عامل سفت ماندن گوجه فرنگي‌ها كشف شد

۱۳۸۷/۰۲/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10669
عامل سفت ماندن گوجه فرنگي‌ها كشف شد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاري رويترز، اين قارچ كه فوزاريوم اوكسيسپوروم ( Fusarium  )oxysporum خوانده مي‌شود مي‌تواند تركيبي بسازد كه بر دو ژن از سه ژن موجود در گوجه فرنگي كه به اين گياه در پيشگيري از ابتلا به اين بيماري كمك مي‌كند، غلبه مي‌كند.
اما به گفته پترا هوترمن يك زيست شناس مولكولي در دانشگاه آمستردام كه بر روي اين مطالعه فعاليت كرده است ، ژن سوم گوجه فرنگي، اين پروتئين را هدف قرار مي‌دهد و موجب سفت ماندن اين گياه مي‌شود.
وي گفت، گزارش وي كه در مجله پاتوژن  PLoS كتابخانه عمومي علوم منتشر شده است، شناختي در زمينه چگونگي آسيب رساني برخي انواع قارچ‌ها ارائه مي‌دهد و مي‌تواند به ايجاد گونه‌هاي پايدارتر گوجه فرنگي و ساير محصولات منجر شود.
كشاورزان براي پرورش گونه‌هايي كه بتوانند در برابر خشكي و بيماري بهتر مقاومت كنند اغلب گياهان خود را پيوند مي‌زنند.
يكي از اولين سوال‌هايي مطرح براي محققان هلندي اين بوده است كه چرا اين قارچ يك گياه گوجه فرنگي را آلوده مي‌كنند اما به ديگري صدمه‌اي نمي رسانند.
براي پاسخ به اين سوال آنها آوندهاي چوبي را كه مواد غذايي از طريق آنها در سراسر يك گياه انتقال مي‌يابد و محلي است كه اين قارچ در آنجا خانه مي كند، مورد مطالعه قرار دادند.
محققان دريافتند كه پروتئيني به نام  Avr1 به قارچ كمك مي‌كند كه بر دو ژن از سه ژن مقاوم گوجه فرنگي غلبه كند.
در اين مطالعه آمده است ، اين موضوع توضيح مي‌دهد كه چرا برخي گوجه فرنگي ها پلاسيده مي‌شوند و ديگران نمي‌شوند زيرا سومين ژن مقاوم، پروتئين Avr1  را هدف قرار مي‌دهد و گياه را قادر مي‌سازد با قارچ مبارزه كند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.13468s, 19q