رعایت رژیم غذایی مناسب علائم یائسگی را کاهش می‌دهد

۱۳۹۲/۱۲/۰۲ - ۱۱:۴۳ - کد خبر: 106165
رعایت رژیم غذایی مناسب علائم یائسگی را کاهش می‌دهد

سلامت نیوز : یک جراح و متخصص زنان با بیان اینکه تغییر در شیوه زندگی و داشتن یک رژیم غذایی مناسب علائم یائسگی را کم و کیفیت زندگی فرد را افزایش می‌دهد، گفت: زنانی که برای درمان علائم یائسگی تحت هورمون درمانی قرار می‌گیرند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند.

دکتر اعظم السادات موسوی در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به اینکه سن یائسگی معمولا از 45 سالگی شروع می‌شود، افزود: علائم یائسگی ناشی از کاهش استروژن است و عوارضی چون افزایش فشار خون، پوکی استخوان، تغییر خلق و عواطف فرد، احساس ضعف در روز و در نهایت اختلال در قاعدگی را در پی دارد.

موسوی گفت: پزشک متخصص با یک آزمایش هورمونی خون ساده با تعیین دو هورمون FSH و استرادیول در خون، بررسی دیواره های واژن و همچنین الگوی قاعدگی به همراه سایرعلائم و آزمایشات می‌تواند تشخیص قطعی یائسگی را بدهد.

این جراح و متخصص زنان و زایمان با بیان این مطلب که با کاهش سطح استروژن خطر پوکی استخوان افزایش پیدا می‌کند، گفت: برخی زنان به دلیل شکستگی‌های ستون مهره‌ها، لگن یا عفونت‌های خطرناک از کار افتاده می‌شوند و بقیه زندگی خود را در بستر می‌گذرانند.

وی با اشاره به اینکه یائسگی یک رخداد طبیعی است و قابل پیشگیری نیست، اظهارکرد: تغییر در شیوه زندگی به ویژه داشتن یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند بعضی علائم یائسگی را کم یا حذف کند و کیفیت زندگی فرد را همچنان که مسن‌تر می‌شود، افزایش دهد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: خودداری از مصرف سیگار، کاهش مصرف کافئین، ورزش‌هایی مانند پیاده روی، ایروبیک کم فشار می‌تواند در کاهش علائم کمک کننده باشد.

موسوی افزود: در این دوران تغذیه سالم همراه با ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم مثل منیزیم، پتاسیم و ضروری است. همچنین زنانی که دچار کم خونی هستند برای کاهش عوارض ناشی از آن، منابع غذایی حاوی آهن شامل جگر، گوشت، کشمش و حبوبات را مصرف کنند.

وی با اشاره به اینکه مصرف داروهای مکمل توصیه می شود اما مقدار آن باید توسط پزشک تعیین شود، اظهارکرد: متاسفانه بسیاری از زنان ایرانی با کمبود ویتامین D مواجه هستند بنابراین مصرف مکمل‌های کلسیم ضروری است.

این جراح و متخصص زنان و زایمان در پایان با تاکید بر این مطلب که هورمون درمانی روش مناسبی برای یائسگی نیست، گفت: زنانی که برای درمان علائم یائسگی تحت هورمون درمانی قرار می گیرند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34061s, 19q