آنفلوآنزا را درمان نکنیم، قلب و ریه گرفتار می شوند

۱۳۹۲/۱۲/۰۴ - ۱۳:۱۴ - کد خبر: 106315

سلامت نیوز : یک متخصص بیمای های عفونی با اشاره به این که آنفلوانزا به راحتی می‌‏تواند از طریق مدارس، خانه‏‌های سالمندان و ادارات و ... اپیدمی شود، می‌گوید:«برای همین به بیماران توصیه می‌‏شود اگر کسی به علائم سرماخوردگی شدید یا تب شدید مبتلا شد، در خانه استراحت کند و در جامعه حضور نداشته باشد. مهم‏ترین راه برای پیشگیری، شستن دست است.»

دکتر مینو محرز در گفتگو با سلامانه، می افزاید:« ویروس آنفلوآنزا بزرگ بوده و بر اثر سرفه یا عطسه یک متر و نیم تا دو متر بیشتر پخش نمی‏شود بنابراین می‏توان با شروع آموزش جلوی این بیماری و پخش آن را گرفت. البته روش سرفه کردن را نیز باید به مردم آموخت. به طوری که در فصل سرما باید در زیر بغل و یا در گریبان عطسه و سرفه کرده و یا از دستمال‏های یکبار مصرف استفاده کرد.»

به گفته وی آنفلوانزا با شروع ناگهانی تب بالا، سرفه (معمولا خشک)، سردرد، درد عضلانی و درد مفاصل، ضعف شدید (احساس ناخوشی)، گلودرد و آبریزش بینی مشخص می‌‏شود. اکثر مردم در عرض یک هفته بدون نیاز به مراقبت‌‏های پزشکی بهبود می‌‏یابند. زمان بین ایجاد عفونت تا شروع بیماری به عنوان دوره کمون، در حدود دو روز است. بزرگسالان 3 تا 5 روز بعد از بیماری و کودکان یک هفته بعد از آن می‌‏توانند ویروس آنفلوآنزا را انتقال دهند.

وی با اشاره به این که در حال حاضر در ایران امکانات زیادی برای پیشگیری از اپیدمی آنفلوآنزا وجود دارد، توضیح می دهد:«به محض این که فردی با علائم شدید ذکر شده مراجعه کرد، باید از ترشحات بینی و حلق بیمار نمونه گرفته و آن را به مراکز آنفلوآنزا فرستاد تا نوع این ترشحات مشخص شود»

دکتر محرز تاکید می کند:«درمان نقش اساسی در بیماری آنفلوآنزا دارد چون عدم رسیدگی به موقع و اقدامات درمان در این بیماران قلب و ریه را گرفتار می‌‏کند و در افراد با زمینه و حتی افراد عادی می‌‏تواند با مرگ و میر همراه باشد.»

وی خاطرنشان می کند:«با شیوع آنفلوآنزا، بخصوص در بیمارستان‏ها باید برای بیمار تریاژ بگذارند و علائم و وضعیت تنفسش را چک کنند. خیلی از این بیماران نیاز به ICU پیدا می‏‌کنند بنابراین خیلی زود باید مشخص شود که بیمار نیاز به بستری دارد یا این که می‏‌تواند سرپایی درمان شود.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.47334s, 19q