توزيع سوخت پاك با همكاري وزارت نفت و شهرداري

۱۳۹۲/۱۲/۰۷ - ۱۱:۴۶ - کد خبر: 106515
توزيع سوخت پاك با همكاري وزارت نفت و شهرداري

سلامت نیوز : از بنزين غيراستاندارد به عنوان يكي از عوامل اصلي آلودگي هواي پايتخت و كشور نام برده مي‌شود. بنزين و گازوئيلي كه وقتي مي‌سوخت، دودش به چشم مردم مي‌رفت و نفس را در ريه‌ها حبس مي‌كرد. حالا اعلام شده كه بالاخره بنزين يورو 4 در جايگاه‌ها توزيع مي‌شود و تهراني‌ها در اولويت دريافت اين بنزين قرار دارند.بعد از تلاش‌هاي فراوان بنزين با استاندارد روز اروپا«يورو4» عرضه شده است.اما در اين زمينه مهم‌ترين اتفاق هماهنگي سازمان‌ها با يكديگر براي حل معضل آلودگي هواست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛بيژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در جلسه علنی شورای شهر تهران با اشاره به جلسه با شهردار تهران، گفت:پیش‌بینی احداث200تا250 جایگاه تک تلمبه در پایتخت شده است. بیژن نامدار زنگنه در جلسه علنی روز سه‌شنبه با اشاره به همکاری‌های این وزارتخانه با مدیریت شهری در خصوص توزیع سوخت پاک و کاهش آلودگی هوا گفت: ما در تهران،کرج و چند کلانشهر دیگر بنزین پاک و نفت و گاز بدون بودجه توزیع می‌کنیم و درخواست داریم خودرو گازوئیلی سواری در تهران شماره‌گذاری شود زیرا از هر جهت به نفع پایتخت است.وزیر نفت با اشاره به تولید نفت و گاز بدون گوگرد با استانداردهای یورو4 در کشور گفت:در حال حاضر در تهران تنها بنزین پاک توزیع می‌شود.زنگنه با اشاره به توافق شهرداری تهران و وزارت نفت در خصوص تامین اعتبار برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی و توسعه حمل‌و‌نقل عمومی گفت:«وزارت نفت هزینه‌های این نوسازی را می‌دهد، مجلس نیز دست ما را برای کمک به کاهش آلودگی هوای پایتخت باز گذاشته است.اگر تاکسی در تهران نوسازی شود و سبب کاهش مصرف سوخت شود مابه‌التفاوت کاهش مصرف را وزارت نفت پرداخت می‌کند یا میزان صرفه‌جویی مصرف سوختی که در ازای استفاده مسافران از مترو می‌شود.این میزان چند میلیارد دلار خواهد شد که در اختیار شهرداری قرار خواهد گرفت.»

اما غير از توزيع بنزين پاك،مشكلي كه باز هم در زمينه آلودگي هوا وجود دارد،توليد بنزين آلاينده در پتروشيمي‌هاست.در همين زمينه علي مروي نايب رئيس دوم كميسيون انرژي درباره توليد بنزين آلاينده و خارج از استاندارد در پتروشيمي‌ها به تهران امروز مي‌گويد:«در حال حاضر پالايشگاه‌ها در حال تلاش هستند تا بنزين استاندارد يورو4 ارائه دهند.البته توليد كافي براي ارائه اين بنزين پاك به كل كشور نداريم.خود كارشناسان پتروشيمي معتقدند اين بحث‌ها درست نيست و معتقدند بنزين‌هاي سابق آلودگي ندارد و اكتان آنها بالاتر از بنزين‌هاي معمولي است و مقدارش آنقدر نيست كه منجر به آلودگي هوا با اين حجم زياد شود.»

از سويي ديگر «خودروسازان براي كاهش آلودگي هوا بايد استانداردهاي لازم را رعايت كنند.خودروها وقتي سوخت ناقص دارند باز هم آلودگي هوا ايجاد مي‌شود.به فرض وقتي بنزين يورو 4 در ماشين بريزيم ولي خودرو سوخت ناقص دارد،چه فايده‌اي دارد.ولي وزارت نيرو با همكاري سازمان‌ها در حال تلاش براي رفع اين معضل است.» نايب رئيس دوم كميسيون انرژي در مورد ميزان بودجه‌اي كه براي اين پروسه ديده شده است، مي‌گويد: «به هر حال وجود تحريم‌ها واقعيتي است كه نمي‌توان انكارش است. ما در حدي كه مورد نيازمان است نمي‌توانيم نفت بفروشيم كه بنزين تهيه كنيم،اما مجلس بودجه خوبي براي استانداردسازي سوخت در نظر گرفته است.»

موتورسیکلت‌ها بیشترین آلاینده‌ها را وارد هوای پایتخت می‌کنند

« موتورسیکلت‌ها بیشترین آلاینده‌ها را وارد هوای پایتخت می‌کنند و شخص رئیس‌جمهور علاقه‌مند به ساماندهی موتورسیکلت‌هاست.باید موتورسیکلت‌های برقی وارد کشور شود تا آلاینده‌ها بسیار کاهش پیدا کنند.» اين گفته‌هاي وزير نفت است.

به گفته زنگنه، باید هزینه‌های درمان کاهش پیدا کند و منابعی که هدر می‌رود و سبب نابودی ما می‌شود را صرف ساخت‌وساز کنیم.او با انتقاد از کاهش جایگاه‌های توزیع سوخت در پایتخت گفت: زمین در تهران گران است و در رایزنی که با شهرداری داشته‌ایم قرار است 200 تا 250 جایگاه تک تلمبه احداث کنیم. متاسفانه ما در کشور در خصوص جایگاه‌های سوخت ژیگولی رفتار کرده‌ایم و به دنبال جایگاه‌های بزرگ هستیم.وزیر نفت یکی دیگر از مشکلات کشور را استفاده بالا از انرژی‌ها دانست و گفت: باید در ساخت‌وسازها به‌گونه‌ای رفتار کنیم که مصرف انرژی در خانه‌ها کاهش پیدا کند.او از ایجاد موزه نفت در چند نقطه کشور خبر داد و گفت: در مسجدسلیمان، آبادان و تهران می‌توان موزه نفت احداث کرد و قصد داریم در صورت امکان دومین جایگاه توزیع بنزین که در نزدیکی‌های خیابان راه‌آهن است را به موزه تکنولوژی نفت بدل کنیم و جاذبه گردشگری نیز دارد.

آلودگی هوا باعث کاهش ۵ سال از عمر مردم تهران

رئیس‌کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر تهران گفت: طبق گزارش کمیسیون اصل ۹۰ آلودگی هوا باعث کاهش ۵ سال از عمر مردم شهر تهران شده است.رحمت‌الله حافظی،بعد از ارائه گزارش وزیر نفت اظهار داشت:در شهر تهران با کسری 160 جایگاه سي‌ان‌جي، مواجهیم و با وجود رشد 180 درصدی تقاضا برای احداث جایگاه‌ها رشد منفی 120 درصدی داشته‌ایم.

توسعه کند جایگاه‌های «سي ان جي»، و جمع‌آوری جایگاه‌های «ال‌پي‌جي»، باعث افزایش چشمگیر مصرف بنزین شده به گونه‌ای که این مصرف روزانه از مرز 70 میلیون لیتر گذشته است. در سال 91 قرار بود 24 میلیون لیتر بنزین یورو 4 تولید شود ولی در حال حاضر به 8الی10 میلیون لیتر رسیده‌ایم که پاسخگوی نیاز کشور نیست.رئیس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: تاخیر در بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس که قرار بود طی سال‌های 91 و 92 صورت پذیرد نیز یکی از دلایل مشکلات فعلی است. مشکل ما عدم اجرای مدیریت جامع و علمی است که امیدواریم در تعامل ایجاد شده بین مدیریت شهری و دولت برطرف شود.حافظی خاطرنشان کرد: براساس گزارش کنسرسیوم مشاوران بین‌المللی که طرح جامع آلودگی هوا را تدوین کردند در سال 75، 8 هزار نفر در سال به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست داده‌اند.

براساس گزارش بانک جهانی نیز 8 هزار و 152نفر در سال 82، 9 هزار و 900 نفر در سال 84 و 8 هزار نفر در سال‌های 85و89 به علت آلودگی هوا جان خود را از دست داده‌اند. او گفت: سالانه 3میلیون نفر در دنیا بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند؛ مسلم است كه بقاي انسان مستلزم هواي پاك و آلودگی هوا قاتل انسان‌هاست. طبق گزارش کمیسیون اصل 90 نیز آلودگی هواي تهران باعث کاهش 5 سال از عمر مردم شهر تهران شده است. رئیس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر تهران مي‌گويد،خيلي در صحت و سلامت بنزين پاك اعتباري وجود ندارد.حافظي تاكيد مي‌كند: عرضه بنزین پاک با ترکیب بنزین یورو 4 و 2 آغاز شده است؛ اما هیچ تعریفی از بنزین پاک نشده و ترکیب این بنزین نیز گفته نمی‌شود، سکوت وزارت نفت در این زمینه نشانگر عدم تطابق این بنزین با استانداردهای اروپایی است.افزایش مصرف گازوئیل و مازوت نیز در نیروگاه‌ها و صنایع به جای گاز طبیعی از مهم‌ترین دلایل آلودگی هوا در کلانشهرهاست. این در حالی است که طبق آمار رسمی وزارت نفت، میزان تحویل گاز به نیروگاه‌ها طی 9 ماه نخست سال جاری 7.6 درصد یعنی 3.5 میلیارد متر مکعب کاهش داشته است.

آلودگی هوا «جنبه کیفری» پیدا می‌کند

غير از مشكلات بنزين يورو 4 و پالايشگاه‌ها و توليد بنزين غيراستاندارد، حالا تدوين سند جديد آلودگي هوا در دست بررسي است.طرحي كه اعلام شده است،در سند گذشته اش با نواقصي روبه‌رو شده و حالا در سند جديد تاكيد مي‌شود، كه آلودگي هوا جنبه كيفري پيدا مي‌كند. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست مي‌گويد: قانون قبلی هوای پاک نواقص بسیاری داشت که در پی رفع این نواقص و اضافه کردن موارد جدید به آن هستیم.

دكتر معصومه ابتكار،معاون رئيس‌جمهوري تاكيد مي‌كند:«در قانون قبلی در برخی جاها کاستی‌های بسیاری داشت و در برخی جاها نیازمند اختیارات بیشتر بودیم؛ همچنین در مواردی قابلیت اجرا و انطباق قوانین با استانداردها و الزامات جدید وجود نداشته كه در قانون جدید سعی در رفع همه این موارد داریم.امیدواریم بتوانیم با تصویب قانون جدید ضمانت اجرایی کافی را برای اجرایی کردن قوانین مصوب بگیریم. همچنین جاهایی از این قانون باید جنبه کیفری پیدا کند.»رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه قانون جدید بسیار روزآمد است ابراز امیدواری کرد که هرچه سریع‌تر این لایحه در دولت تصویب شده و به مجلس ارائه شود تا شاهد هوای سالم و آسمانی آبی در کشور باشیم.ابتکار در خصوص راه‌اندازی صندوق ملی محیط‌زیست نیز اظهار کرد: در حال حاضر این صندوق راه‌اندازی شده و به جاهای خیلی خوبی خواهیم رسید که به زودی خبرهای آن را اعلام می‌کنیم.

كار آلودگي هوا به اقدام كيفري رسيده است،وزير نفت با شهرداري تهران قرار است هماهنگ شوند تا شاخ آلودگي هوا شكسته شود،بلكه اين معضل فقط در حد كارگروه و قانون و لايحه و طرح باقي نماند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.32894s, 19q