لج لجبازها را در نياوريد!

۱۳۹۲/۱۲/۰۵ - ۱۱:۴۲ - کد خبر: 106375

سلامت نیوز : لجبازي در اصل يک ويژگي عمومي است که در مقاطعي از زندگي هر انساني ديده مي شود. معمولا يک بخشي از اين لجبازي که طبيعي هم هست، در دوره کودکي بين 3 تا 7 سال و بخشي از آن هم در دوره نوجواني بروز مي کند. اگر رفتار يا برخورد مناسبي با لجبازي در سنين ذکر شده، انجام نگيرد اين رفتار خودش را در بزرگسالي به شکل يک اختلال نشان خواهد داد. وقتي صحبت از اختلال لجبازي مي شود، نشان دهنده حالتي است که فرد از روي عمد بي اعتنايي مي کند، به خواسته هاي ديگران هيچ توجهي نمي کند و اصطلاحا فقط حرف خودش را به کرسي مي نشاند. وقتي لجبازي به صورت اختلال در بيايد، ممکن است در محيط کار هم ديده شود و باعث آزار همکاران شود. پس براي ريشه يابي لجبازي بايد در ابتدا سابقه خانوادگي فرد را بررسي کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ به خانواده ها توصيه مي شود تا 7 سالگي، کودکان شان را مجبور به انجام کاري نکنند و با اغماض بيش تري از کنار بعضي رفتارهاي نامناسب فرزندان شان بگذرند تا کودکانشان رو به لجبازي نياورند. در نوجواني هم به جاي اين که فرد را در شرايطي قرار دهيم که مجبور به لجبازي شود، بهتر است با او درباره رفتارهاي اشتباهش صحبت کنيم تا خودش به اشتباهش پي ببرد. افرادي که با آدم هاي لجباز سر و کار دارند، بايد بدانند هيچ وقت نبايد با آدم لجباز طوري برخورد شود که او احساس کند با لجبازي توانسته نتيجه مثبت بگيرد. در ادامه اين مطلب چند توصيه براي رفتار مناسب با آدم هاي لجباز آمده است.

در وهله اول برخورد با يک آدم لجباز، نبايد از خواسته خودمان بگذريم و سکوت کنيم. يعني هر فردي بايد خواسته اش را بگويد و ابراز وجود کند تا آدم لجباز فکر نکند که با اين رفتار، به همه خواسته هايش خواهد رسيد.

با آدم هاي لجباز بايد با جملات محبت آميز و لطيف صحبت کرد. آدم هاي لجباز بيش از حد از اطرافيان توقع دارند و اعتماد به نفس پاييني دارند، بنابراين اگر با اين افراد به صورت دستوري و تحکم آميز صحبت شود، بيشتر تحريک مي شوند و به هيچ حرفي گوش نمي دهند.

هيچ وقت توصيه نمي شود که با اين افراد دعوا کنيد. ولي براي رفتار با آدم لجباز، نبايد اين برداشت هم به وجود بيايد که قصد دعوا داريم.

نبايد به گونه اي رفتار کنيم که او فکر کند حق هميشه با اوست و همه تصميمات او درست است. با اين افراد بايد موافقت شرطي کرد. موافقت شرطي يعني به او بگوييم اگر تو خواسته من را قبول کني، من هم آن کار را برايت انجام مي دهم. با اين موافقت شرطي، فرد لجباز متوجه مي شود که حرف، فقط حرف او نيست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.72765s, 19q