بيماري «لوپوس» در كمين دختران و زنان جوان

۱۳۸۷/۰۲/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10642
بيماري «لوپوس» در كمين دختران و زنان جوان

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا، مصطفي قاسمي رييس انجمن خيريه حمايت از بيماران كليوي كشور دراين باره گفت: بر اساس نتايج تحقيقات جهاني، دختران و زنان 15 تا 45 ساله همواره در معرض ابتلا به اين بيماري هستند. حال آن كه لازم است تمام افراد جامعه در سنين مختلف با انجام آزمايشهاي ساده و مراجعه به پزشكان متخصص از اين بيماري پيشگيري و در صورت ابتلا، درمان‌هاي سريع و كم عارضه را آغاز كنند.

وي در ادامه با بيان اينكه نسبت شيوع اين بيماري در زنان 9 برابر مردان است، خاطرنشان كرد: «لوپوس» نوعي بيماري ناشي از اختلال در سيستم ايمني و دفاعي بدن است كه مي‌تواند تمام اندام بدن از انگشتان پا تا سر از جمله قلب، كليه‌ها، مغز، مفاصل، امعا و احشاء، پوست، خون و ريه را در بر گيرد.

به گفته وي، خستگي‌هاي ممتد و غير عادي، ضعف دايمي، خارش، تب پاسما، كم اشتهايي ممتد، كاهش وزن‌ ناخواسته، ريزش زياد مو، خون دماغ، حساسيت‌هاي پوستي بي دليل، كهير، درد و ورم مفاصل، درد قفسه سينه كه با تنفس افزايش مي‌يابد، كمبود نفس، سرفه‌هاي همراه با خونريزي، سردردهاي غير معمولي و دايمي، سرگيجه و تهوع، مشاهده خون در ادرار و دردهاي ممتد و متوالي شكمي از جمله علايم و نشانه‌هاي هاله سرخ «لوپوس» است.

قاسمي با بيان اينكه ريشه و دلايل اصلي ابتلا به «لوپوس» ناشناخته است، تصريح كرد: عوامل ژنتيكي، محيطي، استرس، دود سيگار، هيجانات و خستگي‌هاي مفرط، نور شديد آفتاب، عفونت‌ها، آنتي بيوتيك‌ها وفشارهاي عصبي شديد از موثرترين عوامل بروز اين بيماري است.

رييس انجمن بيماران كليوي با بيان اينكه بخش عمده‌اي از اين بيماران مي‌توانند از مبتلايان انواع بيماريهاي كليوي باشند، توصيه كرد: همه افراد به ويژه اعضاي خانواده‌هايي كه در ميان خانواده و فاميل خود شاهد بروز اين بيماري هستند به متخصص مربوطه مراجعه كنند.

گفتني است، 10 مه، 21 ارديبهشت روز جهاني «لوپوس» نام گذاري شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.32167s, 18q