کم کاری تیروئید شایع‌ترین علت عقب‌ماندگی ذهنی کودکان/صحبت مادر با جنین به رشد ذهنی کودک کمک می‌کند

۱۳۹۲/۱۱/۲۹ - ۱۵:۳۲ - کد خبر: 106009

سلامت نیوز : فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: شایع‌ترین علت عقب‌ماندگی ذهنی قابل درمان در کودکان کم‌کاری تیروئید است که با غربالگری آزمایش تیروئید در نوزادان ۳ تا ۵ روز بعد از تولد قابل پیگیری است.

ساسان ساکت در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: هوش عبارت است از توانایی یادگیری و کاربرد مهارت‌های لازم برای سازگاری با نیازهای فرهنگ و مدیر زندگی فرد؛ بنابراین ممکن است فردی بر اساس فرهنگ جامعه باهوش تلقی شود و در جامعه دیگری همان فرد یک فرد عادی تلقی شود.

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان ادامه داد: در آمریکا معیار هوش توانایی خواندن، گفتار و ریاضیات است و به خاطر همین موضوع است که ایرانیان در خارج از ایران افرادی باهوش تلقی می‌شوند.

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در پاسخ به پرسش فارس مبنی بر ذاتی یا اکتسابی بودن هوش گفت: هوش هم ارثی و هم اکتسابی است چرا که فرزندی که از پدر و مادر طبیعی به دنیا بیاید طبق آیات قرآن از آنها باهوش‌تر است؛ مگر آنکه یکی از دو والد یا هر دو بهره هوشی کافی نداشته باشند یا عقب‌مانده ذهنی باشند.

ساکت ادامه داد: هوش می‌تواند از والدین و نسل‌های قبلی منتقل شود البته زمینه اکتسابی آن نیز مربوط به محتوا و تا حدودی تغذیه است.

متخصص کودکان و نوزادان ادامه داد: عوامل اجتماعی جنبه‌های تغذیه‌ای و میزان امکانات نیز در میزان هوش دخیل هستند.

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان به زمان بارداری مادر اشاره داشت و گفت: تغذیه مناسب و استفاده از موادی چون گوشت، تخم مرغ، حبوبات، ویتامین و اسید‌فولیک می‌تواند بر روی هوش جنین تاثیر‌گذار باشد.

وی ادامه داد: مادر در هنگام بارداری باید چک شود تا کم‌کاری تیروئید و قند نداشته باشد چرا که کم‌کاری تیروئید مادر باعث اختلال غده تیروئید به شکل گذرا در نوزاد شده و در صورت عدم پیگیری مناسب به عقب‌ماندگی ذهنی شدید کودک منجر می‌شود.

متخصص کودکان و نوزادان تصریح کرد: شایع‌ترین علت عقب‌ماندگی ذهنی قابل درمان در کودکان کم‌کاری تیروئید است بنابراین غربالگری آزمایش تیروئید در نوزادان 3 تا 5 روزه اهمیت خاص خود را دارد.

وی استفاده از سیگار، مشروبات الکلی، قهوه و چای خیلی پررنگ و استفاده خودسرانه از دارو در دوران بارداری را دارای تاثیرات منفی بر هوش کودک عنوان کرد و افزود: اگر زنی بیماری تشنج دارد و قصد بارداری نیز دارد باید با هماهنگی متخصص مغز و اعصاب و متخصص زنان نسبت به انتخاب مناسب‌تری داروی ضدتشنج در بارداری اقدام کند تا کمترین عارضه را بر جنین داشته باشد.

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان به زنان باردار توصیه کرد که حتماً با جنین خود صحبت کنند چرا که بعضی از کارها با تکرار و تمرین ملکه ذهن می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.85906s, 19q