قول قالیباف برای غلبه بر آلودگی هوای تهران

۱۳۹۲/۱۲/۱۱ - ۱۰:۱۸ - کد خبر: 106786
قول قالیباف برای غلبه بر آلودگی هوای تهران

سلامت نیوز : محمدباقر قاليباف، شهردار تهران در حاشيه سفر خود به كشور چين با شبكه تلويزيوني فونيكس اين كشور گفت‌و‌گو كرد. شهردار تهران در اين مصاحبه تلويزيوني، به عقد پيمان خواهرخواندگي بين تهران و پكن، معرفي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در تهران، رفع مشكلات آلودگي هوا و توسعه حمل‌ونقل عمومي اشاره كرد. يكي از مسائلي كه شهردار پايتخت در گفت‌و‌گوي خود با شبكه فونيكس چين مطرح كرد آلودگي هوا به عنوان مشكل مشترك دو كلانشهر تهران و پكن بود اما قاليباف به صراحت اعلام كرد كه با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده بر‌چالش آلودگي هوا در تهران پيروز خواهيم شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ شهردار تهران در گفت‌وگو با شبكه فونيكس چين با بيان اينكه پيمان خواهرخواندگي فصلي نو در روابط دو كشور ايران و چين خواهد بود، گفت: «امروز شهرهاي دنيا و مخصوصا كلانشهرها نسبت به گذشته خيلي به هم نزديك شده اند؛ چرا كه هم فرصت‌ها و هم چالش‌هاي پيش روي كلانشهرها بسيار شبيه به يكديگر است. طبيعتا بايد ارتباط نزديك بين كلانشهرها و شهرهايي كه مراكز سياسي هستند و دولت‌هاي مركزي در آن مستقر هستند، برقرار شود چرا كه اين شهر‌ها مشتركات زيادي دارند.» محمدباقر قاليباف در ابتداي صحبت‌هاي خود ضمن تبيين اهداف سفر خود به كشور چين، تاكيد كرد: «ايران و چين سابقه تاريخي بسيار زيادي دارند و دوتمدن بزرگ را در دنيا نمايندگي مي‌كنند. در طول تاريخ نيز جاده ابريشم يك ارتباط عميق فرهنگي، اقتصادي و در نهايت ارتباط خوب سياسي را ميان مردم دو كشور برقرار كرده است. طبيعتا اين سفر فرصتي را فراهم كرد كه تهران و پكن آغاز خواهرخواندگي خود را در يك توافقنامه امضا كنند كه اين امر سرفصل جديدي در روابط اقتصادي، فرهنگي و سياسي خواهد بود.»

آلودگي هوا مشكل مشترك تهران و پكن

محمدباقر قاليباف در ادامه صحبت‌هاي خود با اين شبكه تلويزيوني به آلودگي هوا به عنوان مشكل مشترك تهران و پكن اشاره كرد و يادآور شد: «در شهر پكن نيز همانند تهران چالش‌هايي چون گسترش بي‌رويه جمعيت، آلودگي هوا، بافت‌هاي فرسوده و مشكلات زيست‌محيطي وجود دارد. طبيعتا فرصت‌هاي زيادي از قبيل همكاري‌هاي اقتصادي، فني، علمي و همچنين انتقال تجربيات براي رفع مشكلات وجود دارد كه با استفاده از آنها مي‌توان بر مشكلات فائق آمد. چراكه برخي از اين مسائل در تهران و پكن شبيه به يكديگر هستند.» شهردار تهران بيان كرد: «وقتي وارد پكن شدم، در همان ابتدا آلودگي هوا نظرم را جلب كرد. البته تهران به اين اندازه آلودگي هوا ندارد. آن هم به اين دليل است كه در پكن بيشتر از زغال سنگ استفاده مي‌كنند اما ما در تهران بيشتر از گاز استفاده مي‌كنيم. با اين وجود آلودگي هوا و توسعه حمل‌و‌نقل عمومي از چالش‌هاي پيش رو است كه بايد به آن توجه شود.»

شهردار پايتخت درباره راهكارهاي در نظر گرفته شده در شهر تهران براي كنترل آلودگي هوا گفت: «در تهران مسئولان استانداردهايي را تنظيم كرده‌اند كه بر مبناي آن اگر درصد آلودگي به حدي برسد كه سلامت مردم را به خطر بيندازد، حتما محيط آموزشي كودكان و نوجوانان تعطيل خواهد شد. ضمن اينكه اگر ميزان آلودگي به حدي برسد كه احساس كنيم به شهروندان صدمه‌اي وارد مي‌شود، ادارات را هم تعطيل مي‌كنيم. البته قبل از اين موارد كارخانجات اطراف شهر را تعطيل مي‌كنيم تا باعث كاهش آلودگي شود. از اين رو گاهي اتفاق افتاده كه به دليل شرايط آلاينده‌ها سه‌الي چهار روز متوالي مدارس، ادارات و كارخانجات اطراف شهر را به دليل آلودگي هوا تعطيل كرده‌ايم.»او ادامه داد: «البته برنامه‌ريزي‌هاي لازم انجام شده تا در پنج، شش سال آينده با توسعه حمل‌و‌نقل عمومي و وضع برخي قوانين، روزهاي خوبي را به لحاظ كاهش آلاينده‌ها در تهران داشته باشيم و بتوانيم اين چالش را از پيش رو برداريم.»

قاليباف افزود: «وقتي چالشي براي شهروندان شهري كه من شهردار آن هستم و در مقابل مردم آن مسئوليت دارم به وجود مي‌آيد، طبيعتا بايد براي حل اين مشكل تلاش كنم. اين امر هم يك وظيفه انساني و هم يك مسئوليت حقوقي است. البته در جمهوري اسلامي ايران ما براساس باورهاي ديني خود رفع چالش شهروندان را يك وظيفه اسلامي نيز مي‌دانيم. همه اين موارد مسئوليت ما را سنگين‌تر مي‌كند كه نسبت به حل مشكلات اقدام كنيم.» شهردار تهران به اين مسئله نيز تاكيد كرد: «امروز بيش از دو دهه است كه ما مشكل آلودگي هوا را داريم اما من امروز قول مي‌دهم كه در پنج، شش سال آينده بر اين مشكل پيروز شويم، به‌طوري كه تعداد روزهايي كه هواي تهران سالم خواهد بود را به دو برابر خواهيم رساند. در همين راستا هم تلاش جدي را آغاز كرده‌ايم. البته در سه، چهار سال آينده زيرساخت‌هاي لازم براي اين كار فراهم شده و حتما در پنج، شش سال آتي به هدف خود خواهيم رسيد.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.24627s, 19q