پلیس تخصصی محیط‌ زیست ایجاد می‌شود

۱۳۹۲/۱۲/۱۱ - ۱۰:۲۹ - کد خبر: 106792

سلامت نیوز : بار دیگر شکارچیان غیرمجاز به روی محیط بانان آتش گشودند. منابع خبری اعلام کردند: شکارچیان غیرمجاز هنگام شکار کل و بز در منطقه حفاظت شده مراکان خوی با ماموران یگان حفاظت این منطقه درگیر شدند. هر چند در این حادثه هیچ‌گونه آسیبی به محیط‌بانان نرسیده است اما تکرار سناریوی تعرض به محیط‌زیست و درگیر شدن با محیط بانان موجی از نگرانی را میان فعالان محیط‌زیست به وجود آورده است. چند وقت پیش بود که خبری مبنی بر حمله شکارچیان غیرمجاز به دو محیط بان گلستانی منتشر شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ؛ شکارچیان با تبر به محیط بانان حمله کردند و آنها را به شدت مجروح ساختند و هرچند، اکنون هر دوی آنها از بیمارستان مرخص شده و دوره نقاهت را پشت‌سر می‌گذارند اما، همچنان مسئولان سازمان محیط‌زیست و کارشناسان و فعالان این حوزه بر اندیشیدن تدابیری برای بالابردن ایمنی محیط بانان تاکید می‌کنند. همزمان که محیط بانان در اقصی نقاط کشور در معرض خطر هستند، حداقل سه محیط‌بان در زندان به انتظار اجرای حکم یا برپایی دادگاه به‌سر می‌برند. شرایط ویژه محیط بانان باعث شده است که مسئولان به‌دنبال راهکارهایی برای بالابردن ایمنی محیط‌بانان باشند. در تازه‌ترین اظهارنظرها معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست از ایجاد پلیس تخصصی محیط‌زیست در ناجا خبر داده است.

این پلیس هرچند تداخلی با وظیفه محیط بانان ندارد اما، بخشی از بار کاری آنها را کم می‌کند و به این صورت درگیری‌های شدید میان محیط بانان و شکارچیان و قاچاقچیان را کم می‌کند. احمدعلی کیخا با اشاره به نزدیک شدن به روز سوم ماه مارس (۱۲ اسفند) مصادف با تاریخ پذیرش کنوانسیون سایتیس، روز جهانی حیات‌وحش، گفته است: بیش از ۶۱هزار گونه جانور مهره‌دار در سراسر دنیا درمعرض خطر و تهدید انقراض قرار دارند. معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست با تاکید بر اینکه تهدید گونه‌های مختلف در یک کشور بی‌تردید در سایر کشور‌ها نیز تاثیرگذار است، افزوده است: در ایران ۵۳۵گونه پرنده شناسایی شده داریم که این تعداد برابر با کل گونه‌های قاره اروپاست و همین مسئولیت ما برای حفظ گونه‌های مختلف را بیشتر می‌کند. او با یادآوری گونه‌هایی همچون پلنگ آسیایی، سمندر لرستان، شیر ایرانی که در ایران می‌زیستند ولی امروز نسل آنها منقرض شده، ادامه داده است: با توجه به شرایط اقلیم و زیستگاهی ایران، ۱۴۰ گونه جانوری در کشور شناسایی شده است که ۷۴ گونه در معرض تهدید هستند و درصورت عدم ایجاد عزم ملی برای حفاظت از آنها، شاهد از دست دادن این گونه‌ها خواهیم بود.

مجموعه اقدامات توسعه‌ای، علت اصلی تلفات پلنگ

کیخا با اشاره به اینکه یکی از وظایف اصلی سازمان حفاظت محیط‌زیست حفاظت از حیات‌وحش است، اظهار کرده است: برنامه‌های توسعه از جمله راه‌سازی، ‌ ایجاد خطوط انتقال برق، گاز، نفت، تلفن، ‌مکان یابی صنایع، ‌ گسترش سکونتگاه‌های انسانی، گسترش بخش کشاورزی زیستگاه‌های حیات وحش مخصوصاً پلنگ و یوزپلنگ را تحت‌تاثیر قرار داده و قلمرو گسترده این گونه‌ها را کاهش داده است و به یکی از مهم‌ترین تهدیدات حوزه حیات وحش تبدیل شده است. این مقام مسئول ادامه داده است: بررسی نمودار آماری مرگ و میر گوشتخواران عظیم‌الجثه از سال 1391-1385 نشان می‌دهد که 41 درصد از ۱۲۱۸ مورد مرگ گونه‌های جانوری کشور مربوط به گوشتخواران است که 70 درصد آن بر اثر تصادفات جاده‌ای است. معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست یکی دیگر از تهدیدات حوزه حیات‌وحش را افزایش تعداد سلاح‌های مجاز و غیرمجاز در دست مردم دانسته و گفته است: افزایش صدور مجوز سلاح برای عشایر، افزایش واردات سلاح قاچاق، تصویب تبصره ۱ ماده ۱۶ مجازات قاچاق اسلحه و مهمات در سال ۱۳۹۰ که مردم با تحویل سلاح ظرف ۶ ماه می‌توانستند برای حمل سلاح مجوز دریافت کنند؛ بر حجم تهدیدات این حوزه افزود.

رتبه سوم قاچاق برای قاچاق حیوانات

کیخا حضور بیش از ظرفیت دام در زیستگاه‌ها، توسعه بی‌ضابطه کشاورزی و تجارت غیرقانونی حیوانات را از دیگر تهدیدات حوزه حیات‌وحش اعلام کرده و افزوده است: پس از قاچاق موادمخدر و اسلحه، قاچاق حیوانات و اعضای بدن آنها سومین رتبه قاچاق در دنیا را به خود اختصاص داده است و با توجه به موقعیت حساس ایران و سودآوری این قاچاق، در ایران هم یکی از موارد تهدید همین موضوع است. معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست یکی از برنامه‌های سازمان برای مقابله با تهدیدات محیط‌زیست را ایجاد پلیس تخصصی محیط‌زیست در ناجا برای مقابله با موضوع قاچاق حیوانات، آلودگی‌های آب، خاک، هوا، آتش سوزی و سایر موارد اعلام کرده و افزوده است: به‌زودی با ارسال نامه‌ای از سوی معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست به فرماندهی ناجا، این درخواست به صورت رسمی مطرح خواهد شد.

او ضمن تاکید بر اینکه ایجاد پلیس تخصصی محیط‌زیست هیچ تداخل وظیفه‌ای با محیط بانان ندارد، تصریح کرده است: بسیاری از اتفاقات حوزه محیط‌زیست خارج از مناطق تحت حفاظت سازمان و در ارتباط با موضوعاتی همچون ورود و خروج غیرقانونی گونه‌ها از مرز‌ها رخ می‌دهد و این نشان‌دهنده لزوم ایجاد پلیس تخصصی محیط‌زیست است. این مقام مسئول خاطرنشان کرده است: تجربه جهانی نشان داده که در امر حفاظت از محیط‌زیست باید از تمام پتانسیل‌های جامعه بهره برد و بی‌شک یکی از پتانسیل‌ها، توان NGO‌ها و نهادهای مدنی در رابطه با آگاه سازی مردم برای حفاظت از محیط‌زیست است. کیخا افزوده است: به همین منظور و در ادامه روند مشارکت سمن‌ها در حفاظت از تالاب‌های ایران و شکل‌گیری اتحادیه NGO‌های تالابی در ایران، طی جلسات متعدد با نمایندگان سمن‌ها از آنها خواستیم به‌ویژه در حوزه شمالی کشور و مکان‌های مستعد تهدید حیات وحش حضوری فعال و موثر داشته باشند.

معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست با یادآوری تلاش عمومی و نهادهای مردمی با حمایت سازمان حفاظت محیط‌زیست که منجر به نقش‌بستن طرح یوز بر پیراهن تیم ملی و جذب نگاه ملی و بین‌المللی به این موضوع شد، اظهار کرده است: حرکاتی از این قبیل می‌تواند منجر به بسط مسائل محیط‌زیست در جامعه و اقداماتی از قبیل طرح بیمه یوز، محیط بانان یوز، زیستگاه‌های یوز و پرداخت خسارات یوز به جامعه از سوی بیمه دانا شود. این مقام مسئول در ادامه به تدوین نقشه راه حفاظت از گربه سانان ایرانی به‌ویژه پلنگ با همکاری IUCN (اتحادیه جهانی حفاظت از تنوع زیستی) اشاره کرد و گفت: این نقشه شامل گونه‌ها، زیستگاه‌ها، تهدیدات و راه‌های مقابله با تهدیدات است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24727s, 18q