چرا بودجه سلامت در اختيار وزارت بهداشت نيست؟

نگراني از تاثير 5/2 برابري تورم در هزينه‌هاي سلامت

۱۳۹۲/۱۲/۱۰ - ۰۹:۰۵ - کد خبر: 106675
نگراني از تاثير 5/2 برابري تورم در هزينه‌هاي سلامت

سلامت نیوز : دكتر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي عنوان مي‌كند: «سيستم بيمه درمان كشور متمركز نيست و از وزارت بهداشت جداست به همين دليل در دوره‌هاي گذشته دائما بين وزارت رفاه و وزارت بهداشت و درمان اختلاف وجود داشته و بيمه‌ها بدهي‌هاي خود به وزارت بهداشت را با تاخير پرداخت مي‌كردند.» او معتقد است كه نظام سلامت كشور بايد يك متولي داشته باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ در همين رابطه دكتر رسول خضري، عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به مشكلاتي كه در مديريت منابع حوزه سلامت وجود دارد مي‌گويد: «مديريت منابع در اين حوزه در دست دو سازمان تامين‌اجتماعي و بيمه سلامت ايرانيان است.» اين نماينده مجلس ‌در ادامه مطرح مي‌كند: «در واقع 70 درصد بودجه سلامت در دست وزارت بهداشت نيست.» او ديروز بار ديگر اعلام كرد كه هنوز بيش از 10 ميليون نفر از افراد جامعه هيچ‌گونه بيمه‌اي ندارند و 15 ميليون نفر ديگر نيز از چند نوع بيمه برخوردار هستند.

بدهي بيمارستان‌ها 7000 ميليارد تومان است

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي در مورد 3000 ميليارد توماني كه مجلس به بيمه‌ها اختصاص داده و بعد هم در اختيار دولت قرار گرفت مي‌گويد: تاكيد بر اين است كه بيمه درمان از وزارت رفاه به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي داده شود و اين وزارتخانه بايد درمورد آن پاسخگو باشد. بعضي از بندهايي كه در اختصاص اين 3 هزار ميليارد تومان وجود داشت ذيل برنامه پنجم به وزارت بهداشت و درمان مربوط و برخي زيرنظر بيمه‌ها بود.

دكتر عبدالرحمان رستميان در گفت‌وگو با تهران امروز با اشاره به تاكيد برنامه پنج ساله بر تجميع بيمه‌ها مي‌افزايد: ما معتقد هستيم آن قوانيني كه نوشته شده بايد اجرا شود. در حال حاضر شرايط بيمه‌ها خوب نيست. متعدد هستند و تفاوت زيادي با هم دارند. بيمه پايه تعريف شده است ولي متاسفانه بيمه پايه خدمات كاملي ندارد و بيمه پايه در كشورمان ضعيف است و اين ضعف باعث سوءاستفاده بعضي از بيمه‌هاي تكميلي شده است و خدماتي كه بايد با بيمه پايه پرداخت شود به نام بيمه تكميلي ارائه مي‌شود. به همين سبب است كه مي‌گوييم سياستگذاري و ميزان خدمات آنها يكي نيست و داراي اختلافات عملكردي هستند و به نظر من بايد تجميع شود.

وي با اشاره به اينكه وزارت رفاه بر عملكرد بيمه‌ها نظارت دارد، ادامه مي‌دهد: ما هم از وزارت رفاه در مورد اين اختلافات سوال مي‌كنيم. البته صندوق‌ها متفاوت است. صندوق تامين‌اجتماعي متعلق به بيمه تامين‌اجتماعي است ولي وقتي بيمه‌ها را يكسان كنيم صندوق‌ها در اختيار خودشان است. بايد بيمه‌هاي پايه يكسان شود و در اين ميان ممكن است بيمه‌اي توانمند باشد و مشمولان خود را حتي بيمه تكميلي هم بكند. ولي خيلي از خدماتي كه بايد تامين‌اجتماعي پوشش دهد را متقبل نمي‌شود. درآمدهاي صندوق اگر وجود دارد در بيمه ‌تكميلي مي‌تواند مشاركت كند.

دكتر عبدالرحمان رستميان با تاكيد بر اينكه تجميع بايد صورت بگيرد، مي‌گويد: با يكسان شدن بيمه پايه بايد خدمات بهتري به مردم ارائه كنيم. متاسفانه در حال حاضر خدمات ما عمق و وسعت خوبي ندارد. بيمه‌ها هم پوشش مناسبي ندارد. قرار است به زودي با وزارت رفاه جلسه‌اي داشته باشيم و از مسئولان آن خواسته‌ايم كه در كميسيون بهداشت و درمان حضور پيدا كنند تا به يك نتيجه مطلوب دست پيدا كنيم. به گفته وي بيمه‌ها داراي منابع مالي خوبي نيستند كه بتوانند پوشش درستي داشته باشند. به همين سبب است كه بيماران درصد بيشتري از هزينه درمان را تحمل مي‌كنند.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت:‌بيمه‌ها بايد آنقدر قوي باشد كه بخش مالي بين بيمار و پزشك را حذف كند، همچنين مي‌گويد: در برنامه گفته شده هزينه‌اي كه مردم براي هزينه درماني پرداخت مي‌كنند بالاي 60 درصد است كه بايد كاهش پيدا كند. با بودجه بيشتري كه به بخش سلامت اختصاص داده شد اين اميد را داريم كه با مديريت خوب بر بودجه، درصد پرداختي مردم براي هزينه‌ها تا 10درصد كاهش پيدا كند. نمي‌توانيم كار را به جايي برسانيم كه بيمار هيچ پرداختي نداشته باشد و حذف بخش مالي بين بيمار و پزشك امكان ندارد. در سال‌هاي گذشته پرداخت مردم سال به سال بيشتر شده است، امسال با منابع مالي كه وزارت بهداشت و درمان و بيمه‌ها در اختيار دارند، بايد به جاي افزايش بين 5 تا 10 درصد كاهش داشته باشيم.

دكتر عبدالرحمان رستميان با اشاره به مشكلات زيرساختي كه بيمارستان‌ها هم با آن دست به گريبان هستند، مي‌افزايد: اتفاقي كه امسال افتاد اين است كه درآمد اختصاصي بيمارستان‌ها كه در سال گذشته براي حق جذب پرسنل مي‌رفت، ممنوع شده است زيرا حق جذب پرسنل 500 ميليارد تومان براي اين بند ديده شده است. درآمد اختصاصي بيمارستان‌ها از اين به بعد بايد براي سرويس‌دهي از جمله ارتقاء كيفيت تجهيزات بيمارستاني به بيماران اختصاص پيدا كند.

نگراني از هزينه‌هاي سلامت

مدت‌هاست نگراني‌ها از بابت هزينه‌هاي سلامت كم نشده است. هزينه‌هايي كه بيشترين تاثير را بر زندگي افراد پايين دست در جامعه مي‌گذارد. محسن ايزدخواه عضو هيات مديره صندوق بيمه اجتماعي روستاييان و عشاير در مورد تجميع بيمه‌ها با اشاره به اين موضوع به تهران امروز مي‌گويد: قيمت‌گذار داروها خود وزارت بهداشت است. تجربيات جهاني نشان مي‌دهد نرخ تورم، آثاري 2.5 برابر در بهداشت و درمان نسبت به جاهاي ديگر دارد. يعني اگر 20 درصد تورم داشته باشيم آثار آن در بهداشت و درمان تا حدود 50 درصد ارتقا پيدا خواهد كرد. اولين مسئله‌اي كه ارائه خدمات درماني ما را با سختي روبه‌رو كرده اين است كه حدود 65 تا 70 درصد هزينه‌هاي درماني به‌رغم وجود دفترچه‌هاي بيمه توسط بيماران پرداخت مي‌شود.

اين كارشناس در ادامه با بيان اينكه بخشي از اين موضوع به وضعيت ناهنجاري‌هاي اقتصادي برمي‌گردد كه در اين چند سال وجود داشته است، ادامه مي‌دهد: در رابطه درمان غيرمستقيم كه شامل ويزيت پزشكان و خدمات پاراكلينيكي است، اين بيمه‌ها درست عمل نمي‌كنند، در حقيقت بيمه‌ها نمي‌توانند پوشش درستي داشته باشند. علت اساسي آن هم به اين باز مي‌گردد كه سازمان نظام پزشكي با كمك وزارت بهداشت و درمان تعرفه‌ها را بالا مي‌برند، بيمه‌ها قادر نيستند به دلايل مختلف از جمله عدم توان مالي اين هزينه‌ها را تقبل كنند.

ايزدخواه در ادامه با اشاره به اينكه يكي از راه‌‌حل‌هايي كه براي اين مشكل وجود دارد پزشك خانواده است كه مي‌توان هزينه‌ها را معقول و كنترل كند، مي‌گويد: با وجود پزشك خانواده بازار پزشكان خيلي حرفه‌اي و متخصص ممكن است به كسادي كشيده شود. من فكر مي‌كنم شايد يكي از دلايلي كه اجازه نمي‌دهند پزشك خانواده اجرايي شود جايگاه، فشار و قدرتي است كه پزشكان متخصص در كشور دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.8432s, 19q