سقوط مرگبار اتوبوس مسافربری به دره جاده‌ هراز

۱۳۹۲/۱۱/۳۰ - ۱۱:۰۳ - کد خبر: 106053
سقوط مرگبار اتوبوس مسافربری به دره جاده‌ هراز

سلامت نیوز : پليس مي‌گويد سالانه در ايران بيش از 18 هزار نفر جان خود را به دليل سوانح جاده‌اي از دست مي‌دهند كه اين رقم، بعد از بيماري‌هاي قلبي و مغزي بيشترين مرگ و مير را در كشور به خود اختصاص داده است. به همين منظور ديروز كنگره بين‌المللي ايمني راه‌ها حوادث ترافيكي در ايران آغاز به كار كرد اما متاسفانه دقيقا در روزي كه كارشناسان در اين كنگره سخنراني مي‌كردند، اتوبوس ديگري در جاده هراز به دره سقوط كرد و جان 18نفر از هموطنان ايراني را گرفت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ سقوط اتوبوس مسافربري ولوو در دره در 5 كيلومتري منطقه پلور جاده هراز در حالي كام ايراني‌ها را تلخ كرد كه شهريورماه نيز در حادثه ديگري دو دستگاه اتوبوس اسكانيا در جاده قم با يكديگر برخورد كردند كه در آن حادثه 44نفر جان خود را از دست دادند.

به گزارش تهران امروز در حالي كه ديروز برخي مسئولان در بررسي‌هاي اوليه علت حادثه را تركيدگي لاستيك اتوبوس اعلام مي‌كردند اما سرهنگ صمد اسفندياري، معاون عمليات پليس‌راه كشور كه در محل حادثه حضور پيدا كرده بود اعلام كرد: علت حادثه تركيدگي لاستيك اتوبوس نبوده است. بلكه اتوبوس ولوو بعد از انحراف از مسير با گارد بلوك و گاردريل برخورد كرده كه اين برخورد باعث پارگي لاستيك شده است. اين سانحه به دليل عدم توجه به جلو از سوي راننده اتوبوس به دليل خواب آلودگي رخ داده است.

دكتر محمدتقي طالبيان، رئيس اورژانس كشور نيز در مورد اين تصادف مي‌گويد: در ساعت 4:48 روز سه‌شنبه با مركز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشكي مازندران تماس گرفته و واژگوني يك دستگاه اتوبوس درجاده هراز، اطلاع داده شد. به همين سبب 32 تكنيسين اورژانس، 14دستگاه آمبولانس و يك دستگاه اتوبوس آمبولانس اورژانس پيش‌بيمارستاني به محل واژگوني اتوبوس اعزام شدند. اولين آمبولانس كه پس از 5 دقيقه به محل حادثه رسيده‌ بود به انجام اقدامات اوليه پزشكي همچون مايع درماني، آتل‌گيري،‌ ‌پانسمان، ثابت‌سازي اندام‌ها و انتقال 25 مصدوم اين حادثه به بيمارستان اقدام كرد. همچنين بالگرد امدادي اورژانس نيز به محل حادثه اعزام شد كه علاوه بر انتقال 5 مصدوم به بيمارستان به ارائه خدمات پزشكي پرداخت.

مهران قرباني،مديركل دفتر ايمني راه‌ها و حريم سازمان راهداري نيز اعلام كرد: بي‌توجهي راننده به جاده باعث وقوع اين حادثه شده است. در محل وقوع سانحه عوامل راهداري و راهسازي حضور داشتند كه بلافاصله با استفاده از بولدوزر و بيل مكانيكي، راه انحرافي ايجاد كردند. وي در ادامه با بيان اينكه، نيروهاي هلال‌احمر، پليس راه و راهداري از دقايق اوليه در صحنه حاضر بودند، مي‌گويد: آخرين مجروحان در خودرو، يك مادر و سه فرزند بودند كه نجات يافتند و عمليات نجات مادر حدود چهار ساعت به طول انجاميد كه به‌رغم آسيب‌هاي جدي زنده ماندند.

سقوط 35متري در دره

مرتضي مرادي‌پور، مدير مركز كنترل هماهنگي عمليات سازمان امداد و نجات نيز به تهران امروز مي‌گويد: اين اتوبوس 35 متر سقوط داشته است كه بلافاصله بعد از حادثه 16 تيم امداد و نجات استان مازندارن و تهران به منطقه اعزام شدند و به غير از متوفيان، مصدوماني كه گير افتاده بودند را آزاد كردند و همه را راهي بيمارستان كردند. وي مي‌گويد: در كل 43 نفر در اين اتوبوس بودند كه 25 نفر از آنها مصدوم شده‌اند.

رتبه ايران از ميانگين تلفات رانندگي آسيا بالاتر است

ديروز بعد از حادثه تلخ جاده هراز، رئيس پليس راهور ناجا نيز براي چندمين بار در سال‌جاري از سوانح متعدد جاده‌اي در كشور اظهار تاسف كرد.سردار اسكندر مومني با اشاره به اقدامات پليس براي كاهش تلفات رانندگي، مي‌گويد: ايران تا اواسط دهه 80 يكي از كشورهاي پرتصادف دنيا به حساب مي‌آمد ولي با اقداماتي كه بخش‌هاي مختلف با محوريت پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي انجام دادند سعي كرديم اين تلفات را به حداقل برسانيم كه ثبت كاهش 40 درصدي تلفات جاده‌اي با وجود افزايش سفرها حاصل اين تلاش‌هاست. رئيس پليس راهور ناجا ادامه مي‌دهد: آموزش‌هاي همگاني، هماهنگي و تعامل همه نهادها، ايمني وسايل نقليه موتوري، بازتوسعه به كارگيري سامانه‌هاي ترافيكي هوشمند، جلب مشاركت سازمان‌ها در ارتقاي فرهنگ ترافيك، ايجاد بزرگ‌ترين مركز كنترل ترافيك منطقه، تحول بنيادين در نظام صدور گواهينامه و اعمال قانون و همچنين اجراي قانون جديد رسيدگي به تخلفات از جمله مهم‌ترين اقدامات پليس براي كاهش تلفات رانندگي در كشور است.

ايران داراي رتبه پنجم بيشترين تلفات جاده‌اي دنيا

محمد حاجي‌آقاجاني معاون درمان وزارت بهداشت و درمان نيز در مورد تصادف‌هاي جاده‌اي مي‌گويد: ايران در سكوي پنجم بيشترين تلفات جاده‌اي در دنيا ايستاده است. تصادف‌ها فقط تلفات جاني ندارد. براساس گزارش‌هاي بين‌المللي متاسفانه ايران به ازاي آمار مرتبط با 100 هزار نفر، در رتبه پنجم جهان قرار دارد و حوادث ترافيكي در كشور ما پس از سكته قلبي و مغزي سومين علت فوت محسوب مي‌شود.به گفته محمدحاجي آقاجاني مرگ بيش از 14 هزار نفر در 9 ماهه نخست سال‌جاري بر اثر تصادف‌هاي ترافيكي، كاهش 10 درصدي براساس برنامه پنجم توسعه داشته است. خوشبختانه در سال نخست اجراي اين طرح شاهد كاهش 13.7 درصدي بوديم ولي شيب كاهش در سال‌هاي بعدي كند شد و در سال‌هاي بعد اين ميزان كاهش به 4.9 درصد و 6.5 درصد رسيد. دكتر احمد شجاعي، رئيس پزشكي‌قانوني نيز با تاييد كشته شدن بيش از 14 هزار نفر در 9 ماه نخست امسال بر اثر وقوع حوادث رانندگي جاده‌اي، مي‌گويد: سالانه در مجموع حدود چهار ميليون پرونده در سطح مراكز پزشكي‌قانوني كشور، در اين ارتباط تشكيل و رسيدگي مي‌شود.

ارسال تخلفات مبلمان جاده‌اي به مراجع قضايي

سرهنگ سياح البرزي درمورد اجباري شدن تست اعتياد در بين رانندگان جاده‌اي به تهران امروز مي‌گويد: برابر قانون ما از رانندگاني كه رفتارهاي پرخطري انجام مي‌دهند و منجر به تصادف يا فوت مي‌شوند، اين تست سلامت را مي‌گيريم. البته تمام راننده‌ها قبل از اينكه بخواهند وارد ناوگان حمل‌ونقل بشوند به دليل آنكه بايد كارت هوشمند و دفترچه مدت كار و بازرسي سرعت بگيرند، حتما بايد به مراكز درماني رفته و تست عدم اعتياد بگيرند.

جانشين رئيس پليس راه ناجا در پاسخ به اين سوال آيا درست است كه ثبت سرعت و ساعت در جاده‌هاي شمال دست‌كاري مي‌شود، مي‌افزايد: دست‌كاري در دفترچه‌ها امكان ندارد. درگذشته دفترچه‌ها همه يك مدل بودند ولي حدود دو سال است كه دفترچه‌ها را تغيير داديم تا تفاوت بين راننده‌هاي پرخطر كه منجر به فوت يا جرح شده بودند و راننده‌هاي منظم مشخص شوند.

دفترچه‌ها را به دو رنگ آبي و قرمز طراحي كرديم. رانندگاني كه دفترچه قرمز دارند داراي رفتارهاي پرخطري‌اندو كنترل بر آنها بيشتر خواهد شد. دفترچه هم به‌گونه‌اي نيست كه دست‌كاري يا تغييرات در آن صورت بگيرد. تا به حال تخلفي در اين مورد صورت نگرفته است اما به راحتي قابل شناسايي و تشخيص است. زيرا ارائه دفترچه بايد با ارائه گواهينامه باشد و به گواهينامه‌ها به صورت آنلاين دسترسي داريم امكان تخلف خيلي كم است و اگر هم باشد سريع تشخيص داده مي‌شود. در رابطه با سرعت هم شايد رانندگان GPS را از كار بيندازند اما به دليل سيستمي كه پليس دارد به راحتي قابل تشخيص است. بعضي از راننده‌ها اين تخلف را مي‌كنند و در كنترل‌هاي ما مشخص مي‌شود زيرا در ساختمان اصلي GPS نمي‌توانند دست ببرند.

وي با اشاره به اينكه تصادف‌هاي جاده‌اي علاوه بر تخلف راننده به مبلمان جاده‌اي نيز ارتباط دارد مي‌گويد: قطعا در آمارهايي كه اعلام شده سهم راننده، وسيله نقليه و مبلمان جاده‌اي و راه را مشخص كرده‌اند. در تبصره 3 ماده 14 قانون رسيدگي به تخلفات رانندگي اعلام شده براساس تشخيص كارشناسان، نقش راه يا وسيله نقليه به مراجع قضايي برابر كروكي اعلام مي‌شود امروزه كارشناسان تصادف‌ها يا ايمني حمل‌ونقل به اين موضوع رسيده‌اند كه ممكن است عامل انساني دچار خطا شود ولي ما بايد وسيله نقليه يا راه را طوري طراحي كنيم كه اگر انسان اشتباه كرد مبلمان جاده و وسيله نقليه از فوت يا جرح او و ديگران جلوگيري كند. ما از سال 84 به بعد با سازمان حمل‌ونقل جاده‌اي نقاط حادثه‌خيز را مشخص كرديم و در رابطه با نواقص جاده‌اي كه نياز به اصلاح باشد پليس به سازمان راهداري اعلام مي‌كند كه بايد جهت رفع آن برايند. چنانچه اصلاحاتي را پليس اعلام كند و منجر به تصادف شود، به عنوان نقص راه به مراجع قضايي اعلام خواهد شد.

سرهنگ سياح البرزي در مورد عادي شدن اين تصادف‌ها براي پليس مي‌گويد: تصادف‌ها روي ما تاثير مي‌گذارد و براي ما عادي نمي‌شود. هميشه در صدد اين هستيم كه تصادف‌ها هم شود و تلفات ناشي از آن هم كاهش پيدا كند. براي رسيدن به اين مهم قطعا بايد با يك روحيه مسئوليت‌پذيري و تفاوت (نه بي‌تفاوتي) نگاه كرد. ضمن آنكه پليس ما مسلمان است، با فرهنگ ايراني كه در مورد همنوع خودش دارد و عاطفي هستند تاثير مي‌گذارد. مانند پزشك‌ها كه سعي و تلاش خود را مي‌كنند كه يك بيمار را نجات دهند و در صورت فوت بيمارشان قطعا ناراحت مي‌شوند. چون پزشك‌ها، پليس‌ها و همه آنهايي كه با اينگونه موارد ارتباط دارند هم انسان هستند و عاطفه دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.65953s, 18q