۴۸۰۰ میلیارد تومان از هدفمندی یارانه به بخش سلامت آمد/پزشکان ایرانی نمی‌توانند پول آمریکایی طلب کنند

۱۳۹۲/۱۲/۰۷ - ۱۳:۰۵ - کد خبر: 106529

سلامت نیوز : عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: در قانون بودجه سال آینده سهم سلامت از کل بودجه از ۱۲ درصد به ۱۵درصد افزایش یافته، ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار جدید برای پوشش بیمه‌ای افراد نیازمند و حاشیه نشین اختصاص یافته و ۴۸۰۰ میلیارد تومان از هدفمندی یارانه‌ها نیز در اختیار وزارت بهداشت قرار می گیرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ مسعود پزشکیان، در حاشیه دومین کنگره مشترک قلب و عروق ایران در سالن اجلاس سران در جمع خبرنگاران افزود: سهم سلامت از کل بودجه در بودجه سال آینده از 12 درصد به حدود 15 درصد افزایش داشته و 3 درصد رشد کرده است.

وی گفت: علاوه بر آن 3 هزار میلیارد تومان نیز از اعتبار مالیات بر ارزش افزوده نیز قرار است برای پوشش بیمه‌ای و کمک به سلامت ساکنان شهرهای زیر 20 هزار نفر و کسانی که فقیر هستند و درحاشیه شهرها زندگی می‌کنند، اختصاص یابد.

وی گفت: علاوه بر آن نزدیک به 5 هزار میلیارد تومان و دقیقاً 4800 میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه ها برای کمک به بیماران صعب العلاج و نیازمند در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد که اگر دولت همه این موارد را اجرا کند، گشایش بزرگی برای تأمین خدمات سلامت به مردم به خصوص پاسخگویی به نیازمندان و فقرا خواهد بود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان ادامه داد: ما در مجلس خودمان را مکلف می‌دانیم که اجرای این موارد را پیگیری و بر آن نظارت کنیم. متأسفانه در دولت گذشته مصوباتی شبیه این موارد را داشتیم اما دولت قبلی خودش را پایبند به قانون نمی‌دانست.

وی افزود: در دولت قبل 26 هزار میلیارد تومان از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها درآمد ایجاد شده بود اما دولت 42 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به مردم می‌داد، یعنی دیگر پولی نمی‌ماند که به جای دیگری برسد.

پزشکیان گفت: اما در دولت جدید مسئولان تعهد کرده‌اند که به قانون پایبند باشند، دلیلی ندارد افرادی که درآمد بالای 5 میلیون یا 10 میلیون تومان دارند، از یارانه‌ها استفاده کنند، هدفمندی یارانه ها یعنی اینکه از افرادی مثل من که توان و پول دارم بگیرند و به افرادی که نیازمند و گرفتار هستند بدهند. نه اینکه دولت بیاند به من که گرفتار نیستم یارانه بدهد.

وی افزود: اگر دولت می‌خواهد، هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کند باید دست کسانی را بگیرد که در این سرزمین و مملکت زندگی می‌کنند اما آدمی ندارند که از حقشان دفاع کند، کسانی که چشم ها آنها را نمی‌بیند و آدمها آنها را به حساب نمی‌آورند، حاکمیت باید آنها را ببیند و به حساب بیاورد.

وزیر اسبق بهداشت ادامه داد: نباید این طور باشد که فقط آدمهایی را ببینیم که پول دارند،آدم و آشنا و شهرت دارند و قدرت و توان این را دارند که حقشان را بگیرند، آنها خودشان خود به خود دیده می‌شوند و اگر کسی آنها نبیند، خودشان را در چشم‌ها می کنند.

پزشکیان در پاسخ به این پرسش فارس که برخورد با پزشکانی که تخلف می‌کنند چگونه باید باشد گفت:‌ طبق قانون هر کس خلاف کرد باید با او برخورد شود، حضرت علی(ع) در خطبه‌ای فرموده است که روزی می رسد که منکر، معروف و معروف منکر می شود، الان کسی که خلاف می‌کند با صدای بلند می گوید چرا می گویید من خلاف می‌کنم.

وزیر اسبق بهداشت ادامه داد: آیا این درست است، از کسانی که قدرت پرداخت ندارند، این طوری پول بگیریم. که کسانی دار و ندار و خانه شان را بفروشند تا برای خدمت یک پزشک که چند دقیقه طول می‌کشد، هزینه کنند، آیا این درست است که همه ما این طوری خلاف می‌کنیم.

وی گفت: همه آنهایی که در این مملکت زندگی می‌کنند و می‌خواهند که مملکت درست شود، باید بپذیرند که قانون اجرا شود، قانون بد از بی قانونی بهتر است، بی قانونی یعنی هرج و مرج یعنی اینکه هر کس هر جا می تواند فرد دیگری را بچاپد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پاسخ به این پرسش فارس که آیا اعلام اسامی پزشکان کار درستی بود و چه روشی برای رفع این پدیده باید اجرا شود اضافه کرد: این را از کسانی که مجری هستند بپرسید، که چرا محکم روی قانون نمی‌ایستند و اجرا نمی‌کنند، اگر آنها که در سیستم هستند تعرفه‌ها را اجرا نمی‌کنند، دیگر از چه کسی انتظار دارید،‌قانون را اجرا کند.

وی گفت: چرا وقتی تعرفه فلان خدمت پزشکی 10 تومان است، دستگاهها می‌روند همان خدمت را با عده‌ای قرارداد می بنند که با 100 تومان ارائه شود، اگر قیمتش 100 تومان است برای همه باید 100 تومان باشد در غیر این صورت نظر من این است که باید با همه بر اساس عدالت رفتار کنیم. چرا باید در این سیستم کسی که می‌خواهد درست کار کند باید محکوم باشد و از افرادی که تخلف می کنند، دفاع می شود.

با پول ایرانی برای برخی سفره آمریکایی پهن کردیم و مردم را بیچاره

پزشکیان ادامه داد: ما در این مملکت میزان پولمان معلوم است، ما باید بر اساس پولمان ادعا کنیم و توقع و تقاضا ایجاد کنیم، ما پول آمریکایی نداریم، ما پول ایرانی داریم، با پول ایرانی باید سفره ایرانی پهن کنیم، با پول ایرانی نمی‌شود، سفره آمریکایی پهن کرد.

وی گفت: کسانی که با پول ایرانی برای عده ای سفره آمریکایی پهن می‌کنند، اکثریت جامعه را که قدرت خرید ندارند، بیچاره و بدبخت می‌کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار فارس درباره توقف اجرای برنامه پزشک خانواده نیز گفت: برنامه پزشک خانواده را نمی توان متوقف کرد، قانون است باید اجرا شود، اما آنچه مسئولان قبلی به اسم پزشک خانواده اجرا کردند، پزشک خانواده نبود.

پزشکیان گفت: پزشک خانواده برنامه‌ای است که در اکثر کشورهای پیشرفته مثل کانادا، سوئد، انگلستان و آلمان اجرا شده است، هر وقت بخواهیم درست بیندیشیم و برای سلامت مردم این مملکت کاری بکنیم به همین تعریف می‌رسیم.

وی افزود: چه کسی از این بدش می‌آید که معلوم باشد که در این مملکت مردم باید چه خدماتی برای سلامتشان از دولت بگیرند، این خدمات را از چه کسی و با چه قیمتی باید بگیرند، و اگر نیاز به ارجاع داشتند،‌پزشکان مشاورشان وکیل مدافع سلامتشان هم باشد. این برنامه قانون است و همه اعتباراتی که تصویب شده است برای پکیچ سلامت مردم است که پزشک خانواده هم جز آن است و اگر دولت خلاف آن عمل کند پولی نباید پرداخت شود.

وی گفت: مشکل ما این است که برخی مسئولان متوجه این تعریف علمی پزشک خانواده نیستند، هر کس می‌خواهد در این مورد صحبت کند باید در چارچوب علمی حرف بزند، در این صورت هیچ کس ناراضی نخواهد بود.

پزشکیان در پاسخ به این پرسش فارس که با وجود این فواید چرا پزشک خانواده هنوز اجرا نشده است، گفت: این «چرا» سوال خیلی مهمی است که خیلی جوابها دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14671s, 19q