خطر کم‌آبی در کمین تهران و 7 شهر دیگر

۱۳۹۲/۱۱/۲۷ - ۱۲:۲۱ - کد خبر: 105805

سلامت نیوز : شايد خيلي‌ها تصور كنند امسال با توجه به بارش‌هاي سنگين و بي‌سابقه برف در مناطق مختلف كشور سالي خوب از اين نظر در كشور داريم. اما با توجه به آنچه ستار محمودي قائم‌مقام وزير نيرو مي‌گويد: اين فقط ظاهر قضيه است و امسال در بدترين سال از نظر بارندگي قرار داريم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ قائم‌مقام وزير نيرو مي‌گويد: برخلاف ظاهر فراوان بارش‌ها، كشور در بدترين سال بارندگي قرار دارد. او در نشست شوراي آب، با اشاره به بارش‌هاي يكي دو هفته اخير، مي‌افزايد: بررسي آمارها بيانگر اين است كه حجم بارندگي‌هاي كشور از ابتداي سال آبي جاري تاكنون در رتبه آخر 46 سال گذشته قرار دارد و درواقع بدترين سال از لحاظ بارش‌ها تاكنون است. وضعيت روانآب‌هاي كشور نيز مناسب نيست و در زمان كنوني در رتبه 44 ميانگين آماري 46ساله كشور قرار دارد.

شهرهاي در مرز هشدار

اين روزها گوش ساكنان كلانشهرهاي مختلف به شنيدن هشدار و در مرز هشدار و واژه‌هايي از اين دست عادت كرده است. از آلودگي هوا بگيريد تا انواع بيماريها و اعتياد و.. حالا بايد هشدار در مورد كم‌آبي را هم به اين ليست بلند بالا اضافه كنيد.بر اساس آنچه محمودي مي‌گويد: تهران، اصفهان، بندرعباس، مشهد، قم، شيراز، اهواز و آبادان شهرهايي هستند كه از نظر وضعيت آبي به مرز هشدار رسيده‌اند. او مي‌گويد: دخل منابع آبي خالي است، اميدواريم با بارش‌هاي مناسب در دو ماه آينده، حجم قابل توجهي از روان‌آب‌ها را در اسفند و فروردين شاهد باشيم. به گفته او، در حوزه آب و فاضلاب شهري و روستایی و در حوزه مديريت منابع آب براي تمام سدهايي كه مصرف آب شرب دارند، بايد برنامه مشخصي تا آذرماه سال آينده با ضريب اطمينان بالا طراحي شود. براي مشهد، بندرعباس و قم بايد يك كميته خاص ايجاد شود و به صورت دايمي بحث آب شرب اين شهرها پايش شود. او با بيان اينكه در استفاده از منابع سدها اولويت با تامين آب شرب است، مي‌گويد: بايد پيش‌بيني‌هاي دقيق‌تري در بخش آب شرب صورت گيرد و گزارش‌هاي ماه به ماه ازطريق مديريت منابع آب پايش شود.

بسنده به هشدار

اينكه در مورد كمبود آب هشدار داده شود براي آگاه كردن جامعه و ساير بخش‌ها پسنديده است اما اينكه فقط به اين هشدارها بسنده شود خود خطري ديگر است. در مدت چند ماه گذشته اين چندمين هشدار مقامات وزارت نيرو در مورد منابع آب به حساب مي‌آيد اما هيچ كدام در اين مصاحبه‌ها راهكاري براي برون رفت از شرايط كنوني پيشنهاد نداده‌اند. چند وقت پيش وزير نيرو درخصوص كم‌آبي هشدار داد و چند روز بعد از آن هم درمورد از بين رفتن ذخاير تجديد پذير آب صحبت كرد. يكي از راهكارهايي كه كارشناسان براي نجات از اين بحران روي آن تاكيد مي‌كنند رفتن به سمت بستن چاه‌هاي آب و بهره‌برداري از آب سدها براي كشاورزي است. اما اين موضوع مي‌تواند روابط دولت با كشاورزان محلي را با مشكل مواجه كند به همين دليل آنها معمولا به بيان هشدارها اكتفا مي‌كنند و چشم همه فعلا به آسمان و مواهب آن است. مواهبي كه براي استفاده بهينه‌تر از آن هيچ برنامه‌اي هم ظاهرا ريخته نشده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20171s, 18q