تلفات تصادف‌هاي جاده‌اي بيش از شهداي جنگ

۱۳۹۲/۱۱/۳۰ - ۱۱:۱۱ - کد خبر: 106055

سلامت نیوز : مهرداد بائوج‌لاهوتي نيز در مورد تصادف‌هاي جاده‌اي به تهران امروز مي‌گويد: واقعيت قضيه اين است كه تصادف‌ها و حادثه‌ها به دليل عوامل مختلفي است كه به صورت زنجيره به هم پيوسته است. اگر جدا جدا آن را ببينيم بايد منتظر همين حادثه‌ها باشيم. عامل مهم اين حوادث به دليل سهم زياد جاده در حمل‌ونقل است. حمل‌ونقل ما 10 درصد بين هوا و ريل تقسيم شده است. ما بايد 26 هزار كيلومتر راه‌آهن داشته باشيم كه در حال حاضر 10 هزار كيلومتر داريم. بنابراين ما بايد 16 هزار ريل راه‌آهن در كشور بسازيم. نقص فني كه عامل تصادف بشود بايد پيش‌بيني كنيم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ نكته مهم ديگر عمر ناوگان است كه در قانون مشخص شده است. عمر آن بايد زير 10 سال باشد در حالي كه عمر اتوبوس‌هاي ما متوسط 14 سال است، پس از ايمني لازم برخوردار نيست. اگر 40 نفر آدم را سوار آن مي‌كنيم هر لحظه بايد احتمال دهيم كه اين اتوبوس دچار حادثه شود. عمر كاميون‌هايي كه در بسياري از موارد عامل تصادف هستند هم حدود 19 سال است. سخنگو كميسيون عمران مجلس در ادامه به نقاط حادثه‌خيز نيز اشاره كرده و مي‌افزايد: ما وقتي مي‌گوييم نقطه حادثه خيز يعني در بررسي‌ها به اين جمع‌بندي رسيده‌ايم كه بايد مشكل آن برطرف شود زيرا هر ثانيه احتمال دارد فرد يا افرادي جان خود را در آن از دست دهند. هنوز 50 درصد نقاط حادثه‌خيز كشور ما وجود دارند و رفع مشكل نشده است. باز هم در همين حمل‌ونقل جاده‌اي ما تصويب كرديم 50 درصد آزادراه‌ها و بزرگراه‌هاي متصل ساخته شود كه هنوز 40 درصد آن تحقق پيدا كرده است.

به گفته اين نماينده مجلس خطاهاي انساني هم به آموزش‌ها برمي‌گردد. وقتي يك شركت جان افرادي را در دست مي‌گيرد بايد از مبدا تا مقصد وسيله نقليه خود را تحت كنترل بگيرد و اگر احساس كند راننده خطايي را مرتكب شده به او تذكر مي‌دهد. مهرداد بائوج‌لاهوتي درمورد تعداد تلفات در تصادف‌هاي ايران مي‌گويد: بالاخره جان 20 هزار انسان از دست مي‌رود و بحث ساده‌اي نيست. اگر تعداد شهدا را به 8 سال تقسيم كنيم ما تلفات كمتري داشتيم. در واقع تعدادي بالاتر از جنگ هر سال جان خود را در جاده از دست مي‌دهند. به جز تبعات اجتماعي و مسائل ديگري كه در پي خواهد داشت. سخنگوي كميسيون عمران مجلس با بيان اينكه اگر رويكرد و نگاه براي حل اين مسائل فقط منابع محدود دولت باشد، داستان همين خواهد بود، مي‌گويد: حالا حالاها با اين منابع محدود، دولت قادر نخواهد بود اين داستان‌ها را جمع كند. بخش خصوصي را بايد به عنوان يك عامل مهم باور كنيم و وارد اين صحنه‌ها كنيم. در حال حاضر چيزي حدود 600هزار ميليارد تومان نقدينگي در جامعه داريم.

اين استعداد به جاي آن كه به طرف دلالي و جاهاي ديگر برود مي‌تواند جهت نياز جامعه‌ سوق داده شود. اميدواريم با رديف بودجه‌اي كه براي بخش حمل‌ونقل ديده‌ايم، مسئولان و متوليان حمل‌ونقل بتوانند از آن خوب استفاده كنند و بخش عمده‌اي از اين مسائل حل شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17744s, 18q