ارجاع بيمار به آزمايشگاهي خاص تخلف است

۱۳۸۷/۰۲/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10681
ارجاع بيمار به آزمايشگاهي خاص تخلف است

 دکتر سيد شهاب الدين صدر در حاشيه برگزاري دومين کنگره آزمايشگاه و بالين افزود: در ارجاع بيمار به آزمايشگاه تنها بايد به شاخص هاي کارشناسي و علمي توجه شود.

وي با اشاره به اينکه البته تنها بعضي از آزمايشگاه ها در انجام برخي آزمايش هاي خاص تخصصي مجهزترهستند، اظهار کرد: روشن است که آزمايشگاه هايي که مورد تاييد وزارت بهداشت هستند توانايي انجام امور آزمايشگاهي را دارند.

وي همچنين در پاسخ به سوال ايسنا در خصوص وضعيت بررسي مجدد تعرفه هاي آزمايشگاهي بخش خصوصي گفت: تعرفه هاي اين بخش نيز جزو موارد مورد اعتراض دستگاه هاي دولتي بود و با بررسي هاي مجدد مقداري کاهش مي يابد.

رييس سازمان نظام پزشکي با بيان اينکه ميانگين افزايش تعرفه هاي آزمايشگاهي در مراکز غيردولتي نسبت به سال گذشته 20 درصد تعيين شده بود، گفت: البته برخي از خدمات آزمايشگاهي بدون تغيير و برخي ديگر افزايش پيدا کردند که اين موارد در حال کارشناسي مجدد است و به زودي اعلام مي شود.

وي با تاکيد براين که تعرفه هاي آزمايشگاهي بخش خصوصي در چند سال گذشته بدون افزايش اعلام مي شد به پيدايش برخي مشکلات در اين زمينه در خدمات آزمايشگاهي اشاره کرد و يادآور شد: در حال حاضر 4 هزار و 500 آزمايشگاه در سطح کشور فعال هستند که در ارتباط مستقيم با سرمايه گذاري و مسائل مالي در تامين تجهيزات آزمايشگاهي قرار دارند.

وي خاطرنشان کرد: در حال حاضر همکاري و تعامل مطلوبي بين سازمان نظام پزشکي و کميته دولتي در بررسي مجدد تعرفه هاي اعلام شده از سوي اين سازمان در جريان است.

به گزارش ايسنا رييس سازمان نظام پزشکي از سوي ديگر ميزان ضريب دقت آزمايشگاه هاي تشخيص طبي کشور را در حد مطلوبي دانست و اضافه کرد: در حال حاضر تمام آزمايش هاي رايج در سطح دنيا در کشور انجام مي شود و آزمايشگاه ها، مجهز به تجهيزات جديد روز هستند.

وي در مورد برخي اظهارات که از کمبود کيت آزمايشگاهي در کشور خبر مي دهد، گفت: در حال حاضر کيت هاي متعددي در کشور توليد و به کشورهاي منطقه صادر مي شود اما تنوع کيت هاي موجود در جهان بسيار زياد است وبايد در تامين کيت هاي مورد نياز جامعه توجه کافي شود.

رييس سازمان نظام پزشکي با درخواست از نمايندگان منتخب هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي نسبت به توجه و حمايت جدي از بخش سلامت به مشکلات موجود در نظام سلامت کشور اشاره کرد و افزود: بر اساس اعلام وزارت بهداشت در حال حاضر اين بخش با 900 ميليارد تومان کسري اعتبار مواجه است که اين مسئله بسيارنگران کننده به نظر مي رسد.

صدر گفت: پس از بحث هاي متعدد در خصوص تعرفه هاي بخش درماني که چندي پيش شاهد آن بوديم صحبت از کسري بودجه بيمارستانها به ميان آمد؛ چرا که با سرانه درمان موجود که نيمي از سرانه مورد نياز است نظام سلامت با مشکلات جدي مواجه مي شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.25612s, 19q