تاثیر سلامت مردان بر سلامت اعضای خانواده

۱۳۹۲/۱۱/۲۹ - ۱۶:۵۵ - کد خبر: 106027

سلامت نیوز : مسئول برنامه سلامت مردان مرکز بهداشت قم گفت: سلامت مردان در سلامت اعضای خانواده از اهمیت بالایی برخوردار است به همین دلیل نخستین پنجشنبه اسفند هر سال به نام هفته ملی سلامت نامگذاری شده است.

مهشید شادی‌پور امروز در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اینکه از سال 1385 نخستین پنجشنبه اسفندماه هر سال به عنوان روز ملی سلامت مردان نامگذاری شده اظهار داشت: هدف از نامگذاری این روز، حساس کردن جامعه و مردان برای انجام مداخلات پیشگیرانه و اقدامات درمانی لازم است.

وی افزود: تامین سلامت جسمی و روحی همه اقشار جامعه دارای اهمیت است، اما مردان اغلب به علت توجه کمتر به مساله سلامتی خود و در معرض آسیب قرار داشتن نیازمند توجه خاص هستند.

مسئول برنامه سلامت مردان مرکز بهداشت قم خاطرنشان کرد: مردان پنج برابر زنان در معرض آسیب‌های ناشی از حوادث هستند و بیماری‌های شغلی از جمله تماس با اشعه، سر و صدا، ارتعاش، مواد شیمیایی، فعالیت‌های ساختمانی و همچنین حوادث ناشی از خشونت‌ها و عدم توجه به مقررات راهنمائی و رانندگی بیشتر برای مردان اتفاق می‌افتد.

شادی‌پور به بیماری‌های جنسی شایع در مردان اشاره کرد و گفت: از آنجایی که بیماری‌های جنسی در مردان شایع‌تر است امکان ابتلای همسر به بیماری‌ها نیز بسیار افزایش می‌یابد و رفتارهای پر خطر به ویژه مصرف مواد مخدر و بیماری‌های آمیزشی و هپاتیت نیز به مراتب در مردان بیشتر است.

وی با بیان اینکه مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر در مردان بیشتر است خاطرنشان کرد: مصرف مواد مخدر در مردان ایرانی 10 برابر زنان است؛ شیوع سرطان‌ها در مردان به نسبت 130 مرد به 100 زن است که بیشتر شامل سرطان معده، ریه، خون، کبد و پروستات است.

مسئول برنامه سلامت مردان مرکز بهداشت قم فعالیت‌های جسمانی را از جمله راهکارهای پیشگیری از این بیماری‌ها عنوان کرد و گفت: پیاده‌روی، مصرف غذاهای سالم، مصرف کمتر از نمک و غذاهای سرخ شده، استفاده از روغن مایع، مصرف بیشتر سبزیجات و میوه‌جات بخصوص گوجه فرنگی، کاهش مصرف فست فود و کنسرو، افزایش مهارت کنترل استرس و خشم در محیط زندگی و کار، پایبندی به اخلاق، توجه به مقررات راهنمائی و رانندگی از جمله راه‌کارهای موثر در سلامتی مردان است.

شادی‌پور ادامه داد: گاهی ممکن است علل بسیاری از مشکلات زوجین ناشی از ناباروری‌ها و ناتوانی‌های جنسی باشد که لازم است مردان ابتدا مورد پیگیری و درمان قرار بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه سلامت مردان در سلامت سایر اعضاء خانواده تاثیر دارد تصریح کرد: با توجه به تاثیر غیر قابل انکار سلامت مردان در سایر اعضاء خانواده لازم است این قشر نه تنها به مسائل بهداشتی مرتبط با سلامت توجه کنند بلکه الگوی مناسبی برای خانواده خود نیز باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.50659s, 19q