بی‌توجهی به سلامت جنسی، خانواده را به كانونی سست و اجباری تبديل می‌كند

۱۳۸۷/۰۲/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10672
بی‌توجهی به سلامت جنسی، خانواده را به كانونی سست و اجباری تبديل می‌كند

«نفيسه حميدی» جامعه‌شناس و عضو پژوهشكده خانواده‌پژوهی دانشگاه شهيد بهشتی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) با اعلام اين مطلب گفت: اهميت روابط زوجين و سلامت جنسی آنها در كانون خانواده امر مهمی در دين اسلام است اما با اندكی تأمل در منابع روايی می‌توان به اين نتيجه رسيد كه طرح مسائل جنسی به‌صورت گسترده و علنی نير امری مذموم است.

وی با تأكيد بر لزوم توجه مسئولان ذی‌ربط اعم از خانواده و محيط‌های آموزشی در افزايش آگاهی خانواده‌ها نسبت به ضرورت سلامت جنسی افزود: آموزش اخلاق جنسی از جمله مسائلی است كه بايد مورد توجه باشد زيرا چه بسيارند دخترانی كه به دليل عرف و سنت غلط هيچ آشنايی با جنس مذكر ندارند پس چگونه توقع داريم كه چنين فردی رابطه موفقی با همسر خود داشته باشد؟

 يك جامعه‌شناس: 
ما معتقد به فقه پويا هستيم از اين‌رو لازم است در جامعه كنونی مؤلفه‌هايی متناسب با فرهنگ جامعه تدوين شود كه ضمن آن همه نهادهای تأثيرگذار با تبعيت از اين مفاهيم به آموزش اخلاق جنسی بپردازند


حميدی در ادامه با اشاره به ويژگی‌های جامعه ايرانی تصريح كرد: از نظام اجتماعی اينچنينی بيش از اين نمی‌توان انتظار داشت مگر اينكه خانواده‌ها به ضرورت آموزش مسائل جنسی و نقش آن در استحكام خانواده پی ببرند.

اين دانشجوی دكترای جامعه‌شناسی اظهار كرد: آموزش از جمله مسائلی است كه بايد در ايجاد يك رابطه جنسی موفق ميان زوجين مورد توجه قرار گيرد كه به نظر می‌رسد آموزش‌های خوبی هم در اين زمينه می‌توان تدوين كرد كه شرح اين روش‌ها نيازمند تفكر بيشتر و واقع‌بينی است.

اين عضو پژوهشكده خانواده‌پژوهی دانشگاه شهيد بهشتی با اشاره به واحد درسی «تنظيم خانواده» كه در دانشگاه‌ها تدريس می‌شود، گفت: مطالب مفيد و خوبی در اين كتاب درسی گنجانده شده است كه متأسفانه اين مفاهيم نيز به درستی آموزش داده نمی‌شود زيرا گروه‌های آموزشی نيز همچون ساير اقشار جامعه، درگير تابوهای موجود در طرح اين مسأله هستند.

وی افزود: به همين جهت شاهديم كه اين درس نيز از مسير اصلی خودش خارج شده است و همچون ساير دروس تنها به درد كسب نمره می‌خورد و در نهايت دانشجويان هيچ آموزشی از اين درس نمی‌گيرند و اين فرصت نيز مغفول می‌ماند.

حميدی در پاسخ به پرسش ايكنا مبنی بر اينكه آيا می‌توان برای دست‌يابی به اين هدف در مقابل عرف اجتماعی مقابله كرد؟ گفت: ما معتقد به فقه پويا هستيم از اين‌رو لازم است در جامعه كنونی مؤلفه‌هايی متناسب با فرهنگ جامعه تدوين شود كه ضمن آن همه نهادهای تأثيرگذار با تبعيت از اين مفاهيم به آموزش اخلاق جنسی بپردازند.

اين كارشناس جامعه‌شناسی در ادامه تغيير فرهنگ اجتماعی را اقدام اساسی در راستای تربيت جنسی دانست و تصريح كرد: البته آموزش قبل از ازدواج نيز در افزايش آگاهی زوجين و درك آنها از اهميت سلامت جنسی در استحكام خانواده تأثيرگذار است.

بهترين مقطع و متولی آموزش مسائل جنسی از ديگر مفاهيم طرح شده در اين گفت‌وگو بود كه حميدی در تشريح آن اظهار كرد: ظرافت اين مسأله تا حدی است كه نمی‌توان نهاد واحد و زمان مشخصی را برای آموزش آن مشخص كرد اما مطمئنم دانشگاه مركز مناسبی برای تربيت جنسی نيست زيرا همه افراد جامعه به دانشگاه نمی‌روند از همين رو نهادهای عمومی‌تر همچون مقاطع پيش از دانشگاه به‌ويژه دوره دبيرستان برای طرح كليات مسائل جنسی مناسب است.

اين عضو پژوهشكده خانواده دانشگاه بهشتی، راه‌اندازی مراكز خاص برای آموزش و مشاوره مسائل جنسی را از ديگر اقدامات اجرايی در اين حوزه قلمداد كرد و افزود: بيشتر افراد در صورت بروز مشكل از طرح آن در محافل عمومی خودداری می‌كنند و در نهايت آن را با يكی از افراد خانواده در ميان می‌گذارند اما به نظر من برخورد علمی با اين مسأله می‌تواند در زمينه دستيابی به سلامت جنسی راهگشا باشد.

 دخالت دولت در بهداشت جنسی خانواده‌ها 
رويكرد دولت در رابطه با مسائل جنسی و شفاف‌سازی آن از عوامل مؤثر در تضمين سلامت جنسی خانواده‌هاست چراكه در جامعه ما هيچ‌كس به اندازه دولت در امر فرهنگ‌سازی تأثيرگذار نيست بنابراين دولت بايد تكليف خود را با اين مسأله روشن كند


عمده‌ترين آسيب‌های ناشی از بی‌توجهی به ارضای صحيح نياز جنسی پرسش ديگر خبرنگار ايكنا از اين جامعه‌شناس بود كه در پاسخ به آن گفت: به نظر من رابطه مستقيمی ميان لذت جنسی زوجين و استحكام خانواده آنها وجود دارد؛ به اين معنی كه اگر زن و شوهر نتوانند رابطه جنسی خوبی را در خانواده تجربه كنند هرگز به آرامش دست نمی‌يابند زيرا اين نبود رضايت علاوه بر سرخوردگی به بهانه‌جويی منجر می‌شود و در نهايت رابطه زوجين با يكديگر از طريق طلاق عاطفی و يا يكی از انواع طلاق‌های قانونی قطع می‌شود.

وی با اظهار تأسف از اينكه بيشتر زن و شوهرها از اين مشكل خود بی‌خبر هستند و ريشه مشكلات خود را به فقدان تفاهم لازم ربط می‌دهند، تصريح كرد: بی‌توجهی به سلامت جنسی كانون خانواده را به نهادی سست و اجباری تبديل می‌كند كه به محض وقوع كوچك‌ترين مشكل متزلزل می‌شود.

وی با اشاره به افزايش آمار طلاق به دليل ناتوانی جنسی زوجين، اظهار كرد: نسل پدر و مادرهای ما اين اجبار را می‌پذيرفتند چون طلاق در دوره‌های گذشته امر زشتی تلقی می‌شد كه خانواده‌ها به سختی با وقوع آن موافقت می‌كردند اما امروزه اين قبح وجود ندارد و زوجين با وجود كمترين مشكل طلاق را ساده‌ترين راه‌حل برای رفع آن می‌دانند.

اين دانشجوی دكترای روانشناسی معتقد است رويكرد دولت در رابطه با مسائل جنسی و شفاف‌سازی آن از عوامل مؤثر در تضمين سلامت جنسی خانواده‌هاست چراكه در جامعه ما هيچ‌كس به اندازه دولت در امر فرهنگ‌سازی تأثيرگذار نيست بنابراين دولت بايد تكليف خود را با اين مسأله روشن كند.

حميدی در پايان تصريح كرد: تا وقتی كه دولت راضی نباشد نمی‌توان آموزشی داد لذا تصميم دولت در اين راستا امر مهمی است كه در صورت موافقت با طرح اين مفاهيم در سطح گسترده نيز مراكزی همچون نهاد امور زنان و خانواده رياست جمهوری، مركز مشاوره زنان و خانواده استانداری‌ها، آموزش و پرورش، وزارت بهداشت و دستگاه‌های ديگر می‌توانند عهده‌دار طرح مفاهيم جنسی در مقاطع مختلف تحصيلی و اجتماعی به افراد جامعه باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13002s, 19q