نتایج استعلام از سازمان انرژی اتمی درباره تاثیر پارازیت برسلامت مردم/ قطار تخریب محیط زیست با صنعت هسته‌ای متوقف می‌شود

۱۳۹۲/۱۲/۱۱ - ۱۳:۳۱ - کد خبر: 106849

سلامت نیوز : سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به بررسیهای دقیق و روزانه متخصصان این سازمان در پی استعلام بازرسی کل کشور و مرکز پژوهشهای مجلس از سازمان انرژی اتمی درباره تاثیر امواج در فرکانس ماهواره‌ای گفت: در موارد بررسی شده توسط سازمان میزان تشعشعات ناشی از پارازیت‌ها در حدی نیست که برای سلامت مردم مضر باشد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان ضمن بازدید از خبرگزاری مهر در مصاحبه با مهر در موضوعات مختلف انرژی هسته ای و به ویژه ابعاد و تأثیر استفاده از این نوع انرژی در بخش زیست محیطی و فناوری نکاتی را مطرح کرد.

انرژی هسته ای حافظ محیط زیست است

وی در پاسخ به سئوالی درباره نقش انرژی هسته ای در حفاظت از محیط زیست گفت: به طور کلی انرژی هسته ای یکی از صنایعی است که به حفظ محیط زیست و کاهش چالش ها و مشکلات این حوزه کمک می کند.

میزان آلایندگی نیروگاه اتمی صفر است

کمالوندی افزود: نیروگاه فسیلی با ظرفیت مشابه نیروگاه هسته ای بوشهر سالانه 70 میلیون تن آلاینده در فضا منتشر می کند درحالیکه میزان آلایندگی زیست محیطی نیروگاه هسته ای بوشهر بسیار کم و حتی در حد صفر است چرا که فعل و انفعالات این نیروگاه اتمی بوده و حرارتی که تولید می کند بدون ترکیب شدن با اکسیژن است .

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: از سوی دیگر پس از 10 سال هزینه های تولید انرژی در نیروگاه هسته ای به مراتب کمتر از نیرو گاههای فسیلی است چرا که عمر یک نیروگاه فسیلی حداکثر 20 سال است در حالیکه نیروگاه هسته ای 70 سال عمر می کند بنابراین دراین مدت هزینه های 10 سال اول که گران تر است نیز سرشکن شده و در مجموع نیروگاه هسته ای به لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه تر است.

تجهیز فاز دوم نیروگاه اتمی بوشهر به آب شیرین کن

وی با اشاره به مذاکرات برای کلنگ زنی فاز دوم نیروگاه بوشهر تا اوایل سال آینده تصریح کرد: با توجه به کمبود آب شیرین در منطقه هدف ما این است که نیروگاه جدید آب شیرین کن نیز داشته باشد چراکه نیروگاه آب زیادی را برای خنک کردن استفاده می کند و زمانی که آب دریا برای خنک شدن به نیروگاه می آید حرارت آن افزایش می یابد از سوی دیگر برای حفظ شوری نیازمند بالا بردن درجه حرارت آب هستیم بنابراین می توان در همین زمان از آب شیرین کن ها استفاده کرد.

دمای آب خروجی از نیروگاه بوشهر با دمای آب دریا برابر است

کمالوندی یادآور شد: در مرحله بعد آبی که از دریا برای خنک کردن نیروگاه گرفته شده در فاصله 700متری در بسترهای بتنی پهن رها می شود تا وقتی که دوباره به دریا می رسد به لحاظ مسائل اکولوژیکی و محیط زیستی همان درجه حرارتی که از دریا جدا شده، داشته باشد و به آبزیان آسیبی نرسد.

مخالفان سر سخت انرژی هسته ای در اروپا امروز طرفدار پر و پا قرص آن هستند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به فیلم مستندی که توسط رابرت استون کارگردان مشهور اتریشی در خصوص نقش انرژی هسته ای در حفظ محیط زیست ساخته شده اظهار داشت: در این مستند با طرفداران پر و پا قرص محیط زیست در اطراف نیروگاه هسته ای در این کشور که حدود 40 سال پیش احداث شده گفتگو می شود و این افراد که در گذشته از مخالفان سرسخت این نیروگاه و انرژی هسته ای بودند امروز پس از 40 سال نظرشان کاملا عوض شده به مزایای صنعت هسته ای برای حفظ محیط زیست و عدم آلایندگی محیط از محل این نیروگاه اقرار می کنند.

کاهش روند شتابنده تخریب محیط زیست با استفاده از صنعت هسته ای

وی با اشاره به افزایش گازهای گلخانه ای در جهان و کشور و همچنین روند نگران کننده گرم شدن زمین که نیرو گاه های فسیلی و استفاده از سوخت های فسیلی نقش عمده ای در آن دارند خاطر نشان کرد: در حال حاضر قطار تخریب محیط زیست به لبه پرتگاه رسیده و بایستی از تمام امکانات علمی و صنعتی که در کشور داریم از جمله صنعت هسته ای برای کاهش چالشهای زیست محیطی که هم حق حیات انسان های امروز و هم نسل آینده را مختل کرده استفاده کنیم .

تولید اشعه از زمین در برخی مناطق شمال کشور

کمالوندی یکی از مهمترین کار بردهای صنایع هسته ای را در حفظ محیط زیست شناسایی و تشخیص تشعشعات در محیط عنوان کرد: اشعه همه جا حتی در محیط های بسته هست. در برخی مناطق شمال کشور خود زمین تشعشعات مضر تولید می کند. در برخی کشور ها یکی از گواهی های لازم برای ساخت و ساز گواهی عدم تولید اشعه در آن قطعه زمین است که البته هنوز در کشور ما چنین امکانی وجود ندارد.

تعیین فاصله مناسب و میزان تشعشعات مضر دکل های مخابراتی با کمک صنعت هسته ای

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به تشعشعاتی که از دکل های مخابراتی ساتع می شود یکی از کابرد های صنعت هسته ای را شناسایی اشعه های مضر و تعیین حد مجاز تشعشعات برای سلامت مردم و همچنین مشخص کردن فاصله و محدوده ای این گونه تأسیسات عنوان کرد.

نظارت سازمان انرژی اتمی برای جلوگیری از ورود کالاهای آلوده به تشعشعات

وی ادامه داد: در پایانه های گمرکی نیز سازمان انرژی اتمی به صورت رندمی تست های تشخیص اشعه را بر روی کالا های مختلف و به ویژه کالاهای فلزی، اپتیک ها ، لیزرها آنتن های مخابراتی انجام می دهد و از ورود کالاهای آلوده به تشعشعات جلوگیری می شود.

سازمان انرژی اتمی مسئول قانونی تعیین حدود مجاز تشعشعات در کشور

کمالوندی یادآور شد: بر اساس قانون مسئولیت حفاظت در برابر اشعه و نظارت بر حدود مجاز آن به عهده مرکز نظام ایمنی سازمان انرژی اتمی است و از آنجایی که تشعشعات قابل دیدن و حس کردن نیستند متخصصان زیادی با ابزار و دیتکتورهای قوی در این مرکز با دقت این مسئله را پیگیری می کنند و میزان تشعشعات را در مناطق و تأسیسات مختلف اندازه گیری می کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تأکید کرد: اگرچه یکی از موضوعات مهم زیست محیطی پاک بودن محیط از تشعشعات مضر است اما تمام چشمه های تشعشع زا برای سلامت مضر نیستتند کما اینکه بسیاری از وسایل رادیو لوژی و بیمارستان ها مانند رادیو دارو ها و همچنین تحقیقات علمی با همین تشعشعات بیماریها را شناسایی و درمان می کنند.

استاندارد بین المللی میزان تشعشعات در کشور باید رعایت شود

وی با بیان اینکه انسان در برابر میزان مشخصی از تشعشعات مقاوم است و می تواند آن را دفع کند تصریح کرد: البته حد مجاز تشعشعات برای افراد مختلف متفاوت است به عنوان مثال کسانی که در تأسیسات هسته ای کار می کنند و یا افرادی که در برخی مناطق شمال کشور زندگی می کنند مقاومت بیشتری نسبت به افراد عادی در برابر اشعه دارند ولی به هر حال قوانین بین المللی حد مجازی برای تشعشعات تعریف کرذه که باید به طور کامل رعایت شود.

اظهار نظر کلی و دقیق در مورد پارازیت ها امکانپذیر نیست

کمالوندی در پاسخ به اینکه کارشناسان محیط زیست معتقدند میزان تشعشعات ناشی از پارازیت ها در حال حاضر در حدی است که برای سلامت انسان مضر است تأکید کرد: با وجود اندازه گیری های بسیار زیادی که در باند فرکانسی مربوطه در نقاط مختلف تهران و دیگر شهر های کشور جهت بررسی شرایط کلی پرتو های الکترو مغناطیسی در فضای کشور صورت گرفته است نمی توان در این خصوص اظهار نظر دقیق و کلی کرد، زیرا اطلاع دقیقی از محل های استقرار منابع تابش کننده ، توان ، فرکانس و نحوه تابش آنها در دسترس کارشناسان سازمان انرژی اتمی نیست و بدیهی است که در حال حاضر کنترل نقطه به نقطه فضای کشور در تمام لحظات نیز امری غیر ممکن است.

میزان پارزیت ها در موارد بررسی شده توسط سازمان انرژی اتمی برای انسان مضر نیست

وی افزود: با این حال متخصصان این سازمان در پی استعلام بازرسی کل کشور و مرکز پژوهش های مجلس از سازمان انرژی اتمی درمورد میزان امواج در فرکانس ماهواره ای اندازه گیری انجام داده و در این موارد مشخص شد میزان تشعشعات ناشی از پارازیت ها در حدی نیست که برای سلامت مردم مضر باشد.

به گفته کما لوندی، به طور کلی کارشناسان سازمان انرژی اتمی تشعشعات ناشی از پارازیت ها را کنترل شده می دانند و اعتقاد دارند که درحال حاضر این تشعشعات در حدی نیست که برای سلامت مردم مضر باشد و نباید مردم را نگران کرد.

کاهش اثرات پارازیت با استفاده از فیلتر

سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآورشد: البته همانطور که برای رفع آلایندگی بسیاری از صنایع می توان با استفاده از فیلتر اقدام کرد می توان با رعایت فواصل و محدوده ها اثرات ناشی از تشعشعات را کاهش داد کما اینکه سازمان انرژی اتمی با ارائه دستور العمل هایی در خصوص فاصله و ارتفاع آنتن های BTS مضرات این آنتن ها را تا حد زیادی کنترل می کند.

با توجه به اثرات ناشناخته پرتو ها میزان پرتو گیری افراد باید حدآقل ممکن باشد

وی افزود: اما به طور کلی یک اصل مهم در پرتو گیری تحت عنوان ALA وجود دارد که بر اساس آن هر چه میزان تشعشعات و پرتو گیری به جز در موارد اجتناب ناپذیر کمتر باشد بهتر است چرا که با توجه به اثرات احتمالی ناشناخته این پرتو ها توصیه می شود که پرتو گیری افراد جامعه به حداقل ممکن کاهش یابد.

تشخیص آلودگی ریز گردها با استفاده از صنعت هسته ای

کمالوندی با اشاره به خبری که چندی پیش مبنی بر آلودگی ریزگرد ها به اورانیم منتشر شد، یکی دیگر از کاربرد های صنعت هسته ای را تشخیص آلایندگی ذرات گرد و غبار و به اصطلاح ریزگرد های عربی به مواد رادیو اکتیو عنوان کرد: بررسی های متخصصان سازمان که با استفاده از مکنده های قوی اقدام به جمع آوری ذرات گرد و غبار تست آلایندگی آنها بر اساس وزن مخصوصشان کردند نشان داد که فعلا ریزگردهایی که به کشور ما می رسد چنین آلودگی ندارد و این مسئله کاملا رد شد.

فعلا ریزگردهای عربی آلوده به مواد رادیو اکتیو به ایران نرسیده اند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد : البته متأسفانه آمریکا در جنگ ایران و عراق برای افزایش نفوذ پذیری گلوله ها در فولاد از اورانیوم ضعیف شده که چگالی زیادی دارد در سر گلوله ها استفاده کرده و قطعا تانک ها و سایر تأسیسات و حتی خاکی که این گلوله ها با آن برخورد کرده اند آلوده به اورانیوم هستند و این آلودگی در این مناطق وجود دارد اما فعلا حتی در مناطق مرزی ما این خطر وجود ندارد و ریزگردهای آلوده به اورانیوم به کشور ما نرسیده اند.

خطر بالقوه آلودگی اورانیوم در خاک و تأسیسات کشور عراق وجود دارد

وی با اشاره به عمر طولانی و ماندگاری برخی مواد رادیو اکتیو مانند اورانیوم آلودگی مناطق جنگی عراق به این ماده را نوعی تهدید بالقوه برای تمام کشور های منطقه عنوان کردو و افزود : جامعه بین المللی باید آمریکارا به خاطر چنین جنایت زیست محیطی به چالش بکشد.

ظرف 50 سال آینده کمبود آب مهمترین چالش کشور است

کمالوندی با اشاره به جلسات مشترکی که سازمان انرژی اتمی با سازمان محیط زیست در خصوص قوانین و مقررات و همچنین عضویت این سازمان در دو کمیته ملی و بین المللی خاطر نشان کرد: با توجه به گزارشات تکان دهنده ای که در مورد وضعیت اقلیم و آینده آبی کشور در کنفراس آب و هوا اعلام شد این نگرانی وجود دارد که ظرف 50 سال آینده یکی از مهمترین چالش ها کمبود منابع آبی و بیابانی شده بخش های وسیعی از کشور باشد.

بررسی اثرات بارور سازی ابرها بر محیط زیست توسط صنعت هسته ای

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به اینکه در حال حاضر یکی از راهکار هایی که برای مدیریت منابع آب و جبران کاهش بارندگی مطرح می شود بارورسازی ابر ها است آیا صنعت هسته ای در این زمینه اقدامی کرده است گفت: صنعت هسته ای در این زمینه کاری نکرده اما از انجایی که برای بارورسازی ابرها از روش های الکترو مغناطیس استفاده می شود بررسی آن بر سلامت مردم و محیط زیست به عهده سازمان انرژی اتمی است.

امواج الکترو مغناطیس به جنگ موشها می رود

وی با اشاره به استعلام فرماندار شهر فیروزه در خصوص استفاده از روش های الکترو مغناطیس برای خواب کردن موش های این منطقه که زندگی را برای اهالی آنجا مختل کرده اند از سازمان انرژی اتمی گفت: سازمان در حال بررسی اثرات استفاده از این روش ها بر سلامت مردم است و در صورتی که این بررسی ها در ابعاد مختلف بی ضرر بودن روش ها را تأیید کند سازمان انرژی اتمی مجوز استفاده از آن را خواهد داد.

وی در پاسخ به اینکه آیا در این روشها مسائل اخلاقی در مورد موش به عنوان یک موجود زنده توجه می شود افزود: در این روش موشها خواب می شوند و به آنها آسیبی خلاف موازین محیط زیست وارد نمی شود با این حال جوانب مختلف آن بررسی می شود.

اصلاح بذر و فراوری خرما توسط صنعت هسته ای

کمالوندی استفاده از صنعت هسته ای برای اصلاح بذر و فراوری خرما را از کاربد های این صنعت در بخش کشاورزی عنوان کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از سخنان خود به بی اثر بودن تحریمها در داخل کشور به دلیل وجود ظرفیت های مختلف اقتصادی و همچنین استفاده از صنعت جایگزین واردات برای کاهش فشار ناشی از تحریم ها اشاره کرد و افزود: خوشبختانه توانستیم با این روش ها بدترین شرایط اقتصادی تاریخ کشور را پشت سر بگذاریم.

در دوران تحریم چاره ای به جز استفاده از صنایع جایگزین داخلی وجود نداشت

وی افزود: ویژگی صنایع جایگزین داخلی این است که بدون ارتباط با خارج با اتکا به بازار داخل می تواند به حیات خود ادامه دهد اما تنها اشکال آن این است که در این بازار رقابت وجود ندارد و صنایع در مسابقه ای شرکت می کنند که خودشان همواره نفر اول هستند و بنابراین ممکن است کیفیت تولیدات پایین باشد.

باز گشایی درها برای واردات و افزایش کیفیت صنایع داخلی در دستور کار قرار گیرد

کمالوندی در پاسخ به اینکه این روش اگرچه ممکن از نظر اقتصادی برای شرایط تحریم مناسب باشد اما از نظر زیست محیطی خسارت های جبران ناپذیر به وجود می اورد کما اینکه بسیاری از مشکلات آلودگی هوا در کلان شهرها ناشی از کیفیت پایین سوخت و خودرو های تولید داخل است که رقیبی ندارند گفت: به هر حال ما در شرایطی بودیم که چاره ای جز این وجود نداشت و باید از یک جایی شروع می کردیم اما حالا با پشت سر گذاشتن این دوران گذار باید در ها را بازکنیم و به سمت افزایش کیفیت صنایع و رعایت استاندارد های روز دنیا که منطبق با موازین زیست محیطی است برویم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.85884s, 18q