بدنسازی و از دست دادن کلیه‌ها!

۱۳۹۲/۱۲/۰۲ - ۱۱:۰۴ - کد خبر: 106151
بدنسازی و از دست دادن کلیه‌ها!

سلامت نیوز : متاسفانه بدنسازی در کشور ما به علت مصرف مکمل‌ها و ترکیبات پروتئینی مختلف،‌ فوق‌العاده خطرناک و پرحاشیه است.

دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و ژیم‌درمانی در گفتگو با «سلامانه» می‌گوید: «بسیاری از مکمل‌هایی که طرفداران زیادی هم در میان بدنسازان دارند،‌ از بهداشت و کیفیت مناسبی برخوردار نیستند. حتی در ایده‌آل‌ترین حالت هم این مکمل‌ها می‌توانند اثرات منفی و بسیار مخربی بر کلیه‌ها و کبد افراد مصرف‌کننده بر جای بگذارند.»

وی تاکید می‌کند که شاید بتوان به جرات گفت که اصلا بدن‌سازی با این شیوه‌ای که این روزها در میان جوان‌های ما مد شده، اصلا ورزش نیست و بیشتر افرادی که به سمت آن می‌روند،‌ به شدت با جان و سلامتی خود بازی می‌کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: «افرادی که بنا به هر دلیلی از داروهای بدن‌سازی استفاده کرده‌اند و دچار عوارض آن مانند از دست دادن کلیه‌ها و پیوند این عضو حساس شده‌اند، باید بدانند که یکی از حساس‌ترین شرایط رژیم‌درمانی باید در مورد آنها اعمال شود. در رژیم افراد مبتلا به ناراحتی‌های کلیه و کسانی که پیوند کلیه شده‌اند، کل مقدار و نوع پروتئین، مایعات، املاح اصلی مانند سدیم،‌ پتاسیم، فسفر، بی‌کربنات و تعادل اسیدی و بازی مواد غذایی دریافتی آنها باید به شدت کنترل و رعایت شود. این مقدار از مواد دریافتی هم بر اساس آزمایش‌های پاراکلینیک، حجم دفعی هر ادرار و سایر مشخصات فردی هر بیمار تعیین می‌شود.»

دکتر وفا معتقد است که چنین افرادی باید علاوه بر پزشک معالج خود، تحت درمان یک متخصص تغذیه که در این زمینه فعالیت داشته است هم باشند تا او با چیدن یک برنامه غذایی مناسب، از بروز مشکلات بیشتر در بیمار، پیشگیری کند. متخصصان تغذیه در مورد بیمارانی کلیوی، به صورت جداگانه و تک‌به‌تک نظر می‌دهند و برنامه غذایی ارائه می‌کنند. به همین دلیل ما نمی‌توانیم بگوییم تمام افرادی که تحت پیوند کلیه قرار گرفته‌اند،‌ باید چه خوراکی‌هایی بخورند و چه خوراکی‌هایی نخورند.

«سخت‌ترین مدل تعیین برنامه غذایی، برای بیماران کلیوی یا آنهایی است که عمل پیوند کلیه انجام داده‌اند و این بیماران باید در زمان ریکاوری یا نوتوانی خود به شدت از نظر تغذیه‌ای تحت نظر باشند تا بتوانند بعد از پیوند از حداکثر کارکرد کلیه‌هایشان بهره‌مند شوند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.24978s, 19q