خشکی کامل تالاب هامون/طرح انتقال آب دریای عمان برای احیای تالاب

۱۳۹۲/۱۲/۰۵ - ۱۲:۳۹ - کد خبر: 106386

سلامت نیوز : نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تالاب هامون به طور کامل خشک شده است، گفت: طرح انتقال آب دریای عمان به این تالاب در دستور کار قرار دارد.

ناصر کاشانی در گفت و گو با پانا، با بیان اینکه تالاب هامون از وضعیت خوبی برخوردار نیست، اظهار داشت: این تالاب در گذشته نه چندان دور یکی از تالاب های مهم کشور به شمار می رفت اما وضعیت تالاب هامون بحرانی و بغرنج است و این تالاب به طور کامل خشک شده است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مجموع در حال حاضر بسیاری از تالاب های کشور و حتی ذخایر آبی در حال کاهش است و کشور از این لحاظ در معرض تهدید قرار دارد.
وی افزود: زمانی که در منطقه سیستان تالاب هامون وجود داشت و بادهای 120 روزه این منطقه می وزید اما این بادها خنک بود که متاسفانه با خشک شدن این تالاب وضعیت بدی به وجود آمده است.
کاشانی با اشاره به تغییرات زیست محیطی در کشور نیز گفت: متاسفانه در کشور شاهد تغییرات عوامل زیست محیطی هستیم که این عوامل ساخته دست انسان است و باعث شده تا محیط زیست کشور وضعیت مطلوبی نداشته باشد.
افغانستان به تعهدات خود برای تأمین حق‌آبه تالاب هامون پایبند نیست
این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری تأمین حق آبه تالاب هامون از کشور افغانستان گفت: تامین حق آبه تالاب هامون از گذشته نیز وجود داشته به طوری که از سال 53 این موضوع مطرح بوده است اما طرف افغانستان متاسفانه زیاد به تعهدات خود پایبند نیست و سدهایی در این منطقه ساخته شده که موجب کاهش آب در این تالاب شد.
کوچ مردم سیستان همچنان ادامه دارد
وی با بیان اینکه تالاب هامون به طور کامل خشک شده است، یادآور شد: هم اکنون با خشکی تالاب هامون بسیاری از روستاها زیر تلی از شن قرار گرفته و بسیاری از مردم این منطقه در حال کوچ کردن به شهرهای شمالی کشور هستند که این امر عواقب اجتماعی بدی برای کشور خواهد داشت.
کاشانی با اشاره به حضور مسئولان در منطقه و بازدید از تالاب هامون خاطرنشان کرد: هم وزیر نیرو و رئیس سازمان محیط زیست در منطقه حضور پیدا کردند و با عمق بحران آشنا شدند. دولت باید توجه خاصی به تالاب هامون کند و اعتبارات ویژه ای را برای این موضوع در نظر بگیرد.
کشاورزی سیستان از بین رفته است
وی با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان محروم ترین استان کشور به شمار می رود، گفت: مشکل اصلی ما خشکسالی است و در پی این موضوع کشاورزی منطقه از بین رفته است. راه های دیگری باید دیده شود آب از دریای عمان انتقال پیدا کند به تالاب هامون بودجه مطالعات آن نیز دیده شده است.
این نماینده مجلس در پایان با بیان اینکه موضوع تامین آب شرب سیستان و بلوچستان مهم‌ترین مسئله در این منطقه است، تصریح کرد: دولت باید هر چه سریعتر طرحی برای تامین آب شرب شهرهای منطقه با تکیه بر منابع داخلی تهیه کرده و به اجرا دربیاورد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.55401s, 19q