کاشت «درخت» جای «تشک نجات»

۱۳۹۲/۱۱/۲۷ - ۱۱:۴۲ - کد خبر: 105797
کاشت «درخت» جای «تشک نجات»

سلامت نیوز : بررسی میدانی «شرق» از محل وقوع آتش‌سوزی خیابان جمهوری تایید کرد، در پیاده‌رو جلو ساختمان شماره 117 دو درخت جدید و بزرگسال کاشته شده است. این درخت‌ها پیش از این در محل نبوده‌اند و آنگونه که شاهدان عینی و اهالی محل می‌گویند یک‌روز پس از آتش‌سوزی، ماموران شهرداری برای کاشت آنها اقدام کرده‌اند.

روز گذشته اعضای خانواده قربانیان آتش‌سوزی خیابان جمهوری از کاشت درختان جدید در پیاده‌روی جلوی ساختمان محل حادثه خبر دادند. به گفته آنها نیروهای شهرداری تهران یک‌روز پس از آتش‌سوزی درست در محلی که دوقربانی سقوط کرده و کشته شدند اقدام به کاشت این درختان بزرگسال کرده‌اند. به‌گفته آنان این اقدام با هدف تغییر وضعیت واقعی صحنه محل وقوع حادثه توسط شهرداری انجام شده تا عدم‌استفاده از «تشک نجات» توسط آتش‌نشانی، توجیه‌پذیر شود. بررسی‌های «شرق» از محل حادثه در تقاطع خیابان‌های جمهوری و ابوریحان در مرکز پایتخت حکایت از آن دارد که ادعای خانواده قربانیان درباره کاشت درخت واقعیت دارد اما تعداد این درخت‌ها دو اصله است، اهالی محل و شاهدان عینی نیز این ماجرا را تایید می‌کنند.

دو درخت کاشته‌شده درست در پیاده‌رو جلوی ساختمان شماره 117 و در همان محلی کاشته شده‌اند که دو زن قربانی حادثه آنجا سقوط کرده‌اند. یکی از مغازه‌داران خیابان ابوریحان که در روز حادثه شاهد این ماجرا بود درباره کاشت این درخت‌ها می‌گوید: «فردای روز آتش‌سوزی در حالی که هنوز این محل شلوغ بود و افراد زیادی برای تماشای صحنه حادثه آمده بودند، نیروها و کارشناسان آتش‌نشانی و مسوولان و افراد انتظامی و... هم در صحنه حضور داشتند کارگران شهرداری اینجا آمده بودند و در حال بیل‌زدن باغچه و کاشت دو درخت بزرگ در باغچه بودند، من تعجب کردم و با خودم گفتم توی این شرایط و شلوغی حالا چه عجله‌ای برای کاشت این درخت‌هاست، حالا هم که فصل درختکاری نیست، ولی علت این موضوع را نمی‌دانم.»او در ادامه می‌افزاید: «با یکی از همسایگان در همین باره حرف می‌زدم او گفت احتمالا برای یادبود آن دو زن این درخت‌ها را می‌کارند، اما من گفتم الان که فصل درختکاری نیست و امکان رشدکردن این درخت‌ها وجود ندارد.

حادثه روز یکشنبه 29 دی اتفاق افتاد و این درخت‌ها یک روز بعد در 30 دی‌ماه و در اوج فصل زمستان کاشته شده‌اند.» یوسفی یکی از شاهدان عینی روز حادثه که از پنجره کارگاهی در ساختمان روبه‌روی ساختمان شماره 117 از اولین لحظات، آتش‌سوزی و سقوط دو زن را از نزدیک دیده بود نیز در همین‌باره می‌گوید: «از لحظه سقوط زن اول، هیچ فیلم یا عکسی نیست، چون خیلی سریع اتفاق افتاد اما من چون در ساختمان روبه‌رویی بودم صحنه را دیدم، از پنجره خیلی هم با او صحبت کردم که تو را به خدا برگرد داخل ساختمان اما پایش لیز خورد و سقوط کرد. زن دوم هم بین چهار تا پنج دقیقه از پنجره آویزان بود، اما در نهایت او هم سقوط کرد و کشته شد، هر دو زن طوری سقوط کردند که بخشی از بدنشان داخل باغچه افتاد و بخشی دیگر توی پیاده‌رو، اما روزی که این ماجرا اتفاق افتاد و روزهای قبل از آن توی باغچه این پیاده‌رو جز یک درخت بزرگ که در سمت راست ساختمان است درخت دیگری در این محل نبود، اما فردای آن روز دو درخت دیگر اینجا کاشته شد.»

یوسفی در ادامه تاکید می‌کند: «من و یک‌نفر دیگر از بچه‌های ساختمان روبه‌رو که شاهد ماجرا بودیم به‌نفع خانواده‌های قربانیان حادثه شهادت دادیم و درباره نحوه اتفاقی که افتاد همه آن‌چیزی را که از نزدیک دیدم و کوتاهی‌هایی که انجام شده بود را توضیح دادیم، مثل خرابی نردبان آتش‌نشانی، نداشتن تشک نجات و چیزهای دیگر. مثلا من دیدم یکی از مسوولان شهرداری یا آتش‌نشانی گفته بود اگر زن دوم 15ثانیه بیشتر صبر می‌کرد ما او را نجات می‌دادیم، یا اینکه گفته بود این زن حدود دو دقیقه از ساختمان آویزان بود، در حالی‌که این حرف را من با قاطعیت رد می‌کنم، اگرچه زن اول خیلی سریع سقوط کرد اما زن دوم بین چهار تا پنج دقیقه خودش را گرفت اما وقتی کمکی به او نرسید او هم افتاد و از دنیا رفت.»یوسفی همچنین با اشاره به گزارش سازمان بازرسی شهرداری تهران درمورد اینکه ازدحام جمعیت را عامل بروز مشکل و تاخیر در کمک‌رسانی ذکر کرده است، این ادعا را رد کرد و گفت: «آن روز تعطیل بود و در لحظات اول حادثه کمتر از 20نفر در جلو ساختمان شاهد ماجرا بودند، پس از آن هم که جمعیت بیشتر شد همه در پیاده‌روهای روبه‌رو و آن سوی خیابان ماجرا را مشاهده می‌کردند.»

فروشنده یک سوپرمارکت نزدیک به محل حادثه نیز که در آن روز ماجرای آتش‌سوزی و سقوط هر دو زن را از نزدیک دیده بود، در این‌باره می‌گوید: «آن روز، هم به‌دلیل اینکه روز تعطیل بود و هم به دلایل دیگر خیابان خلوت بود مثلا مغازه‌های صوتی و تصویری خیابان جمهوری معمولا روز تعطیل از ساعت 11 کار خود را شروع می‌کنند، اما حادثه حدود ساعت 10 شروع شد. من از تلویزیون و توی اخبار شنیدم که گفته شده ازدحام باعث شد آتش‌نشانی نتواند قربانیان آتش‌سوزی را نجات دهد، در این صورت باید گفت اگر این حادثه در یک روز عادی و مثلا ساعت 4، 5 عصر اتفاق می‌افتاد می‌خواستند چه‌کاری بکنند؟»این فروشنده درباره درخت‌هایی که روز بعد از آتش‌سوزی در جلو ساختمان کاشته شده نیز گفت: «من هم این قضیه را از بقیه اهالی شنیدم ولی کار عجیبی بود، بعضی می‌گویند برای یادبود کشته‌شده‌ها آنها را کاشتند و بعضی هم می‌گویند برای توجیه استفاده‌نکردن از تشک نجات.» وی مدعی می‌شود: «ولی آن روز که ما شاهد ماجرا بودیم آتش‌نشانی اصلا تشک نجات نداشت که بخواهد از آن استفاده کند یا نکند.»

گزارش وزارت کشور درباره آتش‌سوزی «جمهوری» خواستار شد

پیگیری قضایی کوتاهی آتش‌نشانی در کمک‌رسانی

قائم‌مقام وزیر کشور با اشاره به جزییات گزارش وزارت کشور به رییس‌جمهور درباره حادثه آتش‌سوزی در خیابان جمهوری تهران گفت: در این گزارش تاکید شده است تعیین مقصران این حادثه و نحوه برخورد با آنها نیاز به رسیدگی قضایی دارد. حسین‌علی امیری در گفت‌وگو با مهر با اشاره به جزییات گزارش تهیه‌شده از سوی وزارت کشور درباره حادثه آتش‌سوزی خیابان جمهوری و تقدیم آن به رییس‌جمهور اظهار کرد: اولین موضوع مورد اشاره در گزارش تقدیم‌شده به رییس‌جمهور درباره تغییر کاربری ساختمانی است که در آتش‌سوزی اتفاق افتاده است چراکه ساکنان این ساختمان استانداردها و ایمنی لازم را برای جلوگیری از وقوع حادثه در این مکان رعایت نکردند و همین مساله باعث ایجاد مشکل شده است. وی تصریح کرد: طبق گزارش واصل‌شده به وزارت کشور متاسفانه نردبان نیروهای آتش‌نشانی حاضر در محل حادثه در مرحله اول باز نشده است تا بتوانند از طریق آن جهت ورود به ساختمان و نجات افراد حاضر در محل حادثه اقدام کنند. از طرفی هم تشک نجات برای نجات حادثه‌دیدگان همراه آتش‌نشانان نبوده است.

سخنگوی وزارت کشور با بیان اینکه اگرچه در بخش‌هایی از کمک‌رسانی در این حادثه نواقصی وجود داشته است اما باید از حضور و تلاش آتش‌نشان قدردانی کرد، گفت: خوشبختانه نیروهای آتش‌نشانی توانستند در این حادثه جان 20نفر از کسانی را که در بین شعله‌های آتش‌ گیر افتاده بودند، نجات دهند. امیری تاکید کرد: گزارش تهیه‌شده از سوی وزارت کشور یک گزارش اداری است و این وزارتخانه واجد شرایط رسیدگی قضایی یا ارایه گزارش به این شکل نیست. موضوع باید از سوی مراجع قضایی دنبال شود. قائم‌مقام وزیر کشور با اشاره به بررسی‌های کارشناسان خبره درخصوص موضوع حادثه آتش‌سوزی در خیابان جمهوری تهران خاطرنشان کرد: این گزارش هفته گذشته نهایی و از سوی وزیر کشور به رییس‌جمهور ارایه شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15267s, 18q