880 ميليارد تومان خسارت برف مازندران

۱۳۹۲/۱۲/۰۷ - ۱۰:۲۴ - کد خبر: 106495
880 ميليارد تومان خسارت برف مازندران

سلامت نیوز :سال‌هاي اخير قهر طبيعت و مديريت ضعيف بلايايي بر مردم مازندران نازل كرد كه بي‌شك اگر سازماندهي درستي در زمان حوادث شكل مي‌گرفت، هر كدام از آنها مي‌توانستند نعمت‌هاي فراواني براي مردم استان به ارمغان آورند. هنوز خسارت‌هاي سرماي زيانبار زمستان 86 و سيل مرگبار پاييز 87 جبران نشده بود كه اين بار بارش برف سنگين در ماه گذشته مسئولان را زمين گير و مردم را نگران كرد. پرداخت نشدن خسارت‌هاي سرما و سيل در سال‌هاي گذشته بخصوص در بخش كشاورزي معيشت مردم را دچار مشكلات بسياري كرده و باعث تبعاتي از جمله تغيير شغل،‌ فروش زمين، باغ و مزرعه به سازندگان ويلا و افراد متمول، از بين رفتن كشاورزي و باغداري به دليل نبود سرمايه اوليه و نيز مهاجرت از شهرهاي كوچك‌تر به مركز استان و نيز تهران كه در همسايگي مازندران است،‌شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ استناد براي نپرداختن خسارت‌هاي بلاياي طبيعي سال‌هاي گذشته، آخرين خطبه‌هاي نماز جمعه استان است كه در آن آيت‌الله‌طبرسي امام جمعه ساري و نماينده رهبر معظم انقلاب در استان از اين موضوع گلايه كرده و گفته است: «هنوز خسارت‌هاي بخش‌هاي مختلف مازندران در سيل‌هاي سال‌هاي پيش پرداخت نشده است. اگر قرار است وام يا تسهيلات به مردم غرب استان مازندران اختصاص داده شود با شرايط آسان و مناسب باشد.» وي خواستار پرداخت كمك بلاعوض از سوي دولت به مردم خسارت ديده شده و اظهار داشته است:«منابع مالي سيل بهشهر و نکا هنوز تامين نشده و دولت گذشته به تعهداتش در قبال مردم اين منطقه عمل نکرد و مردم از عمل نشدن وعده‌ها خسارت بيشتري ديدند تا سيل و سرما.»

خسارت‌هاي اوليه 800 ميليارد تومان اعلام شد

مديريت‌هاي ضعيف مسئولان در بحران برف اخير مازندران و بي‌توجهي و ناتواني آنان در آمادگي براي مقابله با بحراني كه از پيش تعيين شده بود،‌اين بار خسارت‌هاي بسيار سنگيني به‌خصوص در غرب مازندران برجاي گذاشت كه رقم آن را تا 800ميليارد تومان هم اعلام كردند، اما اينقدر آمارها متناقض و سخنان در اين خصوص پراكنده است كه باز هم چيزي جز ضعف مديريت خودنمايي نمي‌كند.تناقض‌هاي آماري اعلام شده در ميزان خسارت‌هاي ناشي از برف و سرماي بهمن‌ماه در مازندران در حالي است كه مسئولان استاني و كشوري در روزهاي حادثه و در جو تاثر باري كه بر مردم استان حاكم شده بود، رقم‌هاي خوبي براي پرداخت خسارت‌ها عنوان كردند كه همان‌ها امروز مدنظر مردم قرار گرفته است و آن ارقام را با آنچه امروز اعلام مي‌شود، مقايسه مي‌كنند. هر چند ممكن است رقم‌هاي اعلام‌شده در آن روزها تقريبي بوده و مبناي كارشناسي نداشته اما به هر حال مبالغي كه امروز به عنوان ميزان رقم پرداختي تحت نام خسارت برف اعلام مي‌شود، آه از نهاد مردم مازندران بخصوص كشاورزان و دامداران برآورده است.

اعلام خسارت‌ها از 200 تا 880 ميليارد تومان

در اين خصوص كمال عليپور رئيس هيات پارلماني اعزامي به غرب استان مازندران كه با حضور تيمي براي بررسي خسارت‌هاي ناشي از برف به غرب مازندران سفر كرده بود، رقم خسارت‌هاي وارده تنها در غرب مازندران را 800 ميليارد تومان اعلام كرد.محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور نيز در مورد برآورد خسارت وارد شده به دو استان گيلان و مازندران اظهار كر ده است: ارقام دقيقي هنوز تعيين نشده است، اما در استان گيلان حدود 200‌ميليارد تومان خسارت وارد شده که همين مقدار و شايد بيشتر نيز استان مازندران دچار خسارت شده است. محمود حجتي وزير جهاد كشاورزي نيز خسارت برف مازندران را 880 ميليارد تومان اعلام و تاكيد كرده است كه باز هم نياز به بررسي دقيق‌تر و كارشناسي است. اين درحالي است كه بنا به اعلام مسئولان راه و شهرسازي بيش از 120 ميليارد تومان نيز خسارت به بخش راه در اين استان وارد شده است.

حال سوال اينجاست كه بين 200 ميليارد تا 880ميليارد تومان چقدر فاصله است و در حالي‌كه تنها 800 ميليارد خسارت به بخش كشاورزي استان وارد شده چگونه دولت مي‌خواهد با رقم يك چهارم ميزان خسارت اعلام شده، جبران خسارتي را كند كه بخشي از آن به ناكارآمدي مديرانش بازمي گردد؟

علاوه بر نااميدي مردم از برآورد صحيح خسارت توسط دولتي‌ها، تعداد كمي از مردم كه احيانا باغ‌ها و مزارع آنها بيمه بوده نيز ناراضي هستند و خسارت‌هاي بيمه كشاورزي رقم ناچيزي است كه به هيچ‌وجه نمي‌تواند حتي بخشي از خسارت را جبران كند.

دولت خسارت‌ها را پرداخت كند

نماينده آمل در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با تهران امروز با تاكيد بر اينكه دولت خسارت‌هاي ناشي از برف را به باغداران، كشاورزان، توليدكنندگان و شهروندان اين استان پرداخت كند، گفت: در جريان بارش سنگين برف، استان مازندران خسارت زيادي را متحمل شد. عزت‌الله‌يوسفيان‌ملا افزود: نوبخت سخنگوي دولت از خسارت‌هاي وارد به بخش‌هاي مختلف بازديد داشت كه روند اين بازديد خوب بود اما نهاد و ارگان‌هاي مختلف نيز همكاري و تعامل داشته باشند. وي انتقاد كرد: يكي از مشكلات بزرگي كه در اين موضوع داريم اعلام آمار و رقم‌هاي مختلف از خسارت‌هاي وارد شده از سوي مسئولان و نهادهاي گوناگون است.

نماينده آمل در مجلس تصريح كرد: اعلام رقم‌هاي مختلف از خسارات دردي را دوا نمي‌كند دولت بايد تلاش كند كه خسارات را به موقع به شهروندان، كشاورزان و كارخانه‌داران زيان ديده پرداخت كند و براي جبران خسارت‌هاي وارده به تاسيسات زيربنايي استان تلاش كند. يوسفيان‌ملا با بيان اينكه در جريان بارش سنگين برف بسياري از واحدهاي توليدي و صنعتي در استان خسارت زيادي ديدند، اضافه كرد: برخي از واحدهاي توليدي مواد اوليه خود را در داخل دستگاه ريختند اما به دليل قطع بودن گاز مواد اوليه از بين رفت. وي ادامه داد: كارگاه و واحدهاي توليدي در دو هفته‌اي كه كارخانه‌شان تعطيل بود اما هزينه كارگر و ديگر هزينه‌هاي جاري را پرداخت كردند، در صورتي كه زيان و خسارات زيادي ديدند.

راهكارهاي جايگزين براي پرداخت پول

نماينده آمل در مجلس افزود: يكي از پيشنهادهاي ما به دولت اين است كه به جاي پرداخت نقدي خسارت به واحدهاي توليدي، اقدام ديگري انجام دهد، به عنوان مثال بانك‌ها زمان بيشتري براي بازپرداخت وام‌ها دهند و از سوي ديگر جريمه و ديركرد توليدكننده‌ها را ببخشند، بانك‌ها در اختيار دولت است و اكثر واحدهاي توليدي هم وام دريافت كردند. يوسفيان‌ملا گفت:‌ درخصوص تخريب تاسيسات زيربنايي نيز بنياد مسكن و راه و شهرسازي براي بازسازي واحدهاي مسكوني و زيرساخت‌ها اقدام كنند. به هر حال مردم مازندران اين بار بحران زده از هميشه چشم به راه مديريتي واقعي براي حل موضوع و جبران حداقل بخشي از خسارت‌هاي به بار آمده هستند تا به واسطه آن بتوانند قدمي مفيد براي امرار معاش، حفظ شغل و ادامه زندگي خود بردارند. اميد است مسئولان هر چه زودتر خبري اعلام كنند كه در آستانه نوروز باعث شادكامي مازني‌هاي خونگرم شود.

هواشناسي مي توانست پيش بيني كند

وي با اشاره به اينكه اكنون علم هواشناسي به قدري پيشرفت كرده است كه قادر به پيش بيني هوا تا 50 سال ديگر هم هستند، افزود: پيش بيني لحظه به لحظه و يا يك هفته زودتر، با توجه به تجهيزات كنوني امكان پذير است. يوسفيان ملا گفت: مسئولان ما از ميزان توليد گاز و ميزان مصرف گاز با خبر هستند بنابراين در مواقع بحران مي گويند هر خانواده اي يك شعله گاز روشن كند، امكان پذير نيست، در آن موقع شايد امكان استفاده از يك شعله گاز وجود نداشته باشد بنابراين مسئولان استاني و كشوري بايد به گونه اي برنامه ريزي داشته باشند كه شهروندان در مواقع بحراني با مشكل جدي انرژي از جمله گاز و برق روبرو نشوند.

نماينده آمل در مجلس با اشاره به زحمات متوليان ستاد مديريت بحران استان مازندران، تاكيد كرد: ستاد مديريت بحران بايد جدي تر و برنامه ريزي شده تر اقدام كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.49215s, 18q