زنگ خطر به صدا درآمده؛ مي‌شنويد؟

۱۳۹۲/۱۲/۰۵ - ۱۲:۴۵ - کد خبر: 106388

سلامت نیوز : حادثه‌سازي خودروها در جاده‌ها اتفاق جديدي نيست. پيش از اين نيز خودروهاي توليد داخلي حوادث متعددي خلق كرده بودند كه اكثر اين سوانح به دليل استفاده از قطعات بي‌كيفيت در خودروها و عدم نظارت دقيق دستگاه‌هاي ذي‌ربط بر روند توليد اين خودروهاست. همه اين اتفاقات در حالي در ايران رخ مي‌دهد كه در تمام دنيا براي وسایط نقلیه بهترين و به روزترين تجهيزات استفاده مي‌شود. ضمن اينكه اگر اين وسيله نقليه عمومي باشد كه هم خودروسازها و هم دستگاه‌هاي ناظر دقتشان را صد چندان مي‌كنند تا با يك وسيله بي‌كيفيت با جان مردم بازي نكنند. بنابراين ایمن بودن و سازگاري خودرو با سرنشینان و دارا بودن استانداردهاي لازم از مهم‌ترين موضوعاتي است كه حتما چك مي‌شود تا بتوان به این وسیله‌اي كه توليد مي‌شود وسيله نقليه ايمن گفت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ اما در ايران سال‌هاي سال است كه نه خودروسازها تن به استانداردها و افزايش ايمني خودروهايشان داده‌اند و نه دستگاه‌هاي ناظر قدرت و نفوذ لازم را داشته‌اند كه با بخشنامه و قطعنامه و... جلوي توليد خودروهاي نا ايمن را بگيرند. مهم‌ترين دليل اين موضوع هم به اين بر مي‌گردد كه چون خودروساز دولتي است و از رانت دولتی استفاده می‌کند قدرت بيشتري دارد و دولت هم معتقد است كه چرخ اين خودروساز بايد به هر صورتي بچرخد. اين شرايط باعث مي‌شود كه با وجود تعرفه‌های سنگین گمرکی و مالیاتی، عملا رقابتي در بازار خودرو به وجود نمي‌آيد و در اين خلأ کیفیت و ایمنی در خودروهای ما (خودروهای سبک، سنگین باری، سنگین مسافربر) همين مي‌شود كه مي‌بينيد و هر روز خبرهايش را هم مي‌شنويد. اين روزها هم كه آتش گرفتن اتوبوس‌هاي اسكانيا به يك سريال تكراري تبديل شده است.

يكي از مشكلات عمده‌اي كه اتوبوس‌هاي اسكانيا دارند كه منجر به حريق مي‌شود تبديل برق 24 ولت به 220 ولت است كه از محل باطري صورت مي‌گيرد و اين سيم‌كشي 220 ولت است كه در تمام بدنه اتوبوس وجود دارد و با جرقه، ضربه، لخت‌شدن سيم يا اتصالي آتش‌سوزي سريع صورت مي‌گيرد كه تاكنون تلاشي براي حل اين ايراد فني صورت نگرفته است. البته تمامي اين نقايص فني بايد قبل از توليد به‌صورت درست و اصولي رفع شود اما چون ما اصلا رول تستی در کشور نداریم و تست های 52 گانه ای که باید برای ایمنی خودرو انجام شود به هيچ عنوان وجود ندارد باعث بروز چنين اتفاقاتي مي‌شود. در خودروهای سنگین که این وضعیت وحشتناک است.

سفارش ورود «هوو» داده شد که در تنش‌ها مدار ترمز آن عمل نکرد و باعث ایجاد بروز حادثه های زیادی در کشور شد. الان سوال اين است كه ساير دستگاه‌ها در اين رابطه چه‌كار مي‌كنند؟ جواب اين است كه موسسه استاندارد با استاندارد و ایمنی خودرو خیلی کاری ندارد. موسسه استاندارد سال‌هاست به تکلیف قانونی و شرعی خود عمل نکرده و نمی‌کند و اگر شرایط به همین منوال پیش برود در آینده هم عمل نخواهد کرد و نتیجه آن فاجعه‌های انسانی است که خودرو در کشور ایجاد می‌کند. الان رانت دولتی که خودروسازان گرفته‌اند بلای جان مردم ما شده است. جای تعجب دارد که این همه آدم از بی‌کیفیتی خودروها مانند برگ درخت هر روز پرپر می‌شوند و می‌میرند اما دولت به فکر منافع خودروساز است.

مهم برای تمام دولت های گذشته تاكنون جیب خودروساز بوده نه جان مردم. دولت‌ها همیشه خودروسازها را به مردم ترجیح داده‌اند. واقعا الان اين سوال مطرح است كه ديگر چقدر مردم ما بمیرند، يا جانشان تهديد شود تا دولت، مردم را به خودرو ساز ترجیح دهد؟ چقدر مردم نقص عضو شوند یا خانواده‌ها از هم بپاشند تا برخي راضی شوند که مردم را بر خودروساز ترجیح بدهند و حقوق آنها را هم در بخش خودرو در نظر بگیرند؟ آنچه که در کشور ما رایج است اين است كه حقوق مردم نسبت به خودروساز دیده نمی‌شود. اگر تقدم‌ها را 10 درجه کنیم 9 درجه اول حق به خودروساز داده مي‌شود. یک درصد آن هم در حد حرف حق مردم است. این یک اشتباه است و قطعا بايد دولت براي آن راهي پيدا كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.09868s, 18q