استان قم رتبه نخست تعداد اهداکنندگان خون کشور را دارد

۱۳۹۲/۱۲/۱۱ - ۱۵:۴۲ - کد خبر: 106862

سلامت نیوز : رئیس سازمان انتقال خون کشور، گفت: این استان رتبه نخست تعداد اهداکنندگان خون در کشور را دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر علی اکبر پورفتح‎الله روز یکشنبه 11 اسفند ماه در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل انتقال خون استان قم، گفت: اهدای خون سالانه مردم قم، 32 به 1000 است که از میزان نرخ کشوری بالاتر است.

وی افزود: 52 درصد اهداکنندگان خون به شکل مستمر، اهدای خون دارند که با احتساب تعداد اهداکنندگانی بار اولی این رقم به 84 درصد می‎رسد.

رییس سازمان انتقال خون کشور، با بیان اینکه مردم کشور سالانه 2 میلیون واحد خون اهدا می‎کنند، اضافه کرد: نسبت آنها به کل جمعیت، 27 به 1000 است که این رقم در خاورمیانه و شرقی مدیترانه نمونه است.

پورفتح‎الله میزان اهدای خون در کشورهای توسعه یافته جهان را 35 واحد به 1000نفر عنوان کرد و افزود: این آمار افتخارآفرین در کنار کیفیت بالای خون ایران و استان قم به طور خاص، نشانه‎ای از رشد کیفی و کمی این حوزه در کشور است.

رییس سازمان انتقال خون کشور، اهدا کنندگان خون سالم را سرمایه‌های کشور دانست و افزود: تجربه و مطالعات میدانی ثابت کرده است که اهداکنندگان خون، انسان‎هایی عمل‎گرا و مثبت و پیشگام تمام تحولات اجتماعی و فرهنگی و نوع دوستانه هستند.

پورفتح‎الله افزود: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، سازمان انتقال خون را به شهرداری‎ها محول می‎کنند تا از این سرمایه مردمی استفاده کنند چرا که همگان امروزه به نقش و کارکرد این نهاد فعال اجتماعی پی برده‌اند.

وی با تاکید براینکه باید در میان این گروه سرمایه گذاری کرد تا اجتماعی سالمی داشته باشیم، عنوان کرد: اهداکنندگان خون به درجه‎‌ای تعالی رسیده‎اند که بدون هیچ چشم‌داشتی سختی‎های این کار را به جان خریده و گام در این مسیر نورانی گذشته‎اند.

رییس سازمان انتقال خون کشور با اشاره به راه‎اندازی پایگاه انتقال خون در حرم امام رضا(ع) گفت: باید این ظرفیت متعالی و پایگاه تحول آفرینی در کنار حرم حضرت معصومه(س) هم ایجاد شود.

پورفتح الله افزود: در سال 93، این سازمان به چهل سالگی می رسد که همچنین آمار اهدای خون نیز در سال آینده به 40 میلیون واحد خواهد رسید.

وی در پایان با بیان اینکه امروز بیماران تالاسمی ماژور کشور 40 سالگی خود را جشن می‎گیرند، گفت: این در حالی است که امید آنها به زندگی پیش از تشکیل سازمان انتقال خون، کمتر از 10سال بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18537s, 19q