مصونیت از بیماری‌های روانی با انعطاف پذیری

۱۳۹۲/۱۲/۰۵ - ۱۳:۱۴ - کد خبر: 106397

سلامت نیوز : یک روانشناس با بیان اینکه هنگام بروز مشکلات زندگی باید با شیوه‌ای مناسب با موانع موجود مقابله کرد، گفت: آموش مهارت‌های انعطاف پذیری موجب قدرتی مضاعف در برابر سختی‌ها می‌شود.

دکتر الهام فروزنده در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به اینکه وقتی انسان تحمل‌پذیر باشد و قدرت انعطاف داشته باشد، می‌تواند با نگرانی‌های روزمره مقابله کند، گفت: در این حالت می‌توان قدرت درونی را مهار زد تا به شخص کمک شود به سلامت از نگرانی یا چالش‌ به‌ وجود‌ آمده مثل از دست‌ دادن حرفه، بروز کسالت، ظهور بلا یا مرگ یکی‌ از عزیزان رها شود.

وی با تاکید بر اینکه در صورت فقدان انعطاف‌پذیری، انسان در مشکلات غوطه‌ ور می‌شود، گفت: متعاقب ایجاد این مشکل روحی، فرد احساس می‌کند قربانی شده است و زیر بار فشار بیش ‌از حد قرار دارد که به استفاده از مکانیسم‌های ناسالم مقابله به مثل مصرف مواد مبادرت می ورزد.

فروزنده با بیان اینکه انعطاف‌پذیری به معنای از بین رفتن مشکلات نیست، یادآور شد: انعطاف‌پذیری به معنای قدرت مشاهده و تحمل سختی‌ها، یافتن لذتی در زندگی و مقابله‌ بهتر با استرس است. در صورتی که شخص آن چنان که باید قدرت تحمل نداشته و انعطاف‌پذیر نباشد، باید به دنبال آموختن مهارت‌هایی برای انعطاف‌پذیری برآید.

این دکترای روانشناسی با اشاره به اینکه انعطاف‌پذیری عبارت از قدرت از بین بردن ناملایمات است، گفت: وقتی استرس، گرفتاری، بدبیاری یا ضربه بروز می‌کند، انسان دچار خشم، اندوه و درد می‌شود ولی چه در زمینه‌ جسمی و چه در زمینه‌ روانشناسی نباید عملکرد خود را از دست بدهد.

وی تصریح کرد: انعطاف‌پذیری به ‌معنای سخت ‌کردن کارها، بردباری و مقابله با این ناگواری‌ها به ‌تنهایی نیست. در واقع جزو کلیدی انعطاف‌پذیر‌ بودن، قدرت ایجاد ارتباط با دیگران برای جلب حمایت آنان است.

مصونیت در برابر بیماری‌های روانی با انعطاف پذیری میسر می‌شود

فروزنده با تاکید بر اینکه انعطاف‌پذیری سبب حفاظت در برابر بیماری‌های مختلف بهداشت روان از جمله افسردگی و اضطراب می‌شود، گفت: انعطاف‌پذیری به از بین رفتن عواملی کمک می‌کند که خطر بروز بیماری‌های سلامت روان را افزایش می‌دهند، مثل فقدان حمایت اجتماعی، گردن کلفتی یا ضربه‌ قبلی. در صورت وجود بیماری‌ سلامت روان، انعطاف‌پذیر بودن، توان مقابله را بهبود می‌بخشد.

وی یادآور شد: شخصی‌ که دوست دارد انعطاف‌پذیر باشد، باید نکاتی را در برخورد با دیگران در نظر داشته باشد و در واقع با ارتباط همیشگی با دیگران، ساخت ارتباط قوی و مثبت با عزیزان و دوستان سبب ایجاد حمایت و پذیرش لازم چه در شادی‌ها و چه در سختی‌ها ‌شود.

فروزنده افزود: با انجام کار داوطلبانه، درگیر شدن در کارهای اجتماعی یا پیوستن به جوامع عقیدتی یا معنوی، ارتباطات مهم دیگری نیز مستقر می‌شود.

به زندگی‌تان معنا بخشید

این دکترای روانشناسی، معنا کردن روزها را از مهمترین راهکارهای مقابله با سختی‌های زندگی دانست و گفت: باید کارهایی انجام داد که به انسان حس پیشرفت و هدف روزانه بدهد. برای کمک به نگاه با معنا درآینده، باید هدف‌ها را مشخص کرد.

وی با تاکید بر اینکه آموختن از تجربه به حل مشکلات کمک می‌کند، گفت: باید به گذشته فکر کرد و چگونگی مقابله با سختی‌ها را به یاد آورد. باید مهارت‌ها و راهکارهایی را در نظر آورد که در وضعیت‌ سخت قبلی کمک کننده بوده‌اند، حتی می‌توان تجارب گذشته را یادداشت کرد تا به شناسایی الگوهای رفتاری مثبت و منفی کمک شود و در آینده راهنمای رفتار انسان باشد.

فروزنده با بیان اینکه امیدواربودن به کاهش اضطراب کمک می‌کند، گفت: آنچه را که در گذشته اتفاق افتاده نمی‌توان تغییر داد ولی همیشه می‌توان به آینده نگریست. قبول و حتی شرکت در تغییر سبب آسان‌تر شدن تطبیق و مشاهده‌ چالش‌های جدید با اضطراب کمتر می‌شود.

وی با تاکید بر اهمیت مراقبت از خویشتن خاطرنشان کرد: چه از نظر جسمی و چه عاطفی باید به نیازها و احساسات خود توجه کرد و به فعالیت‌ها و سرگرمی‌های مورد‌ علاقه‌ خود همت گماشت، مانند فعالیت‌های جسمی در کار روزانه. باید به مقدار کافی خوابید و از غذای سالم استفاده کرد.

صلح و آرامش درونی را باز یابید

این دکترای روانشناسی در ادامه افزود: هنگام نگرانی و تشویش می توان به سادگی حس صلح و آرامش را به درون بازگرداند و به تکنیک‌های بسط و تدبیر استرس مانند یوگا، مراقبه، تنفس عمیق‌ یا نیایش روی‌ آورد.

فروزنده پیشتاز بودن را از مهمترین ویژگی‌های افراد موفق عنوان کرد و گفت: هرگز نباید مشکلات را نادیده گرفت یا آرزوی دور‌ شدن آنها را داشت. به‌ جای این کار باید مشخص کرد چه کاری باید انجام داد، باید برنامه‌ریزی‌ کرد و برنامه را اجرا کرد. با وجودی که مدتی طول می‌کشد تا بلایی بزرگ یا غم از دست‌ دادن عزیزی از یاد برود، باید دانست در صورت فعال ‌بودن در رفع رویداد، این وضعیت بهبود می یابد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: انعطاف‌پذیر ‌شدن وقت و تمرین می‌خواهد اما اگر احساس شود پیشرفتی در کار نیست یا شخص نداند از کجا باید شروع کرد، باید به کارشناس بهداشت روان مراجعه کند تا با راهنمایی، انعطاف‌پذیری و بهزیستی‌ روانی بهبود ‌یابد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.04501s, 19q