کمبود سبد کالا و تشکیل دوباره صف‌ها

۱۳۹۲/۱۲/۱۰ - ۰۹:۲۳ - کد خبر: 106679
کمبود سبد کالا و تشکیل دوباره صف‌ها

سلامت نیوز : توزيع سبدكالا كه از ابتكارات دولت يازدهم بود به دليل بي‌برنامگي و ناهماهنگي‌هاي مسئولان مربوطه به معضلي تبديل شد كه همچنان حواشي آن ادامه دارد. با وجود اينكه توزيع سبدكالا از اواسط بهمن‌ماه آغاز شد اما فروشگاه‌ها همچنان شاهد صف‌هاي طولاني هستند. بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت،‌ تاكنون بالغ بر 12 ميليون نفر از سرپرستان خانوار سبدكالاي خود را دريافت كرده‌اند و زمان دريافت سبدكالا همچنان تا آخر اسفند تمديد شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ جالب اينكه دولت تصميم دارد كه سبدكالاي نوبت اول را به 16 ميليون سرپرست خانوار ارائه دهد و بر اين اساس، مرحله آخر مشمولان دريافت سبدكالاي نوبت اول كه تعداد افراد تحت تكفل آنها كمتر از 4 نفر است، قرار است فراخوان شوند. براين اساس يك مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت از اعلام مشمولان جديد دريافت سبدكالا در روزهاي آينده خبرداده و به خبرگزاري مهر گفته است: سرپرستان خانوار كمتر از 4 نفر با حقوق بيش از 500 هزار تومان نيز به زودي براي دريافت سبدكالا فراخوان مي‌شوند.

همچنين اين اواخر شايعه حذف شير وتخم‌مرغ از سبد دوم به ميان آمده است اما مديرعامل صنايع شير ايران با رد اين خبر گفته است: حذف شير و تخم‌مرغ از سبدكالا شايعه است، دولت براي تضمين سلامتي مردم بايد حجم كالاهاي لبني و پروتئيني را در سبدكالا بيشتر كند.

گفتني است روز گذشته مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مصرف کارکنان دولت (اسکاد) آمادگی شبکه تعاونی‌های توزیعی را برای تامین اقلام سبد کالای دوم اعلام کرد. بهمن عبداللهی به ایسنا گفته: با توجه به آنکه بیش از 80 درصد کار توزیع سبد کالا توسط شبکه تعاونی‌ها صورت گرفته و تعاونی‌ها در امر توزیع تا به اینجا موفق عمل کرده‌اند درخواستمان این است که با توجه به امکانات و پتانسیل‌های بالای بخش تعاون، تامین اقلام سبد کالا را هم پوشش بدهند.

اگر چه محوریت اجرای طرح با دستگاه‌های دولتی، شرکت پشتیبانی دام کشور و بازرگانی دولتی بوده ولی در سبد اخیر بخشی از کالاها مثل تخم مرغ از سوی اتحادیه‌ تعاونی‌های مرغداران تامین شد.عبداللهی در پاسخ به این پرسش که آیا تعاونی‌ها توزیع سبد دوم کالا را هم بر عهده خواهند داشت یا خیر؟ گفت: طبعا اگر به تعاونی‌ها تکلیف شود وظیفه خود را به نحو شایسته انجام خواهند داد منتها در حال حاضر هیچ گونه اعلام رسمی در خصوص توزیع یا عدم توزیع سبد کالای دوم صورت نگرفته و این احتمال وجود دارد که سبد دوم کالا تماما تا پایان سال توزیع نشود.به اعتقاد مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مصرف کارکنان دولت (اسکاد)، توزیع سبد کالا به گونه‌ای نیست که امروز در مورد آن تصمیم گرفته و از فردا توزیع آن شروع شود زیرا باید تمهیدات لازم و مقدمات کار بخصوص تامین کالای آن فراهم شود بنابر این ممکن است بخشی از سبد دوم تا پایان سال توزیع و بخشی دیگر به سال آینده موکول شود.

ازدحام دريافت سبدكالا همچنان ادامه دارد

پس از وقفه‌ چند روزه، مرحله تكميلي توزيع سبدكالا از سوم اسفند ماه آغاز شد. با وجود اينكه تعداد زيادي از مشمولان سبدكالاي خود را دريافت كرده بودند، اما در دوره تكميلي جديد باز هم فروشگاه‌هاي مشخص شده شاهد صف‌هاي طولاني هستند.

در اطلاعيه وزارت صنعت، معدن و تجارت از مشمولان خواسته شده است جهت جلوگيري از ازدحام و سهولت در دريافت سبدكالا، سرپرستان خانوارهاي 4 نفره به بالا شامل كارگران شاغل و مستمري بگيران با حقوق بيش از 000/000/5 ريال (پانصد هزار تومان) و كاركنان دولت داراي بيمه‌هاي تامين‌اجتماعي از روز شنبه مورخ 3/ 12/ 1392 لغايت پايان اسفند سال‌جاري به مراكز عرضه كالا مراجعه و نسبت به دريافت سبد رايگان كالا اقدام كنند.

بازار سياه خريد و فروش سبدهاي دريافتي!

خبرگزاري فارس در گزارشي توصيفي از نحوه ارائه سبدكالا به مردم نوشت: به يكي از فروشگاه‌هاي توزيع سبدكالا رفتيم. مسئول فروشگاه 10 نفر، 10نفر، حاضران را به محل اصلي توزيع هدايت مي‌كند. در اين بين فردي كه به گفته خود 3بار براي دريافت سبدكالاي خود مراجعه كرده اما موفق به دريافت باقي سبد خود نشده به ما مي‌گويد: در فروشگاه تعاوني مصرف فرهنگيان فقط مرغ دريافت كردم و گفتند باقي را مي‌تواني از جاي ديگري تهيه كني، اما سه بار است كه به اين محل مي‌آيم و آنها مي‌گويند ما سبد كامل مي‌دهيم. در بين صف‌ها خوشبختانه دعوا يا جدال لفظي نيست ولي ايستادن طولاني مدت در صف براي بسياري كه غالبا هم ميانسال هستند، خسته كننده است.

فردي كه سبدكالاي خود را دريافت كرده و به سمت در خروجي در حركت است با لحني اعتراض آميز مي‌گويد: اگر دولت مي‌خواهد كمك كند، به جاي اين دردسرها معادل آن پول به مردم مي‌داد.از اين فروشگاه به فروشگاه ديگري در حوالي حسن‌آباد مي‌رويم. باز هم منظره‌اي مشابه در جلوي ما نمايان مي‌شود.در كنار اين صف‌ها كوهي از كارتن‌هاي خالي توجه‌‌مان را جلب مي‌كند. كارتن‌هايي كه در آن كالا بوده و حالا به دست مصرف‌كننده رسيده است.در اين صف هم بيشتر ميانسالان و پيرمردها و پير زنان هستند، البته جوانان هم در صف ايستاده‌اند ولي تعدادشان كمتر است.براي گرفتن فيش حداقل نيم ساعتي بايد ايستاد. در حال راه رفتن از كنار اين فروشگاه بزرگ هستيم كه صداي بلندي به گوشمان مي‌رسد: آقا اين برنج‌تون فروشيه؟ اگر فروشيه مي‌خرم. مردي از پشت محوطه فروشگاه اين جمله را به زن و شوهري كه اقلام كالايي مخصوص سبدكالا در دست داشتند، خطاب كرده است. آن دو جوابي نمي‌دهند و مي‌روند. در دو قسمت فروشگاه عده‌اي نشسته و منتظر دريافت‌‌كنندگان سبدكالا هستند.

محوطه را دور مي‌زنيم و صاحب همان صدا را مي‌بينيم كه در حال تعيين قيمت 10 كيلو برنج و 24 عدد تخم‌مرغ و مرغ، است. گويا مشتري كالاي خانواري شده است. بهتر بود دولت به جاي كالا، يارانه نقدي پرداخت مي‌كرد كه هم دردسر كمتري داشت و هم هدف دولت براي كمك به معيشت مردم حفظ مي‌شد. با توجه به موقعيت جغرافيايي اين فروشگاه، تعداد صف ايستاده‌ها كمتر بود. كاميون حامل برنج كنار در ايستاده و كارگران فروشگاه در حال تخليه هستند. يكي از كارگران كه انگار كم حوصله است، كيسه‌هاي برنج را از بالاي پله‌ها به پايين پرت مي‌كند و همين كار يك طرف پله را براي عابران مسدود مي‌كند.

مسئول فروشگاه وقتي متوجه حضور ما و عكاس مي‌شود، به كارگران تذكر مي‌دهد كه اين برنج‌ها را اينطور پرتاب نكنند. بعد از ديدن كارت خبرنگاري ما، اجازه رفتن مي‌دهد.به گزارش فارس، به نظر مي‌رسد در صورت ادامه عرضه كالا تنها در فروشگاه‌هايي خاص هيچ‌گاه نمي‌توان انتظار نبود اين صف‌هاي طولاني و معطلي مردم براي دريافت سبدكالا را داشت.بررسي‌هاي ميداني نشان مي‌دهد اگر دولت در مرحله دوم توزيع سبدكالا، باز هم از اين فروشگاه‌هاي محدود استفاده كند، صف‌هاي طويل، خستگي، اعتراض و اتلاف وقت مردم بر جاي خود باقي خواهد ماند.البته مدتي پيش يكي از مسئولان وزارت صنعت، معدن تجارت از اجراي طرح صف‌بندي خبر داد.

طرح سبدكالا با شعارهاي دولت يازدهم همخواني نداشت

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري مخالفت مسئولان دولت فعلي با كمك‌هايي از جنس سبدكالا، گفت: بعيد بود دولت با مواضعي كه اعلام كرد، دست به اين كار بزند اما متاسفانه در عمل بسيار بد شد و اولين سوءاستفاده را آمريكايي‌ها كردند. سيد مرتضي نبوي عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در گفت‌وگو با فارس، درباره نحوه توزيع سبدكالا گفت: با توجه به نقدهايي كه مسئولان دولت فعلي نسبت به دولت قبلي داشتند، به نظر مي‌رسيد با اين نوع كمك كردن به مردم مخالف باشند لذا اينكه چطور به اين نتيجه رسيدند كه سبدكالا بدهند جاي تعجب دارد.

برخي از مسئولان دولت فعلي به صراحت با اين نوع كمك‌رساني مخالفت كرده بودند، به نظر نمي‌آمد دولت با مواضعي كه اعلام كرده بود، دست به اين كار بزند اما متاسفانه در عمل بسيار بد شد و اولين سوءاستفاده را آمريكايي‌ها كردند و مدعي شدند مردم ايران گرسنه هستند كه در چنين شرايطي سبد دريافت مي‌كنند و پولي كه از ما گرفته‌اند صرف كالاهاي‌اساسي‌شان شده است.ما ديديم كه اين روند منجر به معذرت‌خواهي رسمي رئيس‌جمهور شد، لذا دولت بايد هوشياري بيشتري را به خرج دهد و اين اشتباهات را تكرار نكند؛‌ هرچند سوالاتي در اين زمينه و درباره تامين منابع سبدكالا وجود دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.41101s, 19q