور کاهش سهم مردم از هزينه هاي درمان، پوشش بيمه اي تمام مردم، ارتقاي بسته خدمات بيمه سلامت و غربالگري و آموزش و پيشگيري فعال شده است. وي افزود: بررسي ها در اين راستاست که با چه مکانيزم هايي مي توان به اين اهداف دست يافت علاوه بر اين که در اين کارگروه ميزان برخورداري و سهم نظام سلامت از مرحله دوم هدفمندي يارانه ها مشخص مي شود که در صورت نهايي شدن به هيئت دولت ارائه مي شود. بنابه گفته دکترمحسني بندپي جلسات اين کارگروه به طور منظم در حال برگزاري است و اميدواريم به زودي به نتايج خوبي در اين زمينه دست يابيم. رئيس سازمان بيمه سلامت تصريح کرد: با تعيين سهم نظام سلامت از هدفمندي يارانه ها مي توان برنامه ريزي مطلوبي در ۴محور مذکور داشت.

5 خدمت پيشگيري در حوزه خدمات دندان‌پزشکي

دکترمحسني درباره مصوبه هيئت دولت درباره تکليف سازمان هاي بيمه گر در پوشش بيمه اي برخي خدمات دندان پزشکي نيز گفت: اين مصوبه در راستاي کاهش پرداخت از جيب مردم است چرا که هزينه هاي دندان پزشکي فشار بسياري را بر مردم تحميل مي کند و هدف اين است که بخشي از اين فشارها برداشته شود و بيمه ها بر اساس منابع، بخشي از اين هزينه ها را تقبل کنند. وي افزود: بررسي ها نشان مي دهد که ۱۰درصد پرداختي مردم از هزينه هاي درمان مربوط به خدمات دندان پزشکي است به همين دليل مجلس نيز سالانه ۲ميلياردتومان براي پيشگيري و مراقبت از دندان هاي کودکان زير ۱۲سال اختصاص مي دهد.

رئيس سازمان بيمه سلامت با بيان اين که پوشش بيمه اي خدمات دندان پزشکي در راستاي اقتصاد سلامت و رويکرد سلامت محور بيمه هاست، خاطرنشان کرد: بسته اي که دولت بيمه ها را به پوشش آن مکلف کرده است شامل ۵خدمت پيشگيري است که پر کردن دندان بدون درمان ريشه و جرم گيري از جمله آن محسوب مي شود. وي افزود: جزئيات اين مصوبه در شوراي عالي بيمه بررسي شد و اين که ۵خدمت پيشگيري آيا به همه افراد جامعه گسترش يا براي سنين خاصي اجرا شود، با توجه به منابع و اعتباراتي که به بيمه ها اختصاص مي يابد در شوراي عالي بيمه مشخص مي شود. وي افزود: اما اين احتمال وجود دارد که پر کردن دندان، جرم گيري و در مجموع ۵خدمت پيشگيري و مراقبت از دندان براي گروه سني ۱۵ تا ۱۸سال اجرا شود که البته همان طور که ذکر شد به اعتبارات و منابع بستگي دارد. بنابه گفته دکترمحسني بر اساس مصوبه دولت، بيمه ها مکلف هستند بخشي از هزينه هاي آزمايش ژنتيک را تقبل کنند. چرا که با توجه به معلوليت ها و هزينه هايي که دولت و خانواده ها براي نگهداري و توانمندسازي معلولان مي پردازند، بحث پيشگيري از معلوليت ها در صدر توجه دولت قرار گرفته است تا معلوليت ها کاهش يابد.

وي افزود: با انجام آزمايش مي توان ميزان تولد نوزادان معلول را کاهش داد به همين دليل بيمه ها بايد درصدي از هزينه هاي بالاي آزمايش هاي ژنتيک را تقبل کنند که البته درصد آن مشخص نشده است و آن هم بستگي به ميزان اعتبارات در بودجه ۹۳ دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.96393s, 19q