رسانه‌ها در كاهش تعصبات غلط جامعه نسبت به سلامت جنسی مؤثرند

۱۳۸۷/۰۲/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10674
رسانه‌ها در كاهش تعصبات غلط جامعه نسبت به سلامت جنسی مؤثرند

«امان‌الله قرائی‌مقدم» دكترای جامعه‌شناسی و استاد دانشگاه تربيت معلم در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، سلامت جنسی را مقوله پيچيده‌ای دانست كه به‌واسطه چارچوب‌های اخلاقی خاص خانواده‌های ايرانی نمی‌توان به صراحت به بحث و بررسی درباره ابعاد آن پرداخت.

وی رابطه جنسی را جزو محرمانه‌ترين موضوعات زناشويی عنوان كرد و افزود: ارضای صحيح نياز جنسی يكی از مهم‌ترين اهداف ازدواج و تشكيل خانواده است زيرا بی‌توجهی به آن و يا ارضای ناصحيح اين غريزه علاوه بر ايجاد اختلالات روحی و روانی، زمينه‌ساز تضاد رفتاری و افزايش آسيب‌های اجتماعی در جامعه می‌شود.

اين خانواده‌پژوه در ادامه بی‌توجهی به سلامت و بهداشت جنسی در خانواده‌ها را كه يكی از امروزی‌ترين نمود آن را می‌توان در ناتوانی جنسی مردان خلاصه كرد، از علل مؤثر در افزايش طلاق در كشورمان دانست و تصريح كرد: اين معضل به دليل بروز مشكلاتی همچون فشار كار روزانه و مشكلات اقتصادی به يكی از عوامل مؤثر در تزلزل نظام خانواده تبديل شده است.

 يك دكترای جامعه‌شناسی: 
سلامت جنسی با آموزش صرف و پرداختن كوتاه‌مدت حاصل نمی‌شود بلكه دستيابی به اين مهم با بسيج همه امكانات آموزشی و تداوم در ارائه اطلاعات محقق می‌شود زيرا توجه مقطعی به اين مقوله بيشتر از نپرداختن به آن مخرب است


قرائی‌مقدم ارتباط نامشروع را يكی از عوارض نامطلوب بی‌توجهی به سلامت و اخلاق جنسی عنوان و اظهار كرد: بيشتر آسيب‌هايی كه دامن‌گير جوامع امروزی شده است ناشی از بی‌توجهی به ابعاد جسمی و روحی سلامت جنسی خانواده‌هاست البته بايد گفت كه اين آسيب‌ها بيشتر خانواده‌هايی را تهديد می‌كند كه سال‌های ميانی زندگی مشترك خود را می‌گذرانند.

استاد دانشگاه تربيت معلم در ادامه با تأكيد بر اينكه عمده آسيب‌های ناشی از خانواده‌های ميانسال بحران‌زده گريبانگير فرزندان آنها می‌شود، گفت: تبعات منفی بی‌توجهی به اخلاق جنسی نقش مؤثری در تربيت و سرپرستی فرزندان دارد.

اين دكترای جامعه‌شناسی توجه به ارضای غريزه جنسی را از دلايل مهم تحكيم يا تضعيف بنيان خانواده ذكر كرد و افزود: از همين‌رو آموزش اخلاق جنسی و مديريت بر آن می‌تواند نقش بسزايی در كاهش آسيب‌های خانوادگی داشته باشد كه فرهنگ حاكم بر جامعه ما اهميت اين موضوع را دوچندان می‌كند.

به گفته قرائی‌مقدم قداست سلامت جنسی در آموزه‌های دينی و ساماندهی آن در قالب خانواده از جمله مسائلی است كه بر حساسيت طرح مسائل جنسی در محيط‌های عمومی می‌افزايد لذا نهادهای ذی‌صلاح بايد با شناخت ظرافت‌های موجود در اين امر به ترويج آموزش مفاهيم جنسی در جامعه بپردازند.

زمينه‌های لازم برای طرح مفاهيم جنسی از ديگر مباحث طرح‌شده در اين گفت‌وگو بود كه اين استاد دانشگاه در پاسخ به آن تصريح كرد: به عقيده من نهادينه‌شدن اين موضوع نيز همچون ساير مفاهيم اخلاقی نيازمند فرهنگ‌سازی است اما آموزش طرح اين مسائل توسط والدين و مربيان تربيتی بايد بيش از آموزش مفاهيم جنسی به دانش‌آموزان مورد توجه قرار گيرد.

وی آموزش‌های متناقض و تضاد در ارائه مفاهيم اخلاق جنسی را از جمله موانع پيش‌رو در دستيابی به سلامت جنسی دانست و اظهار كرد: بيشتر خانواده‌ها تا سن جوانی موانع زيادی را برای فراگيری مسائل جنسی ايجاد می‌كنند و اين درحالی است كه همين خانواده‌ها توقع دارند فرزندانشان رابطه جنسی مطلوبی با همسر خود داشته باشند و ناكامی در اين مقوله را به ناتوانی فرد نسبت می‌دهند نه بی‌توجهی خود در القای اين مفاهيم به فرزندان.

 سن بلوغ بهترين مقطع برای آموزش مسائل جنسی 
دختر و پسر در اين زمان نسبت به جنس مخالف كنجكاو هستند و از لحاظ روحی و روانی آمادگی دريافت اين آگاهی‌‌‌ها را دارند حتی ممكن است انتقال اطلاعات جنسی به آنان توسط مراجع موجه همچون خانواده و نظام آموزشی از تنش‌های آنان در اين سن بكاهد


اين خانواده‌پژوه با اعلام مخالفت از گنجاندن مسائل جنسی در كتب درسی گفت: سلامت جنسی با آموزش صرف و پرداختن كوتاه‌مدت حاصل نمی‌شود بلكه دستيابی به اين مهم با بسيج همه امكانات آموزشی و تداوم در ارائه اطلاعات محقق می‌شود زيرا توجه مقطعی به اين مقوله بيشتر از نپرداختن به آن مخرب است.

قرائی‌مقدم سنتی‌بودن جامعه را از ديگر موانع موجود در طرح مسائل جنسی و آموزش آن دانست و افزود: ما در ابتدا بايد خانواده‌ها را مجاب به اهميت سلامت جنسی و ضرورت طرح اين مسائل در خانواده و در گام بعد فضای مدرسه را برای ارائه اين مفاهيم آماده كنيم.

وی در پايان سن بلوغ را بهترين مقطع برای آموزش مسائل جنسی ذكر و تصريح كرد: دختر و پسر در اين زمان نسبت به جنس مخالف كنجكاو هستند و از لحاظ روحی و روانی آمادگی دريافت اين آگاهی‌‌‌ها را دارند حتی ممكن است انتقال اطلاعات جنسی به آنان توسط مراجع موجه همچون خانواده و نظام آموزشی از تنش‌های آنان در اين سن بكاهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.39081s, 19q