پرداخت معوقات 880 میلیاردی پرستاران نیازمند حمایت رئیس جمهور است

۱۳۹۲/۱۱/۳۰ - ۱۶:۲۷ - کد خبر: 106093

سلامت نیوز : رئیس کل سازمان نظام پرستاری در آستانه روز پرستار حمایت ویژه رئیس جمهور برای پرداخت معوقات 880 میلیارد تومانی جامعه پرستاری که ناشی از طلب بیمارستان‌ها از بیمه‌هاست را خواستار شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ محمد میرزابیگی، معوقات پرستاران در بیمارستان‌های دولتی را ترکیبی از اضافه کار و کارانه‌های آنها عنوان کرد و گفت: متأسفانه هم اکنون به طور میانگین این مطالبات با 10 ماه تأخیر پرداخت می‌شود و در برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه خوزستان با معوقات 20 ماهه مواجه هستیم.

وی رقم مطالبات پرستاری در این خصوص را 880 میلیارد تومان تخمین زد و افزود: این رقم بر اساس بررسی سراسری از کل کشور و برآوردی که از تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی و بخش‌های بیمارستانی داشته‌ایم، به دست آمده است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری، ادامه داد: این در حالی است که اگر بیمه‌ها به موقع بدهی خود را به بیمارستان‌ها پرداخت کنند، آنها قادر خواهند بود که بدهی پرسنل خود را بروز کنند و این حق قانونی با ماه‌ها تأخیر مواجه نشود.

وی تأخیر در پرداخت حقوق و دستمزد پرستاران را موجب کاهش انگیزه خدمت در آنها دانست و گفت: در حال حاضر به دلیل نظام بیمه ای نامطلوب و نبود سیاستگذاری واحد بیمه‌ای، سیاست‌های آن با نیازهای مراکز بهداشتی و درمانی تطابق ندارد و همین امر باعث شده که در حوزه پرستاری که جزو زحمتکش‌ترین افراد تیم درمان هستند با بدهی و عقب ماندگی در پرداخت ها مواجه باشیم.

میرزابیگی افزود: هم اکنون که در آستانه روز پرستار قرار داریم، انتظار می رود آقای رئیس جمهور با حمایت خاص خود به بیمه‌ها دستور قطعی برای حل این مسئله را بدهد، تا اینکه سخت‌گیری بیش از حد نکرده و بدهی خود را حداقل به میزان طلب پرستاران به مراکز بهداشتی ودرمانی پرداخت کنند یا اینکه اعتبار ویژه‌ای برای این منظور به وزارت بهداشت اختصاص دهد تا با این حجم از بدهی روبرو نباشد.

معاون پرستاری وزیر بهداشت ادامه داد: این معوقات ناشی از بدهکاری بیمه‌ها به بیمارستانها است و اگر وزارت بهداشت واقعاً بودجه لازم را داشت، اجازه نمی داد تا این معوقات تا این مرحله تداوم یابد.

وی افزود: با شناختی که از روحیات دکتر هاشمی وزیر بهداشت و حساسیت ایشان به پرداختی پرسنل، سراغ داریم، قطعاً اگر وزارت بهداشت بودجه لازم را در دست داشت، تاکنون اقدام کرده بود.

میرزابیگی افزود: هم اکنون پرداخت مطالبات معوق پرستاران که ناشی از طلب بیمارستانها از بیمه‌هاست، مستلزم حمایت رئیس جمهوری است و امید است ایشان با تدبیر خود به داد پرستاران برسند و تا روز پرستار حداقل بخش عمده‌ای از این بدهی‌ها به جامعه بزرگ و خدوم پرستاری پرداخت شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.81161s, 19q