چشم و هم‌چشمی‌های سیاست‌گذاران در آموزش پزشکی/مرحله دوم هدفمندی راه‌حل رفع مشکلات سلامت

۱۳۹۲/۱۱/۲۷ - ۱۵:۵۷ - کد خبر: 105846

سلامت نیوز : وزیر بهداشت گفت: متأسفانه در این سالها توجه سیاست‌گذاران در حوزه آموزشی به کمیت و بخشی‌نگری بوده و به مشکلات، منطقه‌ای نگاه کردند و چشم و هم چشمی‌های آنها را نمی‌توان انکار کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در هفتاد و نهمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی گفت: امیدواریم در این جلسه تصمیمات جدی و مهمی گرفته شود چرا که زمانی این شورا تشکیل شد 5 دانشکده پزشکی بیشتر وجود نداشت اما اکنون 91 دانشکده پزشکی در کشور وجود دارد و این در حالی است که تعداد تقاضاها هم بیشمار شده است.

وی ادامه داد: توسعه آموزش عالی در این سالها بسیار آسیب دیده و علیرغم تأکیدات رهبری مبنای آن در استفاده بهینه از منابع و پرهیز از توجه به کمیت و بخشی‌نگری دیده نشده است.

وزیر بهداشت گفت: بخش عمده‌ای از سیاست‌گذاران همچنان به مشکلات آموزشی به صورت منطقه‌ای نگاه کردند و چشم و هم‌چشمی‌های زیادی در این حوزه اتفاق افتاد که نمی‌توان آنها را انکار کرد و آنها تصور می‌کردند باید به تعداد شهرها دانشکده ایجاد کرد.

هاشمی تصریح کرد: من اکنون متوجه شده‌ام که تمام روستاهای کشور استعداد تبدیل شدن به شهر را دارند اما نمی‌توان برای همه آنها دانشکده پزشکی ایجاد کرد چرا که مردم در این شرایط آسیب می‌بینند و این در حالی است که دانشکده‌های پزشکی در برخی از شهرها دایر شد که مجموعه جمعیتشان 70 هزار نفر بود در حالی که باید پزشکان در این شهرها بیمار به تعداد کافی داشته باشند تا مهارت ببینند و صرفاً دانش مهم نیست.

وی تصریح کرد: امیدواریم همه کمک کنند تا دستورات شورا اگر هم غیرعملیاتی باشد به هدف نزدیک‌تر شود چرا که ظرفیت شورا بر اساس اختیارات قانونی می‌تواند در حوزه پزشکی قانون وضع کند بنابراین امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وزیر بهداشت گفت: متأسفانه با مشاهده دستورالعمل این شورا می‌بینم که با 12 سال پیش فرقی نکرده و همه تصمیمات اجرایی و خرد است زمانی که یکی آمده و 10 رشته اعلام کرده در دوره بعدی 12 رشته برخی از رشته‌ها جلویشان را می‌گیرند و انقباضی عمل می‌کنند و این دور همچنان ادامه می‌یابد.

وی تصریح کرد: زمانی که تصمیمات شورای آموزش پزشکی و تخصصی را با شورای عالی انقلاب فرهنگی مقایسه می‌کنیم می‌بینیم که باید از ظرفیت این شورا بیشتر استفاده کنیم و وزرا همیشه نگران بودند که این اختیارات از آنها سلب شود و این تناقض همیشه وجود داشته و باعث شده که آنها به سمت رفع نواقص نروند.

هاشمی با اشاره به اینکه نظام سلامت طی ماه‌های گذشته تعریف شده گفت: آنچه تعریف شده برای بحث پیشگیری و درمان تعریف شده‌اند اما نیاز به منابع برای تغییر ساختارها داریم.

وی ادامه داد: راه‌حل این تغییر ساختار نیز اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌هاست ما فقط می‌توانیم با تخصیص منابع، ساختارها را تغییر دهیم البته بنای خود را بر پیشگیری و گسترش رشته دکترا در شهرها و کلانشهرها داریم.

وی تصریح کرد: همچنین رشته پزشکی عمومی باید دوباره تعریف شود و اکنون کاری را می‌کنیم که متأسفانه 30 سال پیش هم می‌کردیم همچنین دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی باید دوباره تعریف شوند.

هاشمی افزود: زمانی که شورای آموزش پزشکی و تخصصی در کشور وجود دارد نباید معاونت‌ها جداگانه به عنوان کانون تصمیم‌گیری کنند این معاونت‌ها مجزا رفتار می‌کنند و هماهنگی لازم وجود ندارد.

وزیر بهداشت گفت: بناست همه چیز درست شود اما می‌توانیم سرخط‌ها را مشخص کنیم تا خروجی‌ها بهتر شود و مشکلات مردم نیز برطرف شود باید به سمت کسب اختیارات بیشتر، تخصیص منابع برویم تا بتوانیم در جهت تغییر ساختارها حرکت کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.93669s, 18q