آلودگي همچنان بدون متولي

۱۳۹۲/۱۲/۰۷ - ۱۱:۴۸ - کد خبر: 106516

سلامت نیوز : عده‌اي عقيده دارند كه بايد براي مسئله محيط‌زيست و آلودگي هوا مديريت واحدي وجود داشته باشد. سپردن اين معضل به شهرداري يا سازمان‌هاي ديگر قابل بحث است ولي آنچه مشخص است اين است كه سازمان‌هاي مختلف در انجام وظايف خود طي سال‌هاي مختلف كوتاهي مي‌كنند و اين وسط تنها شهرداري تهران بوده كه پاي كار مانده و توانسته اقدامات خوبي در رابطه با كاهش آلودگي هوا انجام دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ اقداماتي مانند ايجاد فضاهاي گسترده سبز در تهران، راه‌اندازي خطوطBRT، گسترش خطوط مترو و... همه در فضايي توسط شهرداري تهران انجام شده است كه ساير دستگاه‌ها اقدام چنداني در اين رابطه انجام نداده‌اند. در همه اين سال‌ها دستگاه‌هاي متولي بحث سوخت، كيفيت خودروها، خروج خودروهاي فرسوده، افزايش زمان معاينه فني خودروها و... بوده‌اند همه شان زير نظر دولت فعاليت كرده‌اند كه متاسفانه خروجي مفيدي از اقدامات آنها در اين سال‌ها شاهد نبوده‌ايم و همين ضعف و عدم اقتدار دولت‌ها باعث شده كه پيشنهاد متولي جديد به ذهن كارشناسان خطور كند. كيفيت هوا يك بحث فرا وزارت‌خانه‌اي و دستگاهي و چند وجهي است.

شهرداري، وزارت كشور، وزارت نيرو، وزارت نفت و جهاد كشاورزي در اين مسئله دخيل هستند و به خاطر همان هم سازماني به نام محيط‌زيست تشكيل شد كه معاون رئيس‌جمهور است و از نظر جايگاه هم معاونان رئيس‌جمهور از وزرا بالاتر هستند به همين دليل يك شخص در حد معاون رئيس‌جمهور در اين سمت گمارده شده است كه تمام مجموعه‌ها با او همكاري كرده و مشكل حل شود. در دولت گذشته اين انسجام در دولت وجود نداشت. وزارت نفت كار خودش را مي‌كرد و وزارت نيرو راه خود را مي‌رفت. وزارت كشور هم نسبت به خروجي خودروها اقدام نكرد و مشكلي به نام معاينه فني خودروها را مي‌توانست با يك لايحه پيشنهاد و اصلاح كند كه اين پيشنهاد به مجلس ارائه نشد.

بنابراين مشكل برسر جاي خود ماند و به دليل ناكارآمدي قبلي هماهنگي‌ بين سازمان‌ها و دستگاه‌هاي ذي‌ربط ايجاد نشد. متاسفانه سيستم سوخت و ساز خودروهاي توليدي هم مطابق با استانداردهاي جهاني نيست و باعث آلودگي مستقيم هوا مي‌شوند. بنابراين دولت بايد تمركز خود را بر ارتقاي كيفيت سوخت بگذارد و به جاي بنزين سهميه‌اي در شهر‌هاي بزرگ منابع آن را به توسعه ناوگان حمل و نقل عمومي اختصاص دهد. زيرا براي كنترل و كاهش آلودگي هوا محدوديت قانوني وجود ندارد. بنابراين الان كه موضوعاتي مانند وضع قوانين جديد مطرح مي‌شود بهتر است بر اثر تك متولي بودن موضوع آلودگي هوا هم تصميم‌گيري شود تا همه اقدامات زير نظر آن دستگاه يا سازمان انجام شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19467s, 19q