يک ميليون نفر در سال ۹۳ تحت پوشش بهزيستي قرار مي‌گيرند

۱۳۹۲/۱۲/۰۷ - ۱۱:۱۳ - کد خبر: 106507

سلامت نیوز :يک ميليون نفر از افراد در انتظار دريافت خدمات مستمر بهزيستي در سال آينده به صورت کامل و مستمر تحت پوشش سازمان بهزيستي قرار مي گيرند. رئيس سازمان بهزيستي کشور با بيان اين مطلب به خراسان گفت: يکي از اولويت هاي فرابخشي اين سازمان توسعه خدمات مستمر به افرادي است که در فهرست انتظار و نوبت دريافت خدمات مستمر و پوشش حمايتي کامل هستند. همايون هاشمي تعداد اين افراد را يک ميليون نفر اعلام کرد و افزود: اين تعداد از خدمات غيرمستمر بهره مند هستند که بر اساس برنامه ريزي ها و با کمک خيران و منابع ديگر که از محل صرفه جويي و بهره وري بالاي سازمان حاصل هستند ، سال ۹۳ تمام افرادي که در انتظار دريافت خدمات مستمر يعني مستمري و ديگر خدمات هزينه بر هستند، وارد چرخه خدمات مستمر خواهند شد.

سطح بندي خدمات براي معلولان

رئيس سازمان بهزيستي کشور در پاسخ به سوالي درباره مهم ترين برنامه هاي سازمان براي معلولان اظهار کرد: توانمندسازي و هوشمند کردن خدمات از طريق صدور کارت هوشمند و سطح بندي خدمات براي معلولان در ۳سطح معلوليت هاي خيلي شديد، شديد و متوسط، ايجاد ساز و کارهاي مناسب براي حضور معلولان در جامعه و ارائه تسهيلات ويژه به آن ها از مهم ترين برنامه هاي ماست. هاشمي با اشاره به مناسب سازي معابر براي حضور معلولان در جامعه خاطرنشان کرد: دبيرخانه مربوطه را در اين زمينه فعال کرده ايم و جلسات مکرري با دستگاه ها و سازمان ذي ربط داريم و خواسته هايمان را براي تحقق اين هدف مطرح مي کنيم.

همايون هاشمي در ارتباط با وضعيت بودجه اين سازمان افزود: خوشبختانه بودجه سازمان بهزيستي نسبت به سال جاري ۴۰درصد رشد دارد و ۱۳۶۰ميلياردتومان در رديف هاي اصلي بودجه تعيين شده است. بر اين اساس ظرفيت هاي خوبي براي سازمان ايجاد شده است که بايد از آن در راستاي منافع مددجويان و جامعه هدف استفاده کنيم. اين سازمان به ويژه در بحث بيمه، عيدي و مستمري، توانست در سال ۹۰ به تمام تعهدات خود عمل کند و اين امر نشان دهنده برنامه محور بودن سازمان است که بر اساس برنامه بودجه اي کاربردي و عملياتي در مسير اهداف خود حرکت مي کند. وي در پاسخ به سوالي درباره اولويت هاي کاري اين سازمان در سال ۹۳ تصريح کرد: حدود ۵۵درصد از منابع به حوزه توانبخشي، توانمندسازي حرفه اي، توسعه بيمه مکمل و بيمه پايه و همچنين اشتغال و مسکن مددجويان اختصاص مي يابد. در کنار اين موضوع حمايت و افزايش يارانه مراکز نگهداري معلولان هم در اولويت برنامه هاي ما قرار دارد.

اصلي ترين دغدغه در حوزه اجتماعي توانمندسازي زنان سرپرست خانوار است

رئيس سازمان بهزيستي کشور ادامه داد: ۴۵درصد منابع نيز به حوزه اجتماعي و پيشگيري تعلق دارد که در اين بخش اصلي ترين دغدغه سازمان، توانمندسازي زنان سرپرست خانوار يعني اشتغال، مسکن و توسعه جامع بيمه هاي مکمل و پايه است.

هاشمي افزود: از ديگر اولويت هاي ما توسعه اورژانس اجتماعي و افزايش ضريب نفوذ آن است که مطمئن هستيم در کاهش آسيب هاي اجتماعي کاري بسيار اثربخش خواهد بود. از ديگر دغدغه هاي اصلي در حوزه اجتماعي تقويت کلينيک هاي مددکاري و مراکز کاهش طلاق است. رئيس سازمان بهزيستي کشور خاطرنشان ساخت: در حوزه پيشگيري اولويت هاي اول آگاه سازي عمومي، پيشگيري و مبارزه با اعتياد، پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي و معلوليت ها با توسعه بنيادها و مراکز مشاوره ژنتيک و توسعه و حمايت از مراکز مشاوره تخصصي است.هاشمي در تبيين اولويت هاي حوزه مشارکت هاي مردمي اين سازمان يادآور شد: اشتغال، مسکن، توسعه، تثبيت و تقويت شبکه هاي اجتماعي و مراکز بهزيستي در اولويت فعاليت هاي اين بخش قرار دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.59828s, 19q